Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezpłatne studia magisterskie w Elblągu? To nie jest prosta sprawa

 
Elbląg, Bezpłatne studia magisterskie w Elblągu? To nie jest prosta sprawa Na zdj. od lewej: prowadzący debatę red. nacz. portel.pl Rafał Gruchalski, prezydent Elbląga Jerzy Wilk, rektor EUHE dr Zdzisław Dubiella (fot. AD)
Rek

Żadna z elbląskich uczelni nie spełnia wymogów ministerialnych, by móc prowadzić bezpłatne studia magisterskie. Mogłyby, co prawda, połączyć siły i spróbować powalczyć z procedurami, zgromadzić odpowiednią kadrę, przygotować zaplecze, zorganizować praktyki czy prowadzić badania naukowe, ale brakuje woli nawet do rozmowy. W debacie dotyczącej szkolnictwa wyższego w Elblągu wziął udział ... jeden rektor.

Impulsem do zorganizowania debaty był list absolwenta studiów licencjackich w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, który obecnie kontynuuje studia na uniwersytecie w Toruniu. Tam ubiega się o tytuł magistra filologii angielskiej, a wolałby w Elblągu. W naszym mieście jednak żadna z wyższych uczelni nie oferuje bezpłatnych studiów magisterskich. Czytelnik zainicjował więc dyskusję, początkowo w mediach, teraz przy stole. Debata dotycząca szkolnictwa wyższego w Elblągu odbyła się wczoraj (2 października) w Elbląskim Parku Technologicznym. Do zabrania głosu zaproszeni zostali rektorzy EUHE, PWSZ, Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Mimo wcześniejszych deklaracji, w debacie wziął udział tylko rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, dr Zdzisław Dubiella. Wspierany przez swoich pracowników. Formalne warunki utworzenia studiów magisterskich przedstawił prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, prorektor ds. nauki i kształcenia EUH-E. Wskazywał, że nie jest to taka prosta sprawa.
     
     Takie wymogi to wyzwanie
     - Wymogi dla uczelni publicznych i niepublicznych są takie same – mówił profesor. - Aby prowadzić bezpłatne studia magisterskie muszą spełnić warunki lokalowe, dopełnić procedur ministerialnych, muszą prowadzić działalność naukową – zarówno kadra, jak i studenci. Dodatkowo, by uruchomić kierunki akademickie uczelnia musi mieć zatrudnionych 8 samodzielnych pracowników na pierwszym, podstawowym etacie w stopniu m.in. dr hab. Podobnie, jest z kierunkami praktycznymi, z tym, że tu dochodzi jeszcze minimum 50 proc. zajęć praktycznych. To jest wyzwanie dla lokalnego środowiska biznesowego, medycznego czy innego, kierunkowego. Żadna z uczelni w Elblągu nie spełnia tych warunków – podsumował prof. Cezary Obracht-Prondzyński.
     EUHE, jako jedyna w Elblągu, prowadzi studia magisterskie odpłatne na kierunkach: pedagogika, administracja, pielęgniarstwo. Takie były potrzeby rynku (przepisy unijne nałożyły bowiem np. na pielęgniarki obowiązek legitymowania się tytułem magistra) i uczelnia się w nie "wstrzeliła".
     
     Miasto pomagało i pomagać będzie
     Czy jednak nie ma możliwości, by wszystkie elbląskie uczelnie połączyły siły i dały studentom możliwość kontynuowania nauki bezpłatnie?
     - Ja jestem otwarty na współpracę – zapewniał rektor Zdzisław Dubiella. - Łącząc siły moglibyśmy wystąpić do ministerstwa, ale nie rozmawiamy o tym. Nieobecność innych rektorów na tej debacie też o czymś świadczy – skwitował.
     - Nie ma się co boczyć na siebie, nie rywalizować, bo elbląskie uczelnie nie wchodzą sobie w drogę – głos w dyskusji zabrał obecny na sali prezydent Elbląga Jerzy Wilk. - Mogę stworzyć atmosferę do rozmów i służyć wsparciem tak, jak dotychczas. Miasto pomogło już wielokrotnie uczelniom – przypomniał. - Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przekazało obiekt przy ul. Czerniakowskiej, a także działkę przy al. Grunwaldzkiej oraz budynek na akademik przy ul. Wspólnej. Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna też korzystała z bonifikat, zaś Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego pomagamy w remoncie zabytkowego "Pałacyku" przy ul. Stoczniowej. Jeszcze w październiku zaproszę rektorów wszystkich elbląskich uczelni do ratusza na rozmowy. Miastu potrzebni są bowiem fachowcy – podkreślał Jerzy Wilk. - Jestem za tym, by tu powstały studia II stopnia. Olsztyn postawił na kierunek "technologia drewna", współpracując z naszym, elbląskim przedsiębiorcą tej branży – zauważył Jerzy Wilk. - Jesteśmy zagłębiem meblarskim, a nie potrafimy tego wykorzystać? Warto kształcić fachowców w konkretnym zawodzie.

  Debacie przysłuchiwali się m.in. pracownicy uczelni oraz nauczyciele i młodzież ZST (fot. AD) Debacie przysłuchiwali się m.in. pracownicy uczelni oraz nauczyciele i młodzież ZST (fot. AD)


     
     Jedna debata wiosny nie czyni
     Wprawdzie nie podczas wczorajszej debaty, a w trakcie wystąpienia inaugurującego nowy rok akademicki w PWSZ, rektor tej uczelni prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, w sprawie nowych kierunków głos zabrał: "(...)Drodzy Państwo, mając na uwadze zdobyte doświadczenie jestem przekonany, że żadna debata publiczna, a na pewno debata jednorazowa, nie może dać wiarygodnej odpowiedzi na pytanie: Jakie kierunki studiów potrzebne są w Elblągu? Nawet jeżeliby ktoś trafił, czego nie należy wykluczyć, to bez szczegółowej analizy, której przeprowadzenie w czasie debaty jest niemożliwe, nikt nie podejmie ryzyka nie tylko wdrażania, ale nawet obietnicy wdrażania tak powstałego pomysłu. Wdrożenie nowego kierunku studiów czy nawet specjalności jest procesem bardzo złożonym organizacyjnie, kadrowo, finansowo i sprzętowo, jeśli chce się zrobić to dobrze i nie promować absolwentów bezradnych na rynku pracy. Niedawno była możliwość przeprowadzenia dyskusji w omawianej sprawie, w dziewięćdziesięcio osobowym zespole opracowującym strategię rozwoju Elbląga, którą Rada Miasta już uchwaliła lub lada moment uchwali. Biorę udział w pracach tego zespołu. O ile mi wiadomo, nikt z jego członków nie zaproponował szerszej dyskusji, ale gdyby do niej doszło zaproponowałbym nasze rozwiązanie, które wcześniej opisałem, a mianowicie: należy opracować system dający w czasie wielokrotne poprawne rozwiązania, a nie ograniczyć się do pojedynczych, niesprawdzonych propozycji. Wobec niedawno zakończonych prac nad strategią rozwoju Elbląga, nie bardzo wiadomo, czemu ma służyć debata na powyższe tematy zaplanowana na 2-gi października.".
     - Samorząd, środowisko biznesowe i uczelnie to trójkąt, który powinien współpracować - stwierdził prezydent Jerzy Wilk. Dodatkowo zaproponował, by w kategorii dorocznych nagród prezydenta mógł być wręczana nagroda w dziedzinie "nauka". - To podniosłoby prestiż wyróżnionej uczelni – wskazywał. - Będę wspierał dobre projekty realizowane przez nasze uczelnie.
     

Patronat nad wczorajszą debatą objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • .. .. .a z kim niby miałby rozmawiać na temat szkolnictwa wyższego Pan Profesor Rektor Walczyk jednej z najlepszych państwowych uczelni tu w Elblągu?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 9
  Prorok.,Igor(2014-10-03)
 • Cytuje ". .. Mogę stworzyć atmosferę do rozmów i służyć wsparciem tak, jak dotychczas. .. ." tak jak to miało miejsce przed referendum z członkami od palikota i wolnego elblaga gdzie rozmawiano męskim głosem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  Kretyn(2014-10-03)
 • Taki poziom, takie uczelnie, takie miasto. Przecież te uczelnie zajmują nijaka pozycję w rankingu szkolnictwa. Nie spełniają kryterium podstawowego by nazywać się uczelnią wyższą. Należy je zlikwidować, bo większość absolwentów reprezentuje bardzo niski poziom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 11
  kki(2014-10-03)
 • PWSZ ma więcej przyjezdnych wykładowców jak swoich. Dodatkowo aby swoim przyjezdnym dać zatrudnienie to na niektórych kierunkach (filologia angielska lub polska) pojawił się przedmiot język starocerkiewny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  poiu(2014-10-03)
 • Otwórzcie medyczne stusia, lekarzy brakuje jest mase ludzi którzy chcą ten kierunek skończyć, a miejsc pracy tez bardzo duzo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  (2014-10-03)
 • No właśnie, Na inaugurację do PWSZ Pan Walczyk zaprasza gosci po to aby ich zrugać cały w pretensjach. A jak miasto chce coś zrobić to się obraża i nie przychodzi. Nie ładnie Panie Rektorze. Trochę dobrej woli. Widać jak Panu zależy na studentach, a przecięż tu chodzi głównie o nas, jest o co walczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  (2014-10-03)
 • Po światło i wiedzę jedzie się do dużego miasta, a nie studiuje w pipidówce jaką jest Elbląg. Tyle te studia warte. .. .szkoda słow-świadczyć o tym może wpis poniżej-na filologii polskiej uczą języka starocerkiewnego żeby dać zatrudnienie osobie z UG! Biedactwo nie wie, że scs wchodzi do kanonu wyższego wykształcenia filologicznego, tak jak łacina. Po co te studia w Elblągu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  (2014-10-03)
 • oj klasy niektórym by się przydało. Zachowania jakby Elbląg to był Oxford. .. trochę luzu i dystansu. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2014-10-03)
 • Pan Dubiella jest profesorem a nie doktorem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  Gonder(2014-10-03)
 • Gdyby zostały wprowadzone studia II stopnia tz. magisterskie to wedle prawa sitwa z miast BARDZO zaprzyjaźnionych musiała by wybierać etat w Elblągu lub u siebie ( Gdańsk, Olsztyn ). Przy obecnej sytuacji nie musi wybierać i może mieć dwa lukratywne etaty. I to cała prawda DLACZEGO NIE MA W ELBLĄGU BEZPŁATNYCH STUDIÓW MAGISTERSKICH.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  OOOO.(2014-10-03)
 • Tu i tak chodzi tylko o kasę i dobre wykorzystanie funduszu socjalnego. Poziom jest sprawa drugorzedną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2014-10-04)
 • Witam! W regionie północno-wschodnim wolne miejsca są jeszcze m. in. na studia II stopnia na uczelniach grupy WSB w Gdańsku i Gdyni. Studia można podjąć w standardowej formie studiów magisterskich oraz studiów magisterskich połączonych ze studiami podyplomowymi. Ta druga propozycja to bardzo ciekawa oferta, bowiem można w jednym toku studiów uzyskać dwa dyplomy. Zapraszam po szczegóły na naszą stronę internetową, gdzie dostepna jest szczegółowa lista kierunków studiów. Dodam też, że do 15 października trwa promocja zniżkowa dzięki której można oszczędzić aż 700zł na wpisowym i czesnym. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB II stopnia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oewsb(2014-10-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety czarno białe Black&White
Fototapety z teksturą
Fototapety ze zwierzętami
Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate