UWAGA!

W tym tygodniu polecam

 Elbląg, W repertuarze grup teatralnych działających w Światowidzie jest również spektakl „Po drugiej stronie”. Na zdjęciu Edyta Machul, reżyser i opiekunka grup (źródło: http://www.kreujemy.swiatowid.elblag.pl)
W repertuarze grup teatralnych działających w Światowidzie jest również spektakl „Po drugiej stronie”. Na zdjęciu Edyta Machul, reżyser i opiekunka grup (źródło: http://www.kreujemy.swiatowid.elblag.pl)

Koncerty, wystawy, spektakle, spotkania i wszystkie inne godne uwagi imprezy - od dziś co tydzień o tej samej porze w jednym tekście. Specjalnie dla naszych Czytelników wszelkie elbląskie wydarzenia skrupulatnie notuję, wybieram i z góry oceniam - ja, Olga Kaszubska.

Już na samym początku tygodnia zapraszam na czwartek do Światowida, gdzie od rana obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Książki. Dzieci wysłuchają bajek czytanych przez tajemniczego aktora, a na dorosłych czeka specjalista, który podpowie, jak zachęcić do czytania.
     Szczególnie jednak polecam dwa spektakle Edyty Machul, które będzie można zobaczyć na Scenie na Piętrze. Pierwszy z nich to propozycja dla młodszych widzów - opowieść „O małej diablicy i Pajacu” , nagrodzona niedawno Grand Prix na olsztyneckim przeglądzie, w wykonaniu grupy teatralnej „Skrupcie się". To historia szczęśliwej miłości wbrew wszystkim i wszystkiemu, czy też fatalne zauroczenie bez happy endu? Sama jestem ciekawa. Nie widziałam (bo grali premierę w Olsztynku), ale w ciemno jestem na „tak”. Przecież wygrali! Spektakl rozpocznie się o godz. 14. Wstęp jest wolny.
     Druga „rzecz o miłości” to przedstawienie dla dorosłej już widowni. „Miłość za 299 zł” ukazuje najwyższe uczucie w pięciu odsłonach, pełnych groteski i czarnego humoru. Jedna ze scen wycięta rodem z niemego kina, w innej grasują krwiożercze wampiry. Jest spisek, kłamstwo i dramat. O wszystkim spokojnie opowiada narrator. Tak... choć pierwszy raz oglądałam ten spektakl dobrych parę miesięcy temu, to bez problemu odtwarzam w pamięci te sceny. Szczerze polecam! Tym razem na scenie pokażą się połączeni w jedno - „I Na Odwrót”. Początek o godz. 19. Bilet kosztuje jedynie 2,99 zł (lepiej mieć odliczone, bo przywłaszczają sobie grosika na szczęście).
     Warto zobaczyć te spektakle, ponieważ grają je - choć młodzi - to docenieni już ludzie, od których biją nieskażone jeszcze emocje, którzy pod opieką „najlepszej pani reżyser” mogą rozwijać teatralne pasje i czynią to z wielką radością. Podobnie jak sama Edyta Machul, dla której teatr jest całym życiem.
     Jeśli ktoś ceni sobie bardziej profesjonalne sztuki, to przypominam, że trwa Elbląska Wiosna Teatralna. Jeszcze w tym tygodniu na deskach elbląskiego Teatru zagrają aktorzy krakowscy, łódzcy, niemieccy i goście z Londynu. W repertuarze: „Otello”, „King Lear Show”, „Romeo i Julia” i „Niżyński”. Będzie też projekcja filmu „Hamlet" z 1948 roku.
     We wtorek w centrum kultury kolejne spotkanie w Galerii Prasowej, tym razem gościem Agnieszki Jarzębskiej-Grzegorzewskiej będzie dziennikarka Janina Pazio.
     Dzień później, w klubie „Mimoza” na starówce, można się będzie rozluźnić przy muzyce Dżemu. Jazzowe aranżacje hitów legendarnej grupy przypomni Steniek Band.
     Warto też zajrzeć do Biblioteki Elbląskiej na trzydniowy (23 - 25 kwietnia) festiwal poświęcony literaturze popularnej - „4 pory książki”.
     A w sobotę każdy powinien wziąć udział w żonkilowej akcji Pola Nadziei. Nie muszę chyba przekonywać, że niesienie dobra i pomaganie innym się opłaca (bo dobre czyny wracają do nas ze zdwojoną siłą - jakby ktoś jednak nie wiedział i potrzebował argumentu!). A więc portfele w dłoń i szorujemy na Plac Kazimierza Jagiellończyka wspierać elbląskie hospicjum! Hojni mogą liczyć też na inne nagrody niż dobry uczynek i żonkil do kolekcji.
     Mimo że za oknem wiosna już w pełni, warto zajrzeć na aktualne wystawy, by oprócz wyczekanego słońca i budzącej się zieleni nacieszyć oczy także krajobrazem „uchwyconym”.
     Do końca kwietnia w Bibliotece Elbląskiej czynna będzie wystawa fotografii Mieczysława Jaworskiego - „Pierwsza odsłona”.
     Jeszcze przez kilka tygodni w Światowidzie podziwiać można fotografie Moniki Leszczewicz, która pod hasłem „Wishful thinking” ukryła swoje wspomnienia (i marzenia) z podróży.
     Z kolei w Galerii EL prezentowana jest „Forma koloru” autorstwa Tomasza Zawadzkiego i multimedialna ekspozycja pod zbiorczym i wszystko wyjaśniającym tytułem „Elbląska Scena Muzyczna” . Po - wyjątkowo krótkim w tym roku - weekendzie majowym wystaw tych już nie zobaczymy.
     Nieco dłużej, bo do końca maja, w elbląskim muzeum czynna będzie wystawa państwa Książkiewiczów - „Między wyobraźnią a zachwytem”. W kilku obrazach dostrzegłam podobieństwo do dzieł Salvadora Dali.
     I na koniec drobne ostrzeżenie - jeśli ktoś chce być na majowym koncercie Katarzyny Groniec, Krystyny Jandy i Edyty Geppert, powinien pośpieszyć się z zakupem biletu. Światowid ostrzega, że zostało już tylko kilka wejściówek na koncerty gwiazd w ramach tegorocznego Festiwalu Sztuki Słowa ...czy to jest kochanie?.
     
     Więcej informacji o elbląskich wydarzeniach znajdziesz w dziale IMPREZY.
     
     ***
     Jeśli chcesz polecić swoją imprezę, napisz do mnie: olga@portEl.pl. Może podzielę się tym z innymi...
Olga Kaszubska

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama