Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Postawili na praktykę (Młodzi zdolni, odc. 35)

 
Elbląg, Postawili na praktykę (Młodzi zdolni, odc. 35) Młodzi elblążanie przygotowują Magazyn Fabryka Mocy (fot. Anna Dembińska)
Rek

Od wiedzy książkowej zdecydowanie wolą praktykę. Szkolą swoich rówieśników, namawiając do aktywności. „Uwolnić emocje!”, „Magazyn Fabryka Mocy” oraz „Mównica nie gryzie!” to trzy projekty z Elbląga, które wzięły udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.

W ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” mogą wziąć udział zarówno studenci jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. We wrześniu łączyli się w kilkuosobowe grupy i tworzyli własne projekty społecznościowe, które miały dotykać wybranego przez daną grupę problemu. Ci, którzy zrealizowali projekt do 31 marca, otrzymają certyfikaty z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności wydawany przez Project Managment Principles. Organizatorzy przewidzieli również nagrody dla najlepszych.
     W styczniu pisaliśmy o grupie licealistów z projektu „Ożywmy Elbląg”, która zorganizowała Flash moba w Ogrodach. Nie jest to jedyny elbląski projekt w ramach tej olimpiady.
     
     Uwolnić emocje!
     - W mojej szkole pojawiła się ambasadorka „Zwolnionych z Teorii”, która w tak interesujący sposób opowiadała o olimpiadzie, że zachęciła mnie do uczestnictwa – mówi Hanna Filipowicz, uczennica II LO, która wraz z Mateuszem Radziszewskim, Danielem Pastewskim i Elą Półtorak stworzyła projekt „Uwolnij emocje!” - Okazało się, że moi znajomi też są zainteresowani udziałem w „Zwolnionych” . Zaczęliśmy działać.
     - Olimpiada zrzesza młode, kreatywne osoby, które chcą coś zrobić dla społeczeństwa. Mieliśmy poruszyć problem społeczny, który dotyczy dzieci i młodzieży. Długo nie musieliśmy się zastanawiać – opowiada Mateusz Radziszewski. - Przechadzając się po szkolnym korytarzu, można dostrzec młodych ludzi, którzy siedzą w jednym rzędzie, nie odzywają się do siebie i są zapatrzeni w ekrany swoich telefonów. Na ich twarzach nie ma żadnych emocji. To wydało nam się bardzo przykre, dlatego postanowiliśmy coś zmienić.
     - Zorganizowaliśmy cykl dziewięciu konferencji. Zaczęliśmy od Zespołu Szkół Publicznych Zakonu Pijarów, do którego wraz z Mateuszem i Elą uczęszczamy – dodaje Daniel Pastewski – Podczas tych spotkań mówiliśmy, czym są emocje i w jaki sposób można je okazywać. Pokazywaliśmy, jak stopniowo można ograniczyć używanie Internetu w życiu codziennym i jakie korzyści z tego płyną.
     - Emocje najlepiej wyrazić poprzez kontakt fizyczny, chociażby poprzez przytulenie. Tego nie zastąpi żadna wiadomość tekstowa, żaden emotikon – tłumaczy Mateusz - Nawet nasi rodzice uważają, że to jest poważny problem. Nasz projekt skończył się wraz z końcem marca, ale chcemy kontynuować nasze działania.
     - Po konferencji robiliśmy ankiety i 80 procent respondentów stwierdziło, że przekonaliśmy ich, aby zmienili swoje życie – mówi Ela. – Obserwujemy jak dziś zachowują się uczniowie naszej szkoły. Zdecydowanie mniej osób „ucieka w wirtualny świat”. To bardzo motywujące! Prowadzimy również stronę na Facebooku. Mamy czytelników m.in. z USA, Australii. Specjalnie dla nich piszemy posty po polsku i po angielsku.
     
