Niedziela 18-11-2018, imieniny Karoliny, Romana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dary lasu Dary lasu

Rondo obrońców Birczy?

 
Elbląg, Rondo obrońców Birczy? (fot. MS, archiwum portEl.pl)
Rek

Jaką nazwę będzie miało rondo u zbiegu ulic Niepodległości i Legionów? Grupa elblążan najpierw chciała upamiętnić w ten sposób ofiary ludobójstwa OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich, ale po nagłośnieniu sprawy powstała kompromisowa nazwa – Obrońców Birczy. W razie czego na swoja kolej czeka inny patron - kpt. Henryk Cybulski.

II wojna światowa w Europie skończyła się 8 maja 1945 r. bezwarunkową kapitulacją Niemiec. Koniec walk z Niemcami nie oznaczał jednak spokoju w południowo-wschodniej Polsce. Ukraińska Powstańcza Armia atakowała polskie miejscowości oddziały Wojska Polskiego i milicji. Epizodem tych walk były trzy ataki ukraińskich partyzantów na miejscowość Bircza na Pogórzu Przemyskim (na przełomie 1945 r. i 1946 r.), w których zginęło kilkudziesięciu Polaków.
     Grupa mieszkańców Elbląga chce upamiętnić polskie ofiary walk z UPA nadając imię „Obrońców Birczy” rondu na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Legionów. „Intencją wnioskodawców jest również upamiętnienie bohaterskich żołnierzy, którzy z odwagą bronili tej miejscowości w latach 1944-47. Kilkudziesięciu z nich zginęło w obronie Ojczyzny” - czytamy w uzasadnieniu uchwały, nad którą radni będą debatować na najbliższej sesji Rady Miejskiej (28 czerwca)
     To już druga próba upamiętnienia polskich ofiar konfliktu polsko-ukraińskiego z okresu II wojny światowej. Wcześniej ta sama grupa mieszkańców chciała, aby rondo przy al. Niepodległości i ul. Legionów nazwać "Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich". Inicjatywa ta nie została jednak poddana pod głosowanie radnych.
     Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Elbląga, ronda powinny nosić nazwy miast partnerskich, ale już dwukrotnie radni odstąpili od tej zasady. Raz w przypadku ronda im. Żołnierzy Wyklętych, drugi raz – w przypadku ronda NSZZ Solidarność. Co ciekawe, komisja ds. nazewnictwa ulic w Elblągu pozytywnie zaakceptowała nazwę „Obrońców Birczy”, podobnie jak i wcześniejszą propozycję „Ofiar Ludobójstwa...”
     Warto dodać, że 500 metrów od ronda przy ul. Legionów i Niepodległości istnieje rondo Tarnopol (przy ul. Niepodległości i Konopnickiej), upamiętniające ukraińskie miasto partnerskie Elbląga. Ciekawostką jest też fakt, że w samej Birczy (obecnie woj. podkarpackie) jest ulica Obrońców Birczy, a jednym z miast partnerskich gminy jest ukraiński Stary Sambor.
     Gdyby propozycja uhonorowania obrońców Birczy nie uzyskała poparcia radnych, grupa mieszkańców ma „w rezerwie” jeszcze postać kpt. Henryka Cybulskiego - komendanta wojskowego samoobrony Przebraża na Wołyniu, zorganizowanej dla obrony miejscowej ludności polskiej przed oddziałami UPA.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME