UWAGA!

Wyjechać czy zostać - oto jest pytanie

 Elbląg, Wyjechać czy zostać - oto jest pytanie
(fot. Michał Skroboszewski)

Dlaczego po ukończeniu studiów warto pozostać w Elblągu? A może lepszym rozwiązaniem jest wyjazd z naszego miasta? O tym debatowali dziś (23 marca) studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. To, że większość chce z Elbląga wyjechać - niespodzianką nie było, ale stosunkowo dużo osób opowiedziało się za podjęciem pracy tu, na miejscu. Zobacz fotorelację.

Problem zmniejszania się liczby mieszkańców dotyczy wielu miast w Polsce, które są oddalone od regionalnych metropolii. Wydaje się, że bez pomocy rządu i specjalnego programu dedykowanemu subregionalnym ośrodkom taka sytuacja się nie zmieni. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku w Elblągu będzie zameldowanych niecałe 90 tys. mieszkańców. Ze statystyk przedstawionych przez studentów wynika też, że wzrasta średni wiek elblążanina, czyli nasze miasto się starzeje.
       Jak więc zatrzymać exodus mieszkańców? Nad tym powinny zastanowić się miejskie władze, wojewoda i rząd? Wielkimi krokami zbliża się kampania wyborcza, więc jakieś postulaty i obietnice będziemy mogli usłyszeć. Pytanie: na ile realne i na ile wygranym wystarczy determinacji, aby swoje obietnice wyborcze wcielić w życie.
       Dziś (23 marca) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu studenci podczas debaty oksfordzkiej przedstawiali argumenty „za i przeciw” pozostaniu po studiach w naszym mieście.
       - Dzięki budowie drogi S7 do Gdańska skróci się czas podróży i będzie można pracować w Gdańsku, a mieszkać w Elblągu, niższe ceny mieszkań, duży potencjał gospodarczy – takie argumenty „za” przedstawiali studenci.
       - Niskie wynagrodzenia, brak atrakcyjnych ofert pracy – to z kolei argumenty grupy przeciwnej.
       Sama debata rozczarowała – jeżeli głównym argumentem grupy optującej za pozostaniem w Elblągu jest ułatwienie (w przyszłości) komunikacji z Gdańskiem, tak aby można było pracować w stolicy województwa pomorskiego, a mieszkać w Elblągu, to można wywnioskować, że nawet grupa mająca teoretycznie być „za pozostaniem w Elblągu” nie widzi w mieście perspektyw.
       W głosowaniu publiczności, które rozpoczynało debatę, 181 osób opowiedziało się za emigracją z miasta, 64 zagłosowały za pozostaniem po studiach w mieście. Drugie głosowanie (na koniec debaty) pokazało zmianę: grupie przekonującej udało się przekonać część publiczności i na koniec debaty za pozostaniem w Elblągu opowiedziało się 116 osób; przeciwnego zdania było 136 widzów.
      
Sebastian Malicki

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Mój syn mgr budownictwa, wnuczka mgr budownictwa nie stety musieli wyjechać za chlebem z Elblaga gdyz nie było dla nich pracy Teraz wnuk kończy mgr a czy dostanie prace w swym zawodzie mechanicznym nie wiadomo.
  • 90 tysiecy to juz teraz realnie tu mieszka, w 2050 to bedzie z 50 tysiecy. Kazdy dzien przebywania w elblaskiej umieralni ma zgubny wplyw na psychike, dlatego ucieka sie juz po liceum.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    28
    5
    jakokomisjapanuzabraniam(2018-03-23)
  • Im mniej narzekających pesymistow tym lepiej!
  • Warto zostać w Egu. Po studiach mgr pracowałem w biurze w 2011 r w jednej z tutejszych firm za 1800zl. Gdy wyjechałem za granicę od początku datawalem 1200eur . Minęło kilka lat, ukończyłem tutejsza szkole(nie studia) bo się okazało, że papier z Polszy można jedynie w toalecie użyć... po przekwalifikowaniu się zarabiam 3200eur netto. Gdybym te lata od 2011 w Egu (Polsce) zmarnował, pewnie bym zarabiał już 2200-ALE ZŁOTYCH. Nigdy nie wrócę na stałe do Polski i nie chodzi tu tylko o pieniądze.
  • A co czeka młodzież w elblagu skaczą studia i jedynie cliner ich zatrudni elblag to miasto rencistów i emerytów kiedyś było inaczej a teraz nawet do pracy jak chcą to do 30 stki i z grupa to jes jakaś parodia
  • Uciekać jak najdalej. Praca tylko po znajomości - ta lepsza, reszta to niewolnicy albo bezrobotni. Zmowa pracodawców że wyżej 1500 nie podskoczysz.
  • Cała prawda albo umowa zlecenie i te same firmy ciągle poszukujące naiwnych .
  • a co tutaj robić? brak perspektyw dla młodych, brak rozrywek, bieda w mieście, przygnębiające miasto; sama rozważam wyprowadzkę z miasta
  • pracować za miskę ryżu czy żyć normalnie
  • Elbląg to wieś. .tutaj pracodawca jeden z drugim ma się za jakiegoś pana świata, nie róbcie z siebie naiwnych że coś się zmieni w tym mieście, uciekać jak najdalej od tego smrodu. .Inne miasto, inny kraj, wszędzie lepiej niż na tej wsi. .
  • Młodzi maja rację, handel miasto biedronek, lidlow i mrówek. Dobrze ze Gdańsk blisko jest praca i zakupy można lepsze, zrobić. Elbląg to prawda dziura bagienna jest.
  • Pesymiści z tych studentów, spodobała się im zapowiedź p. Wilka, że za pracą niech jadą do Gdańska. Czyli w ogóle nie interesuje ich rodzinne miasto, jego rozwój? Taniej przecież jeszcze można mieszkać np w Jegłowniku. Więc co Elbląg ma być miastem wyludnionym? Gdzie wasze młodzieńcze ambicje.
Reklama