UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Już nas przekopują (opinia nadesłana)

Elbląg, Już nas przekopują (opinia nadesłana)
fot.arch.portEl

Pan prezes Kaczyński i pan kandydat na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk wystosowali do pana premiera Donalda Tuska list. List ten jest jednak listem jednej osoby – prezesa. Jest to ultimatum, jakie premierowi stawia pan prezes. O liście można powiedzieć, że „jestem tylko ja, prezes”.

Starsi, tak jak ja, pamiętają, jak prezes przyjeżdżał do Elbląga rozsmakowawszy się w „Specjalu” – jak zresztą większość z nas, elblążan, ale żeby o ten Elbląg walczył on jak lew, bo tak wynika z listu, to lekka przesada. Tej walki nie pamiętam. Pamiętam, że przyjeżdżał do swojego totumfackiego (dzisiaj posła) i nie tylko z nim spędzał w Elblągu mile czas przy Specjalu.
     Prezes wzywa do przekopu Mierzei Wiślanej. Wzywanie, jak to wzywanie, ale cały list to ubliżanie premierowi i wychwalanie tego, co to dla Elbląga zrobił premier Kaczyński – chciał kopać, tylko ktoś albo coś mu nie pozwoliło. Merytorycznie, bezsens przekopu wykazał Włodek Gęsicki („Nie dajmy się przekopać”). A co pan prezes?
     Cytuję:
„Panie premierze, nie jest pan tylko szefem rządu działaczy partyjnych Platformy Obywatelskiej. Powinien Pan reprezentować i działać w imię dobra wszystkich obywateli, a nie wąskiej grupy. Port w Elblągu to wielka szansa dla tego miasta i jego mieszkańców – to również strategiczny interes naszego kraju, tak jak kiedyś Gdynia. Czas obietnic dobiega końca. Pana towarzysze partyjni z PO już raz pokazali w Elblągu, ile znaczą i ile są warte ich obietnice. Panie premierze, jeśli zależy Panu na Elblągu, wystarczy tylko wziąć do ręki plan mojego rządu i zacząć go realizować. Jeśli Pan tego nie dokończy, to zrobią to na pewno Pana następcy. Zrobię to ja.”
     Gdy byłem dzieckiem, to matka mnie uczyła, że jak chcesz coś osiągnąć, to proś i bądź miły. Ani jednego, ani drugiego w tym liście nie ma. Nie zdziwiłbym się, gdyby pozostał on bez odpowiedzi premiera.
     Dlaczego prezes, będąc premierem, nie przekopał Mierzei? Nie jest prawdą, że nie zdążył. Eksperci zablokowali jego samochciejstwo i nie pozwolili wdepnąć w kosztowną i bezrozumną inwestycję.
     Co zaś tyczy się przekopu, to zasadnicze pytanie brzmi: po co?
     Jeśli dla jachtów, które teraz muszą płynąć za zgodą Rosjan przez Cieśninę Piławską, to pytam się, gdzie są jachty niemieckie, szwedzkie, norweskie, duńskie… oczekujące na wpłynięcie do Elbląga? No i po co miałyby tu płynąć? Jakie atrakcje czekają na nich w naszym mieście? A może jachty czekają w Elblągu na wypłynięcie na Bałtyk? Trudno je dostrzec na rzece Elbląg.
     Jeśli przekop ma być dla barek towarowych, to co z Elbląga będziemy wywozić albo przywozić tą drogą? Co można wywozić z Elbląga do Niemiec, Szwecji…? Co można z krajów nadbałtyckich przywozić do naszego miasta barkami?
     W normalnym kraju drogę buduje się wtedy, gdy producenci chcą szybko wywieźć produkty albo szybko je przywieźć. Najpierw produkcja, a potem pomoc gminna, powiatowa, wojewódzka lub rządowa w postaci infrastruktury. Prezes uważa, że powinno być odwrotnie.
     Opowiadanie, jak to Elbląg na drodze morskiej skorzysta, można włożyć między bajki. Ładnie brzmi w kampanii wyborczej, ale uzasadnienia ekonomicznego takie działanie nie ma żadnego. Porównywanie portu w Elblągu do strategicznego interesu naszego kraju, jakim była Gdynia, to szczyt grafomanii prezesa – ale to akurat nie dziwi.
     Powtórzę za Włodkiem Gęsickim: interes Elbląga leży w poprawnych stosunkach z Rosją. Potrząsanie szabelką i obrażanie Rosjan doprowadziło w przeszłości do uznania przez nich mięsa polskiego za niespełniające norm, naszych owoców za szkodliwe dla zdrowia i zamknięcie granic Rosji dla tych produktów na wiele lat. Rosjanie natychmiast znaleźli dostawców w zachodniej Europie, która nie stanęła murem za Polską, bo i z jakiego powodu? Zachód zyskał dla swoich producentów ogromny rynek zbytu, a nasi producenci klęli na polskich polityków i liczyli swoje straty.
     Przyszłość portu elbląskiego leży w wymianie ludzi i towarów z obwodem kaliningradzkim. Gdy obwód był dla nas zamknięty, to i port istniał tylko z nazwy i przynosił straty. A teraz… zaczął się ruch i… zyski. Dlaczego takie oczywistości, mające namacalny wymiar ekonomiczny, nie trafiają do politykierów, bo chyba nie polityków PiS-u?
     Pan prezes chce zrobić z Elbląga kolejny port morski konkurujący z Gdańskiem, Gdynią … Czy to jest szczyt głupoty, czy szczyt cynizmu?
     Postępujcie PiS-owcy tak dalej. Efekty można przewidzieć.
     Następne w kolei jest rondo przy wjeździe do Elbląga. Jak mało trzeba rozumieć z relacji między narodami, aby wyciągać to teraz, gdy stosunki z Kaliningradem powoli się normalizują. Tylko w tym jednym obwodzie jest tak wielka możliwość zbytu, że nie tylko Elbląg może na tym skorzystać. Wystarczy obserwować rosnącą w naszym mieście ilość aut z kaliningradzką rejestracją. A przecież nie kto inny, tylko PiS, był przeciwny otwarciu granic z Rosją w ramach małego ruchu przygranicznego, a jego gwiazda pierwszej wielkości Anna Fotyga straszyła nas rosyjskimi bandytami, którzy najadą Polskę po otwarciu granic. Bandytów nie widać. W sklepach Rosjanie są mili i jacyś niepewni, delikatni – chyba uczą się od nas. Starają się pokazać, że Europa to nie jest dla nich coś odległego. Nawet rosyjscy kierowcy na drogach starają się poruszać zgodnie z przepisami, by nie potraktowano ich jako odstających od Europy. Policja informuje, że żadnych ekscesów z udziałem Rosjan nie ma.
     Słuchajmy więc chciejstwa PiS-u, stosujmy się do ich wydumanych zagrożeń, a skłóceni, nie tylko z sąsiadami, wylądujemy na obrzeżach Europy.
     
Sylwester Kalinowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Kto to napisal? Kim jest ten czlowiek? Moze dwa slowa wyjasnienia? Juz kazdy moze na portelu jezdzic po kandydacie pisu i agitowac za Gelert?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 15
  aluś(2013-07-05)
 • Rok 2007 !!!Henryk Słonina. - Jestem zadowolony z decyzji rządu o wpisaniu przekopu na listę strategicznych projektów - mówi. - Musimy zbudować kanał i podpisać nową umowę w sprawie żeglugi po zalewie z Rosją. Wtedy przekop wszystkim się opłaci. Port w Elblągu stanie się portem morskim z prawdziwego zdarzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 5
  ooooo(2013-07-05)
 • Znalezione w sieci. Czy ktoś pamięta jak głosowała pani Gelert (PO) w kwestii podniesienia wieku emerytalnego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 5
  (2013-07-05)
 • Prosiłby jednak jeszcze przed ciszą wyborczą o to żeby Redakcja poprosiła o komentarz Edmunda Szweda, Kazimierza Falkiewicza, Edwarda Pukina, Zbigniewa Kraśniańskiego oraz przewodniczącego Elbląskiej Solidarności żeby odpowiedzieli w kontekście słów Jerzego Wilka ". .. wszy i gnidy. .. " czy wymienieni czują się bardziej wszą czy gnidą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 3
  Któryś.na.liście.Wilka?(2013-07-05)
 • Wikipedia się kłania osiołku!!!Kalinin był współodpowiedzialny za wiele masowych zbrodni. Jego podpis, jak i innych członków politbiura, widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu. Kaliningrad!!! 4 czerwca 1946 jego nazwę zmieniono na "Kaliningrad" (na cześć zmarłego wówczas Michaiła Kalinina)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 12
  antyosiołek(2013-07-05)
 • POrtel sie ożywił e czasie wyborow. Za des dni wybory sie skończą. I na POrtelu cisza zagości. I będzie jak było. Artykuły będą przesówale by robiło wrażenie, ze cos nowego napisali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  Molgazetowy(2013-07-05)
 • prowadził ślepy kulawego, Włodek "ałtorytet" od przekopu, a teraz ten drugi tu się na ten "ałtorytet" powołuje, kabaret, przypominam wszystkim, że ten "ałtorytet" nie wie nawet, że z Jezioraka można płynąć na Bałtyk, taki to znawca i spec od przekopów i kanałów z niego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 8
  sdsd(2013-07-05)
 • Kolego jedyny dobry okres w ponad 20 letniej nowej historii Polski to niestety rządy tak opluwanego przez Ciebie Kaczyńskiego. Jedyny raz zmalały podatki, składka na ZUS, majątek narodowy nie był tak wyprzedawany jak teraz. Długo by pisać. Platforma Oszustów w pierwszą kadencję ( 4 lata ) zrobiła 341 mld zł długu. Stąd te zegarki za 35000 zł i nie tylko. Czy w Szpitalu Wojewódzkim jest ok ? Nawet ślepy wie że nie. A metody Gesslerowej poznacie jak będzie prezydentem. W Szpitalu Wojewódzkim źle się dzieje i jeżeli Gesslerowa nie będzie dyrektorem to następca - o ile nie będzie powiązany z Platformą Oszustów - to znajdzie cały worek łamania prawa. M. in. dlatego Gesslerowa nie chciała startować na prezydenta. Pinokio Tusk jej kazał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 17
  hrabiaGeorge(2013-07-05)
 • to ma być ten artykulik? ludzie kochani ze strachu jak widać ludziom rozum odbiera, autorze idz się wyśpij, co do kierowców z Rosji to wczoraj jednego takiego pijaka złapała policja jak jechał 80 na godzinę Grunwaldzką przy Biedronce,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 11
  freds(2013-07-05)
 • Popieram Włodka Gęsickiego - cytat z artykułu, który wszystko wyjaśnia. Obrzydliwi jesteście w tej nagonce na jednych i obronie drugich. Bo PIS to oczywiście wg Was oszołomy a PO to elita, wykształceni humaniście, europejczycy. A gdzie tzw dziennikarska obiektywność i ta kultura na która w portelu wszyscy się powołujecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2013-07-05)
 • Do "freds" - a ile ty jeździsz po Elblągu? (jeśli już masz prawo jazdy). .. pewnie dasz się pociąć że zgodnie z przepisami? Nie bij piany człowieku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  JestemByłem(2013-07-05)
 • napisz komentarz. .. gelert=nowaczyk głosując na gelert głosujesz na nowaczyka. .. .. !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 9
  dxg(2013-07-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 2
Szkło ozdobne 6
AMK Kuchnia 3
AMK Kuchnia 7