Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gaudeamus w PWSZ po raz szesnasty

 
Elbląg, Gaudeamus w PWSZ po raz szesnasty (fot. AD)
Rek

Ci spośród Was, którzy rozpoczynają dziś studia, wchodzą w najpiękniejszy okres życia, gdzie zdobywanie wiedzy w zasadzie jest przyjemnością, a wiele miłych aspektów życia studenckiego osładza te gorsze chwile – powiedział rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk podczas dzisiejszej (27 września) inauguracji nowego roku akademickiego. Zobacz zdjęcia.

Z ostatnim dniem września zamknięty zostanie piętnasty, jubileuszowy rok elbląskiej PWSZ. Uczelnia przez lata swojej działalności konsekwentnie umacnia swoją pozycję w lokalnym środowisku i daje swoim studentom możliwość poruszania się po całym Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego oraz znalezienia miejsca pracy w Europie stosownie do poziomu swoich kwalifikacji.
– Nasza nawa uczelniana, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elbląga, idąc z biegiem czasu, osiąga kolejne porty, kolejne cele – mówi prof. Zbigniew Walczyk. – Podczas rejsu trwającego już piętnaście lat natrafiała na burze i sztormy, ale również miała dobre kursy na przyjaznych pasatach pozwalających jej płynąć naprzód. Szczęśliwie liczne rafy i mielizny udało się ominąć. Okazało się, że nasza nawa ma silną i dobrą konstrukcję, a jej załoga jest zgranym zespołem znającym się na żegludze Pomorza edukacji studiów wyższych. Pozwoliłem sobie na tę marynistyczną metaforę, gdyż pewne cechy naszej uczelni prowadzonej przez od lat niezmieniającą się kadrę mogą takie skojarzenia powodować.
     PWSZ zatrudnia około dwustu nauczycieli akademickich oraz stu pracowników administracji i obsługi, którzy tworzą zgrany i stabilny zespół, zapewniając uczelni wysoką pozycję w rankingach krajowych. Uczelnia od lat próbuje sprostać wymogom lokalnego rynku pracy, wciąż dostosowując i modyfikując programy kształcenia. Jej podstawową misją jest służba Elblągowi.
– Mogę z satysfakcją stwierdzić, że najważniejsze cele strategiczne uczelni są osiągane – mówi prof. Walczyk. – Programy kształcenia dostosowane do potrzeb regionu są cyklicznie modyfikowane zgodnie z potrzebami lokalnymi i ideami Polskiego Szkolnictwa Wyższego, integrującego się z Europejskim Obszarem Szkolnictwa Wyższego. Misją naszej uczelni jest służyć Elblągowi, gdyż z niego wyrastamy i dla niego zostaliśmy powołani. Nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracji i obsługi PWSZ są z tego dumni.
     
      Niż w szkole
     
Jednym z podstawowych zadań uczelni jest obecnie niwelowanie niżu demograficznego i zachowanie rekrutacji na niezmienionym poziomie.
– Obecnie PWSZ w Elblągu kończy opracowywać strategię swego rozwoju do 2020 roku, którą silnie wiąże ze strategiami rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego i miasta Elbląga – opowiada rektor. – W nadchodzącym pięcioleciu uczelnia nasza chce rozwinąć i umocnić Centrum Transferu Technologii przy współpracy z wieloma partnerami, przede wszystkim z Elbląskim Parkiem Technologicznym. Kolejnym celem strategicznym uczelni jest zachowanie rokrocznej rekrutacji na niezmienionym poziomie, co faktycznie jest niwelowaniem skutków niżu demograficznego, którego minimum nastąpi około 2020 roku. Wymaga to już teraz i będzie wymagało wzrastających działań na wielu polach, od promocji, poprzez uatrakcyjnienie obecnych programów kształcenia, po nowe formy studiowania, być może również na nowych kierunkach kształcenia.
     PWSZ znalazła miejsce dla prawie połowy elbląskich maturzystów, dając tym samym szansę mniej zamożnej młodzieży, której nie stać na podjęcie nauki w wielkich ośrodkach akademickich, na dalsze kształcenie.
     
      Student-wolontariusz
     
Jednym z uczelnianych celów jest krzewienie idei wolontariatu.
– Zaczęliśmy od krzewienia idei wolontariatu, niezwykle wysoko cenionej w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia prof. Walczyk. – Dosłownie tydzień temu zakończyły się Mistrzostwa Europy w Siatkówce na Siedząco. Trzydziestu naszych studentów jako wolontariuszy pomagało w obsłudze mistrzostw, jak wstępnie oceniono, spisując się znakomicie. Fakt tego wolontariatu zostanie wpisany do suplementu ich dyplomu ukończenia studiów, a ponadto trójka najlepszych wolontariuszy, wybrana konkursowo, w nagrodę spędzi weekend w Sztokholmie.
     Podczas dzisiejszej, szesnastej już inauguracji roku akademickiego rektor podkreślił, jak istotną sprawą jest w obecnych czasach zdobywanie wykształcenia i podnoszenie kwalifikacji.
     
      Gwarancja
     

 

– W ostateczności cała misja uczelni i jej cele i strategie służące Elblągowi, służą jego młodzieży, którą uczelnia kształci na studia wyższe – mówi. – Coraz wyraźniej widać, że podnoszenie własnego wykształcenia i kwalifikacji jest jednym z pierwszych czynników zwiększających szanse na zdobycie dobrego zatrudnienia lub utworzenia własnej firmy. Obie drogi otwierają perspektywę spełnienia się w życiu, spełnienia marzeń, zaspokojenia ambicji. Za korzyściami osobistymi w ślad idą korzyści społeczne, gdyż wiele naszych kreatywnych działań powoduje pozytywne skutki w szerokim zakresie w przestrzeni społecznej, przyczyniając się do jej rozwoju, co oczywiście musi mieć miejsce, aby te pierwsze cele, osobiste, były osiągane z dużą dozą gwarancji. Koło się zamyka – dodaje. – Będąc wykształconymi uczestnikami życia społecznego, biorąc udział w przedsięwzięciach ekonomicznych, młodzi ludzie staną się gwarantami rozwoju całej naszej społeczności, a w ostateczności całego kraju. Dlatego tak ważne jest kształcenie młodzieży. Ci spośród Was, którzy rozpoczynają dziś studia – zwrócił się do młodzieży – wchodzą chyba w najpiękniejszy okres życia, gdzie zdobywanie wiedzy w zasadzie jest przyjemnością, a wiele miłych aspektów życia studenckiego osładza te gorsze chwile, które zdarzają się przy niepowodzeniach niezdanego egzaminu czy niezaliczonych ćwiczeń.
     W dzisiejszej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych, przedstawiciele instytucji pożytku publicznego, biznesu i administracji oraz młodzież akademicka. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe: Złote i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.
     

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • podoba mi się zdanie : "Jednym z podstawowych zadań uczelni jest obecnie niwelowanie niżu demograficznego i zachowanie rekrutacji na niezmienionym poziomie". Czy to będzie należało do nowych zadań wykładowców ? he, he
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2013-09-27)
 • Czyli w tym roku płacimy i wymagamy ??? :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-09-27)
 • kształcenie owszem ważne ale ani pwsz ani euhe mi tego nie zapewni, słaba oferta. niestety mam inne zainteresowania musże dojeżdzac; ) na siłę mam się uczyc w elblagu? tak nie da rady. .. .dajcie nowe kierunki bez wzgledu na stan miasta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  sare(2013-09-27)
 • fsf wczr9raz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  fsf(2013-09-27)
 • elbląskei uczelnie są słabe, . dajcie ciekawsze kierunki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  ikr(2013-09-27)
 • a jakie to są ciekawsze. .. .Co elblążanie chcieliby studiować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  ciekawadobólu(2013-09-28)
 • bezpieczeństwo narodowe na przykład.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  infobroker(2013-09-28)
 • Przecież w EUH-E właśnie powstał taki kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Jestem wojskowym i jestem bardzo zadowolony że mogę na miejscu uzupełnić wykształcenie a nie muszę nigdzie dojeżdzać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2013-09-29)
 • pwsz euhe jański to lipa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  (2013-09-29)
 • Na miejscu tych studentów. .. .ehh co tu dużo mówić, główne postacie na załączonych zdjęciach to osoby mające wysokie mniemanie o sobie. Bez względu na fakty i posiadaną wiedzę przez studentów, to ich słowo jest zawsze najważniejsze. Prowadząc wykłady robią to zwyczajnie po łebkach, zaś po czasie nadrabiają wszystko rzucając studentom dosłownie wszystko na raz. Byłem, wiem (udało się skończyć), nerwów się już nie liczy. .. .. Teksty wykładowców typu "nie jestem Panem, tylko Panem profesorem" mówi samo za siebie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  lukassss(2013-10-01)
 • Euhe i Jański to lipa, PWSZ mimo wszystko jest wyżej oceniany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  Anonim.elblag(2013-10-01)
 • Jakie kierunki? humanistyczne! Plotki głoszą, że tylko techniczne się liczą kierunki ale jeśli mnie to nie interesuje to informatykiem czy terapetuą na siłę będę bezużyteczny. Więc wolę być mgr historii sztuki, historii, archeologii, socjologii, dziennikarstwa, kulturoznawstwa, geografii itp. Nie ma po tym pracy? A po czym jest? Jest jakiś pewniak po pWSZ? Znajomości się licza. Żenujace jest to że masę kasy wywala się na obce uczelnie, a pozniej jakimś cudem pracuje w elblagu albo nie wraca. Inwestyjca nie równa zarobkom czy miejscu życia. Elblag = emeryci lub ludzie ograniczeni, na siłe mieszkajacy tutaj albo majacy dobrą pracę na lata bez zmian dla innych. Kto zyw ucieka. ja na siłe mieszkam. Nie mam wyboru na razie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  siłownia(2013-10-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem