Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Śmieci coraz droższe

 
Elbląg, Śmieci coraz droższe (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Mieszkańcy Elbląga nie unikną podwyżek opłat za wywóz odpadów. Uchwała w tej sprawie ponownie wraca na sesję Rady Miejskiej. Ma wejść w życie 1 lutego.

Obecnie każdy elblążanin deklarujący segregację śmieci płaci za ich wywóz 8 zł miesięcznie, jeśli mieszka w lokalu zajmowanym przez najwyżej cztery osoby, a takich jest najwięcej w mieście. Osoby niesegregujące płacą 14 zł. W październiku na sesji Rady Miejskiej prezydent zgłosił projekt uchwały, podnoszącej opłaty odpowiednio do 10 zł i 17,50 zł, a więc nawet o 25 procent. Radni na takie rozwiązanie nie chcieli się zgodzić, więc uchwała spadła z porządku obrad.
     - Nasz klub wnioskował do prezydenta o obniżenie skali podwyżek. Nie jesteśmy przekonani, czy powinny być one tak wysokie, powinniśmy dać sobie jeszcze miesiąc na przedyskutowanie tej kwestii – mówił na sesji Michał Missan, przewodniczący klubu radnych PO. 
     Miesiąc minął, projekt wraca na najbliższą sesję która odbędzie się 24 listopada i to... bez zmian. Przewiduje, że osoba segregująca śmieci będzie płacić miesięcznie 10 zł, a niesegregująca – 17,50 zł. Mniejsze podwyżki dotkną duże rodziny, np. 6-osobowa rodzina segregująca odpady zapłaci miesięcznie 52,50 zł (obecnie płaci 42 zł), ale już niesegregująca – 90 zł (obecnie 72 zł).
     Jak przekonuje prezydent, podwyżki są konieczne, bo wpływy z opłat i wydatki związane z wywozem odpadów zgodnie z przepisami muszą się bilansować. W Elblągu tak się niestety nie dzieje, a wpływ na to miała m.in. decyzja Rady Miejskiej z 2014 roku, która obniżyła opłaty za wywóz odpadów oraz rosnąca z roku na rok ilość śmieci, jakich pozbywają się mieszkańcy. W efekcie w 2016 roku deficyt wyniósł już 1,5 miliona złotych.
„Planowana podwyżka pozwoli na uzyskanie dochodów z tytułu opłaty w 2017 r. na poziomie 15.984.766,00 zł przy planowanych kosztach w wysokości 15.566.058,00 zł. Powyższe umożliwi samofinansowanie się systemu i spłatę deficytu w ciągu 4 lat” - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • a może by tak mniej prezesom płacic i ich zarobki naliczać od wyników a nie ściagac tylko od mieszkańców!!!! Syff i brud wszędzie a piniązki się nalicza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 4
  cudzy(2016-11-15)
 • państwo jest gorsze niż mafia - każda sfera życia obciążona jest haraczem. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 3
  Gagatek(2016-11-15)
 • A dlaczego to miasto ściąga z nas śmieciowy haracz. Nie można bezpośrednio płacić firmie? Wtedy okaże się gdzie tkwi problem finansowy. Przecież im więcej jest odpadów, tym dla firmy lepie gdyż na śmieciach cały cywilizowany świat zarabia krocie. Koniec świata ! To Rada musi się takimi bzdetami zajmować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 1
  pietia-goras(2016-11-15)
 • W kozią pi. .. z tymi ciagłymi podwyżkami. palcie gumy. Jeszcze w kolejce czeka EPEC, woda i inne. Hahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  (2016-11-15)
 • @pietia-goras - Miasto ściąga, bo taka jest ustawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 5
  (2016-11-15)
 • Co, kasy brakuje p. Wróblewski, to najlepiej i najprościej z kieszeni mieszkańca? Śmieci są "produkowane" przez wszystkich a więc i opłaty powinny być jednakowe dla wszystkich. Za chwilę p. Wróblewski wpadnie na pomysł, że koszty wody i ścieków i ogrzewania też będą pokrywać mniej liczne rodziny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  wist(2016-11-15)
 • Co tam ustawa, wszystko można zmienić. "DOBRA ZMIANA" to potrafi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  pietia-goras(2016-11-15)
 • skoro wszyscy płacą za śmieci to dlaczego przy Rechniewskiego ciągle podjeżdżają prywatne samochody ze śmieciami, chyba mają tutaj taniej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  mikropo1302(2016-11-15)
 • zatrudniliście złodziejską firmę CLENERA co podbija ceny a wywozi śmieci ze śmietników bardzo rzadko zalegaja góry śmieci syf malaria i nie są odkażane nigdy!!!Przedtem MPO Elbląg razem z Gdańskiem wywozili codziennie wokół śmietników był porządek sprzatali zamiatali a teraz jest syf i za co mamy więcej płacić?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  (2016-11-15)
 • Na śmieciach zarabiają firmy trudniące się recyklingiem. Czyli to co wyrzucamy na smieci firmy to segregują i odsprzedają. czyli na tym zarabiają. Jak to się dzieje że mimo tego chcą od nas coraz więcej pieniędzy???A reprezentujący nas wszystkich -"prezydent:- wymusza byśmy płacili za wszystko coraz więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2016-11-15)
 • Wszystko przebiega zgodnie z ustawą z 2011 roku - tak miało być i jest -
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Dobrazmianaspóźniasię...(2016-11-15)
 • Benzyna i olej napędowy w zakupie coraz tańsze, samochody ( również te specjalizowane) nie zdrożały, oprocentowanie kredytów niższe, niż w ubiegłych latach. W kraju panuje deflacja, pracownicy nie widzą podwyżek swoich wynagrodzeń, a ceny za wywóz śmieci mają wzrosnąć. Jeśli na tym ma polegać rządzenie ekipy PiS-u, że funduje się takie podwyżki i już zapowiada się potrzebę takowych za energię elektryczną, ogrzewanie, gaz i wiele innych, to ja chrzanię takie rządy i samorządy. Nie liczcie na mój głos w wyborach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 6
  wk.....ny(2016-11-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate
Fototapety z kwiatami
Fototapety z Nowym Jorkiem
Obrazy na alupanelu