     Magazyn Fabryka Mocy
     - Mieliśmy kilka innych pomysłów na projekt. Ostatecznie powstał „Magazyn Fabryka Mocy”. Oprócz mnie w skład redakcji wchodzą jeszcze cztery inne osoby: Michał Gawlicki, Michał Prytuła, Kordian Zagaja oraz Łukasz Antoniszyn, który dodatkowo jest świetnym fotografem - opowiada Jan Szczęśniewicz, lider projektu oraz redaktor naczelny magazynu. - Udało nam się stworzyć już trzy numery w formie elektronicznej. Mamy również jeden podcast. Wszystko jest zamieszczane na naszej stronie internetowej. W naszym magazynie piszemy o muzyce, kinie oraz o motywacji. Ludzie odbierają nas bardzo pozytywnie, to jest dla nas ważne, bo nie otrzymujemy z tego żadnych profitów, robimy to bezpłatnie, dla drugiego człowieka. Naszym podstawowym celem jest motywowanie ludzi. Szkoła zabija indywidualizm, sprawia, że stajemy się robotami. A przecież jest ona tylko bazą, podstawą, potrzebną do zrealizowania naszych marzeń. „Fabryka motywacji” ma przywrócić młodym pewność siebie oraz przypomnieć, że nie muszą żyć schematycznie, tak jak inni.

  Mównica nie gryzie - przekonuje Patrycja (fot. AD) Mównica nie gryzie - przekonuje Patrycja (fot. AD)


     - Chcemy swoimi tekstami wspierać młode, polskie zespoły. Skupiamy się na rocku, metalu i heavy metalu. Jesteśmy wielkimi fanami tego rodzaju muzyki, naszym ulubionym zespołem jest Iron Maiden - dodaje Michał Gawlicki.
     - Projekt przerósł nasze oczekiwania – przyznaje Michał Prytuła. – Dlatego chcemy nadal pisać. Teraz naszym priorytetem jest zdanie matur, ale już w czerwcu będziemy realizować nowe pomysły. Chcemy wydawać papierową wersję „Fabryki Mocy”.
     
     Mównica nie gryzie!

     - „Mównica nie gryzie!” to projekt, który stworzyłam wraz z Klaudyną Lelukiewicz, Adrianem Albrechtem i Aleksandrą Ulenberg – mówi Patrycja Stępień, liderka projektu. – Gdy chodziliśmy wszyscy do jednej szkoły, często braliśmy udział zarówno w akademiach szkolnych, jak i ogólnopolskich wystąpieniach. Zauważyliśmy, że ludzie bardzo się stresują, gdy muszą stanąć przed publicznością i coś powiedzieć. Stwierdziliśmy, że musimy coś z tym zrobić i wzięliśmy udział w olimpiadzie. Na początku próbowaliśmy znaleźć sponsorów, następnie zaczęliśmy odwiedzać szkoły w Elblągu i Gdańsku, i organizowaliśmy tam warsztaty. Najpierw uczyliśmy m.in. zasad autoprezentacji, sztuki argumentacji, czym jest pewność siebie, dominacja i uległość w mowie itp. Później układaliśmy do tego zadania. Projekt się udał, więc myślimy, aby po raz kolejny wziąć udział w „Zwolnionych z Teorii”. Tym razem zajmiemy się m.in. debatami. Jednak projekt możemy zacząć dopiero od września. Teraz chcemy zorganizować podobne ćwiczenia dla wszystkich elblążan – dodaje Patrycja.
     

Anna Kaniewska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pewien niepokój budzi fakt, że działalność lekarza jest określana słowem "praktyka".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-04-09)
 • Czegoś tu nie rozumiem. Napisano: mieliśmy pomysł na projekt. Przecież pomysł, zamierzenie to właśnie jest projekt. Nie można mieć pomysłu na pomysł. W życiu jest projekt i jego realizacja. Więc nie tak, jak na końcu napisano: projekt się udał. Udała się jego realizacja. I dalej:nie "projekt możemy zacząć" tylko "realizację tego projektu możemy zacząć".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-04-09)
 • Prośba do Autorki tekstu. Według Słownika Wyrazów Obcych słowo "projekt" to 1.pomysł, zamiar. 2.plan / budowy, maszyny, obiektu/. 3.pierwszy szkic, model, według którego coś ma być wykonane. Bardzo proszę to zrozumieć i walczyć o to by to słowo było właściwie i logicznie stosowane. Błagam Panią. Młodzi ludzie, w odróżnieniu od polityków, muszą wiedzieć jak nazwać to co robią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-04-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy