UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Elbląski imigrant

 
Elbląg, Elbląski imigrant

Wszyscy w Polsce rękami i nogami bronią się przed imigrantami. W Europie trochę też. Na pewno setki tysięcy napływających - dosłownie i przenośni - to wielki problem. Ale jeden raczej nie powinien stanowić problemu dla takiej "metropolii" jak Elbląg.

Od kilku miesięcy na dziedzińcu kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego bywa młody człowiek o innych niż nasze rysach. Cierpliwie klęczy na kartonach, wspiera się laską i wyciąga kubek plasikowy, jak czynią to żebracy pod kościołami na całym świecie.
       Początkowo myślałem że to Rumun. Dawałem jakieś drobne datki, licząc, że wierni wychodząc tłumnie ze mszy niedzielnych także okażą miłość bliżniego, zwłaszcza na rzecz obcokrajowca.
       Ostatnio zdecydowałem się na rozmowę z tym człowiekiem. Okazało się, że jest Mołdawianinem, ma 23 lata i od 10 lat przebywa w Polsce. Mówi trochę po polsku. Mieszka gdzieś Nad Jarem z kuzynami. Skończył szkołę podstwową w Mołdawii i nie ma innego wykształcenia. Jest inwalidą od urodzenia z zaburzeniami ruchu kończyn dolnych. Nie przyuczono go do żadnych czynności i prac manualnych.
       Zapytany o plany na przyszłość, nie potrafił nic odpowiedzieć. Nie zajmuje się nim nikt z opieki społecznej czy Departamentu Spraw Obywatelskich, gdzie znajduje się stanowisko ds. migracji. Mężczyzna nie ma prawa stałego pobytu i stausu imigranta. Nie przysługuje mu żadna rehabilitacja.
       Jak żyje i funkcjonuje tu w Elblagu? Trudno powiedzieć. Żebrze pod kościołem. Zapytałem, ile "wyciaga" kasy w niedzielę? Bez kombinowania, szczerze odpowiedział - cztery dychy. Jeżeli to prawda, a w to nie wątpię, to kwota ta dawana przez wiernych katolickich tej parafii nie powala z nóg. Proboszcz i księża nie robią mu przeszkłód w tej zbiórce środków na utrzymanie. Sami zbierają teraz na rzeźby - 15 stacji Drogi krzyżowej - każda 1600 zł - dlatego trudno dziwić się ze słabej hojności wiernych dla imigranta.
      
       Myślę że tym imigrantem powinna zainteresować się instytucja odpowiedzialna za pomoc obcokrajowcom. Nie wiem, czy jest on cwaniakiem czy oszustem.
       Według mnie jest autentycznym młodym imigrantem inwalidą, któremu trzeba pomóc. Na pewno po przyuczenu będzie w stanie pracować. Jeżeli faktycznie tak długo przebywa w Polsce, to może są prawne uwarunkowania, by zapewnić mu pobyt stały i status uchodżcy.
       Przed wigilią miasto zaprosiło oficieli i handlowców z Mołdawii, którzy serwowali na starówce nawet niezłe czerwone wino, rozdawali albumy o swoim kraju.
      
       Skoro mieliśmy fundusze na zawiązanie " braterskich" kontaktów z Republiką Moldawii, to może starczy chęci i możliwości, by zainteresować się tym jednym z jej reprezentantów?
       Może dzięki temu felietonowi Urząd Miejski i organizacje społeczne zainteresują się losem tego młodego pogodnego człowieka.
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 145
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.8 4 21

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Oczywiście należy pomóc, jesli jest jakakolwiek mozliwość, jednak nie możemy mówić o nadaniu statusu uchodzcy, ponieważ w Mołdawii nie toczy się wojna i 10 lat temu także się nie toczyła. Ostatni konflikt mołdawski to oddzielenie się Naddniestrza i nieudana próba włączenia go do macierzy na początku lat 90.Mołdawia to spokojny kraj rozdarty mentalnie między Rosją a Rumunią - tak w uproszczeniu oczywiście pisząc, gdzie żyje sobie nawet spora Polonia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  masz(2017-02-07)
 • Ale w czym pomóc? W deportacji?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 8
  realistik2(2017-02-07)
 • suchar roku: spytany o plany na przyszłość: sic!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  chryniu(2017-02-07)
 • Bo to po moldawsku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2017-02-07)
 • A dlaczego szanowny autor tych wypocin nie wspomniał, że Polska broni się imigrantami muzułmańskimi? Czy ten Mołdawianin jest Muzułmaninem, że musiał powstać artykuł pokazujący, że nie tacy imigranci źli? Status uchodźcy? A przed czym ten Mołdawianin uciekał?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 3
  (2017-02-07)
 • Ciekawski mądralo. .. zajmij sie sprawą i nie pieprz głupot. To jest felieton - sprawdź jaka to forma pisarska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 5
  (2017-02-07)
 • a tylko jedna urzędniczka z WAwy powiązana z PO "wyrwała " 46 milionów za kamienice ile to takich biednych ludzi by było można wspomóc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2017-02-07)
 • a przed czy polacy uciekaj na zachod. .przeciez w polsce wojny nie ma. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 4
  alinaabc(2017-02-07)
 • Powinien się zgłosić do Konsula na ulicy Mazurskiej 10.Tam na pewno znajdzie pomoc i dobre słowo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2017-02-07)
 • Rzeźby są bardziej ważne od zycia człowieka, tak po katolicku, jak mówi biblia : kochaj blixniego. .. .", do brze, że ksiądz mu jeszcze tego nie zabiera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  Siasiustasiu(2017-02-07)
 • Proszę podać miejsce, w którym napisałem głupotę. Wiem, co to jest felieton, a Ty wiesz, co oznacza słowo "głupota"? Mała podpowiedź - masz ją. @alinaabc O, kolejny gimbus. A czy Ty rozumiesz, czym różni się imigrant od uchodźcy? Zapytaj nauczycielki geografii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2017-02-07)
 • Trzeba tu rozdzielić, że Polacy chcą pomagać imigrantom, ale chrześcijańskim, którzy będą tolerować zasady w naszym kraju i chcą tu zostać, a nie robić burdy jak na zachodzie. Może więcej konkretów w takich artykułach, a nie ogólników, które wprowadzają w błąd. Poza tym ten imigrant jest tu już 10lat!!!! A artykuł wprowadza w błąd, jakoby to była fala imigrantów ta z ostatniego i bieżącego roku. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-02-07)
Reklama