UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

PWSZ: Dwudziestolatka z szansą na rozwój

 
Elbląg, PWSZ: Dwudziestolatka z szansą na rozwój
(fot. Michał Skroboszewski)

- Może martwić liczba studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, ale nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest dla takich uczelni szansą rozwoju – przekonywał w Elblągu Sebastian Skuza, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Dzisiaj elbląska PWSZ świętuje uroczyście jubileusz 20-lecia.

- Te dwadzieścia lat zleciało błyskawicznie, wiele rzeczy udało się zrobić. Nie budujemy uniwersytetu, ale zawodową uczelnię według pewnego zamysłu, który stawia na rozwój praktycznego wykształcenia w oparciu o współpracę w ramach „złotego trójkąta”, z samorządem i pracodawcami – przekonywał dzisiaj Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.
     W ciągu 20 lat mury uczelni opuściło prawie 12 tysięcy absolwentów (inżynierów, licencjatów, teraz też i magistrów). Najwięcej z Elbląga (ponad 5 tysięcy), w dalszej kolejności z Malborka, Tczewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Braniewa, Sztumu, a nawet Gdańska i Olsztyna. Obecnie na kilkunastu kierunkach kształci się około dwóch tysięcy osób.
     - W przypadku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu martwić może trochę liczba studentów. Tu jest jeszcze duży potencjał. Ustawa 2.0 (nowe przepisy o szkolnictwie wyższym, tzw. reforma Gowina, które mają wejść w życie w październiku, obecnie jest procedowana w Sejmie – red.) zwiększa autonomię uczelni, co oznacza, że uczelnia będzie miała dużo większe możliwości. To jest szansa i wyzwanie. Rozwojem i jakością jesteście państwo w stanie konkurować i mieć swoje miejsce na rynku lokalnym i regionalnym - przekonywał Sebastian Skuza, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, który przyjechał do Elbląga na 20-lecie PWSZ.
     Szansą na rozwój mają być programy i dotacje, przeznaczone na kształcenie zawodowe. - Dla takich uczelni jak PWSZ, tak jak obecnie, będzie zachowany odrębny strumień finansowania. Nie będzie więc porównywania do uczelni akademickich. Wyższe szkoły zawodowe nie będą w tym samym koszyku, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków finansowych – zapewniał wiceminister Skuza.

  (fot. MS)
(fot. MS)


     Z okazji jubileuszu 20-lecia w auli PWSZ odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu PWSZ. - Gdy powstawała uczelnia, niektórzy powątpiewali, czy ma to sens. Dzisiaj widać, że to była słuszna decyzja, bo mamy silną regionalną uczelnię – mówił prof. Walczyk, zwracając uwagę na to, że jej wizytówką jest jeden z najlepszych instytutów informatyki w kraju, a także ogólnopolski program praktyk pilotażowych, którego elbląska PWSZ jest liderem. - W całym kraju na 30 uczelniach korzysta z niego 7 tysięcy praktykantów. Pozyskaliśmy na ten cel 136 milionów złotych w latach 2016-2019 – przypominał rektor.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama