UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Nie ma rzeczy bardziej atrakcyjnych niż duchowość"

 
Elbląg, "Nie ma rzeczy bardziej atrakcyjnych niż duchowość"
fot. Anna Dembińska
Reklama

Dziś (17 października) w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/20. Naukę w seminarium od nowego roku podejmie łącznie 26 kleryków. Dla 9 z nich będzie to początek nowej drogi. Zobacz zdjęcia.

Trzech kleryków pierwszego roku wyboru o wstąpieniu do seminarium dokonało bezpośrednio po maturze. Pozostali znacznie dłużej dojrzewali do tej decyzji. Wśród nich jest Amadeusz, z którego szczególnie dumna jest jego mama, Kamilla: - W 2017 roku przeżyłam trzy msze prymicyjne w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu – opowiada. - Szczególnie mocno przeżyłam pierwszą mszę. Patrząc na nowo wyświęconego księdza, pomyślałam sobie, że równie dobrze mógłby być to mój syn. Gdy po kolejnej mszy prymicyjnej składałam życzenia rodzicom nowo wyświęconego księdza, a moim przyjaciołom, powiedziałam im, że pozytywnie im zazdroszczę, że może któryś z moich dwóch synów podejmie taką decyzję i też będę mogła kiedyś słuchać, że ktoś mi pozytywnie zazdrości – dodaje. - Gdy Amadeusz zdał egzamin i dostał się do Wyższego Seminarium Duchownego, byłam bardzo szczęśliwa. O swojej decyzji powiedział mi już pół roku wcześniej. Sam jednak dłużej dojrzewał do niej, ponieważ maturę zdał dwa lata temu. Próbował odnaleźć swoją drogę na innych uczelniach. W dniu, w którym wyprowadzał się do seminarium powiedziałam mu, że całkowicie całą sobą oddaję go na służbę Bogu i ludziom. Zawsze będę go wspierać, ponieważ zawsze będę jego mamą. Jestem dumna i dziękuję Amadeuszowi za każdą jego życiową decyzję. On sam w swoim 21-letnim życiu podejmował takie decyzje, z których jako mama mogę być tylko dumna.

Jakub Kornaga słynie z tego, że szybko zyskuje sympatię otoczenia. Jak sam mówi, taki sposób bycia bardzo pomoże mu na nowej drodze, na którą właśnie wkroczył.- Ludzie uznają mnie za osobę sympatyczną. Myślę, że jest to przydatna cecha w kapłaństwie, gdzie ma się kontakt z ludźmi – mówi. - Długo zastanawiałam się nad decyzją o kapłaństwie, bo przez cały okres licealny – wyznaje. - I myślę, że jest to miejsce, w którym powinienem być, rozeznawać swoje powołanie i cieszyć się z tego, że Pan Bóg powołuje mnie prawdopodobnie do stanu kapłańskiego.

Młody kleryk przyznaje, że początkowo rozważał decyzję o studiach medycznych, ostatecznie wybrał kapłaństwo, ponieważ "większą wartością jest dla niego pomaganie duszy niż leczenie ciała".

W optymistycznym nastroju był dzisiaj rektor WSD w Elblągu ks. dr Sławomir Małkowski. - Przyjęliśmy aż 9 kleryków, czyli dwa razy więcej niż zwykle. Cieszymy się. Myślę, że są to przemyślane decyzje panów.

Na pytanie, czy mamy dziś do czynienia z kryzysem kapłaństwa, odpowiada: - Nie ma rzeczy bardziej atrakcyjnych niż duchowość. Zapominamy, że człowiek stoi na trzech nogach, którymi są duch, dusza i ciało i jeżeli jedna z tych trzech sfer jest zaburzona, to nigdy nie doznamy szczęścia. Możemy spełniać się materialnie czy zawodowo, ale zawsze czegoś będzie nam brakowało. W seminarium mówimy o tych trzech płaszczyznach w rozwoju człowieka. My tym młodym ludziom przypominamy, że jest jeszcze ta sfera niewidzialna aczkolwiek doświadczalna.

 

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Żyjemy w wolnym kraju i każdy może wierzyć w co chce. Żyję na tym świecie trochę i uważam, że narzucanie młodemu człowiekowi wytycznych schematów i straszenie Bogiem to zwykła farsa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47 31
  (2019-10-17)
 • Ludzie oni idą tam dla kasy i dla ukrycia swoich preferencji. .. .Religia to narzędzie systemu do manipulowania ludźmi to pogaństwo przeniesione ze starożytnego Egiptu tylko polukrowane to ciemność która prowadzi do piekła i to nie żąrt. Prawdziwe chrześcijaństwo to styl życia to relacja z żywym Bogiem i Duchem Świętym który przez nas zmienia życie innych ludzi. Seminaria Ci ludzie nie mają nic wspólnego z Bogiem oni wszyscy są martwi duchowo, ponieważ nie czytają Biblii to co oni maga mówić o leczeniu duszy. W Słowie Bożym jest prawda droga i żywot. W seminariach bazują tylko na encyklikach filozofii na synodach i soborach na tym co mówi człowiek nie Bóg w swoim Słowie. Nawróćcie się do żywego Boga uwierzcie w to co zrobił Chrystus na Krzyżu to jest klucz nowo narodzenie się z wody i Ducha odwrócenie się od starego życia wtedy możemy mówić o przemianie Duchowej. Wszystko KK bierze na opak związują prawdzie pęta i poniosą za to surową karę. Biblia a to drogowskaz dla każdego jak ja czytamy mamy relację z Bogiem przez Ducha Świętego który nas prowadzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 56
  ARESIAK1(2019-10-17)
 • na pierwszej lekcji puścić Kler
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 37
  (2019-10-17)
 • Bardzo dobra wiadomość. Będziemy się modlić za kleryków oraz za jak najwięcej nowych powołań!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 32
  (2019-10-17)
 • Żeby nasz Amadeusz nie zamienił się w Tymoteusza pewnej pani premier i dziecka 16 letniej dziewczynie nie zrobił.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  41 42
  (2019-10-17)
 • a jeśli straszenie obywatela Policją, Urzędem Skarbowym i Bogiem to ściema? To, co pozostaje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 11
  (2019-10-17)
 • Chłopaki kupcie sobie odtwarzacz Sony NW-A45 i życie staje się piękniejsze!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 7
  (2019-10-17)
 • no czerwo teczowi KONFEDERACJA w sejmie będzie i
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 10
  (2019-10-17)
 • Odpali sie instynkt ojcowski to sie im odechce tej komedii.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 20
  PaNda(2019-10-17)
 • No cóż, w Polsce od lat jest ciężko o dobrą, pewną i lekką posadę, więc nieroby idą tam gdzie się nie narobią a zarobią. .. A wszystko to pod przykrywką wiary w wyimaginowanego kogoś. Mamy XXI wiek, a ludzie wciąż dają się nabierać na ich opowiastki, które kilka wieków wstecz ktoś cwany wymyślił i rozpropagował. A ludzi łatwo było zastraszać - takie to były ciemne czasy. Od lat latamy w Kosmos, dawno temu poznaliśmy fizykę kwantową. .. ale jak widać ciemnota pozostała. Ciemnym ludem łatwiej się manipuluje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  33 25
  anty(2019-10-17)
 • W żadne powołania nie wierzę. Wybór swobodnego trybu życia. No i brak odpowiedzialności w przyszłości za swoje postępowanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 15
  mm263(2019-10-17)
 • @PaNda - Im się nie odechce, za to wszyscy będziemy robić zrzutę na alimenty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 13
  mm263(2019-10-17)
Reklama