Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wyjechać czy zostać - oto jest pytanie

 
Elbląg, Wyjechać czy zostać - oto jest pytanie (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Dlaczego po ukończeniu studiów warto pozostać w Elblągu? A może lepszym rozwiązaniem jest wyjazd z naszego miasta? O tym debatowali dziś (23 marca) studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. To, że większość chce z Elbląga wyjechać - niespodzianką nie było, ale stosunkowo dużo osób opowiedziało się za podjęciem pracy tu, na miejscu. Zobacz fotorelację.

Problem zmniejszania się liczby mieszkańców dotyczy wielu miast w Polsce, które są oddalone od regionalnych metropolii. Wydaje się, że bez pomocy rządu i specjalnego programu dedykowanemu subregionalnym ośrodkom taka sytuacja się nie zmieni. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku w Elblągu będzie zameldowanych niecałe 90 tys. mieszkańców. Ze statystyk przedstawionych przez studentów wynika też, że wzrasta średni wiek elblążanina, czyli nasze miasto się starzeje.
     Jak więc zatrzymać exodus mieszkańców? Nad tym powinny zastanowić się miejskie władze, wojewoda i rząd? Wielkimi krokami zbliża się kampania wyborcza, więc jakieś postulaty i obietnice będziemy mogli usłyszeć. Pytanie: na ile realne i na ile wygranym wystarczy determinacji, aby swoje obietnice wyborcze wcielić w życie.
     Dziś (23 marca) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu studenci podczas debaty oksfordzkiej przedstawiali argumenty „za i przeciw” pozostaniu po studiach w naszym mieście.
     - Dzięki budowie drogi S7 do Gdańska skróci się czas podróży i będzie można pracować w Gdańsku, a mieszkać w Elblągu, niższe ceny mieszkań, duży potencjał gospodarczy – takie argumenty „za” przedstawiali studenci.
     - Niskie wynagrodzenia, brak atrakcyjnych ofert pracy – to z kolei argumenty grupy przeciwnej.
     Sama debata rozczarowała – jeżeli głównym argumentem grupy optującej za pozostaniem w Elblągu jest ułatwienie (w przyszłości) komunikacji z Gdańskiem, tak aby można było pracować w stolicy województwa pomorskiego, a mieszkać w Elblągu, to można wywnioskować, że nawet grupa mająca teoretycznie być „za pozostaniem w Elblągu” nie widzi w mieście perspektyw.
     W głosowaniu publiczności, które rozpoczynało debatę, 181 osób opowiedziało się za emigracją z miasta, 64 zagłosowały za pozostaniem po studiach w mieście. Drugie głosowanie (na koniec debaty) pokazało zmianę: grupie przekonującej udało się przekonać część publiczności i na koniec debaty za pozostaniem w Elblągu opowiedziało się 116 osób; przeciwnego zdania było 136 widzów.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Mój syn mgr budownictwa, wnuczka mgr budownictwa nie stety musieli wyjechać za chlebem z Elblaga gdyz nie było dla nich pracy Teraz wnuk kończy mgr a czy dostanie prace w swym zawodzie mechanicznym nie wiadomo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 5
  emerttstaruszek(2018-03-23)
 • 90 tysiecy to juz teraz realnie tu mieszka, w 2050 to bedzie z 50 tysiecy. Kazdy dzien przebywania w elblaskiej umieralni ma zgubny wplyw na psychike, dlatego ucieka sie juz po liceum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 5
  jakokomisjapanuzabraniam(2018-03-23)
 • Im mniej narzekających pesymistow tym lepiej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 11
  Na tak(2018-03-23)
 • Warto zostać w Egu. Po studiach mgr pracowałem w biurze w 2011 r w jednej z tutejszych firm za 1800zl. Gdy wyjechałem za granicę od początku datawalem 1200eur . Minęło kilka lat, ukończyłem tutejsza szkole(nie studia) bo się okazało, że papier z Polszy można jedynie w toalecie użyć... po przekwalifikowaniu się zarabiam 3200eur netto. Gdybym te lata od 2011 w Egu (Polsce) zmarnował, pewnie bym zarabiał już 2200-ALE ZŁOTYCH. Nigdy nie wrócę na stałe do Polski i nie chodzi tu tylko o pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 5
  Pol(2018-03-23)
 • A co czeka młodzież w elblagu skaczą studia i jedynie cliner ich zatrudni elblag to miasto rencistów i emerytów kiedyś było inaczej a teraz nawet do pracy jak chcą to do 30 stki i z grupa to jes jakaś parodia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 2
  Jan z nad morza (2018-03-23)
 • Uciekać jak najdalej. Praca tylko po znajomości - ta lepsza, reszta to niewolnicy albo bezrobotni. Zmowa pracodawców że wyżej 1500 nie podskoczysz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 3
  (2018-03-23)
 • Cała prawda albo umowa zlecenie i te same firmy ciągle poszukujące naiwnych .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 1
  dario(2018-03-23)
 • a co tutaj robić? brak perspektyw dla młodych, brak rozrywek, bieda w mieście, przygnębiające miasto; sama rozważam wyprowadzkę z miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 3
  40+(2018-03-23)
 • pracować za miskę ryżu czy żyć normalnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 3
  (2018-03-23)
 • Elbląg to wieś. .tutaj pracodawca jeden z drugim ma się za jakiegoś pana świata, nie róbcie z siebie naiwnych że coś się zmieni w tym mieście, uciekać jak najdalej od tego smrodu. .Inne miasto, inny kraj, wszędzie lepiej niż na tej wsi. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 3
  hmm.(2018-03-23)
 • Młodzi maja rację, handel miasto biedronek, lidlow i mrówek. Dobrze ze Gdańsk blisko jest praca i zakupy można lepsze, zrobić. Elbląg to prawda dziura bagienna jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 5
  (2018-03-23)
 • Pesymiści z tych studentów, spodobała się im zapowiedź p. Wilka, że za pracą niech jadą do Gdańska. Czyli w ogóle nie interesuje ich rodzinne miasto, jego rozwój? Taniej przecież jeszcze można mieszkać np w Jegłowniku. Więc co Elbląg ma być miastem wyludnionym? Gdzie wasze młodzieńcze ambicje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 13
  klik(2018-03-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III