UWAGA!

Rondo ofiar ludobójstwa UPA?

 
Elbląg, Grupa mieszkańców chce, by to rondo nie było już bezimienne
Grupa mieszkańców chce, by to rondo nie było już bezimienne (fot. Anna Dembińska)

W Elblągu jest rondo Tarnopol, 500 metrów dalej ma być... rondo ofiar ludobójstwa OUN-UPA. Wniosek w tej sprawie złożyła do Rady Miejskiej grupa mieszkańców, głosowanie ma odbyć się na czerwcowej sesji Rady Miejskiej.

„Intencją społecznej inicjatywy jest upamiętnienie tysięcy Polaków pomordowanych w bestialski sposób przez ukraińskich nacjonalistów na kresach południowo-wschodnich Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. Po blisko 75 latach od tej odrażającej zbrodni trzeba oddać hołd wielu bohaterom, którzy oddali życie tylko dlatego, że byli Polakami. Uważamy, że budowanie pozytywnych relacji i dobrej współpracy z Narodem Ukraińskim musi opierać się na uznaniu prawdy historycznej” - napisał w piśmie do przewodniczącego Rady Miejskiej jeden z mieszkańców Elbląga, którzy skorzystał z prawa do inicjatywy uchwałodawczej. Jego wniosek poparło kilkadziesiąt osób, dlatego radni muszą go rozpatrzyć.
       Wnioskodawcy chcą, by nazwę „Ofiar ludobójstwa OUN-UPA” otrzymało bezimienne dotychczas małe rondo przy ulicach Legionów i Niepodległości. Chcą także postawić pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola pamiątkową tablicę.
       - Powstał projekt uchwały w tej sprawie ronda, komisja ds. nazewnictwa ulic wyraziła pozytywną opinię, do tej sprawy musi się jeszcze odnieść prezydent. Chciałbym tę sprawę poddać pod głosowanie na czerwcowej sesji, by zdążyć przez przypadającą w lipcu 75. rocznicą zbrodni wołyńskiej – mówi Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
       Co ciekawe 500 metrów od ronda Legionów-Niepodległości istnieje rondo Tarnopol (przy ul. Niepodległości i Konopnickiej), upamiętniające ukraińskie miasto partnerskie Elbląga.
      
       Czym były UPA i OUN?
      
Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) była formacją zbrojną stworzoną przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku i przez nią kierowana. Działała głównie na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na terenach na zachód od linii Curzona. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów nie uznała granic ustanowionych na konferencji teherańskiej i jałtańskiej. Działacze OUN, wiedząc, że tereny zamieszkane przez ludność ukraińską zostaną podzielone i wejdą w skład Polski oraz ZSRR, i nie uznając tego faktu, próbowali utworzyć własną jednostkę terytorialną pod nazwą Zakerzoński Kraj. Celem UPA było powstanie niepodległego, monoetnicznego (jednonarodowego) państwa ukraińskiego. Walczyła w tym celu przeciwko okupacyjnym władzom niemieckim, partyzantom polskim i radzieckim (1943–1945), Armii Czerwonej i NKWD. Mimo potyczek z Niemcami UPA w pewnym stopniu z nimi współpracowała – zawierała lokalne porozumienia z Niemcami w celu zwalczania partyzantki sowieckiej, a także w 1944 była sporadycznie przez nich zaopatrywana. Ukraińska Powstańcza Armia jest współodpowiedzialna wraz z OUN-B za zorganizowanie i przeprowadzenie ludobójstwa polskiej ludności cywilnej (rzeź wołyńska i czystka etniczna w Małopolsce Wschodniej) - podajemy za Wikipedią.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a co z tym ma wspólnego Elbląg wy chorzy psychicznie.
 • a to ze zwieziono tu tumanstwo z akcji wisla razem z jurkiem motorowka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  27
  opus(2018-03-22)
 • też nie mają innej nazwy?! a w ogóle po co nazywać ronda?
 • Rondo pracyjacych w niedziele
 • Ale po co nazywać w ogole te ronda. Co to zmieni. Czy sesja rady miasta istnieje aby zajmować sie takimi bzdurami?
 • Jak juz operujemy skrótami to róbmy to poprawnie. "OUN" jak juz. Co do samej idei to popieram. Niech banderowcy wiedza ze pamietamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  36
  Actros(2018-03-22)
 • Nie rozumiem, czemu ma to służyć? Pamięci pomordowanych - rozumiem i jest to słuszne, ale dlaczego w Elblągu? Przecież można nazwać rondo zupełnie inną nazwą i pamiętać o ofiarach zbrodni. Nadanie nazwy jak we wspomnianym artykule niczego nie zmieni jeżeli chodzi o pamięć o pomordowanych, ale może - i z pewnością - zaogni już i tak nabrzmiałą dzięki naszym rządzącym sytuację. Przywołujecie demony, których nie rozmiecie, lub wasza ignorancja na to nie pozwala.
 • Bardziej makabrycznej nazwy nie byli w stanie wymyśleć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  24
  zbik566(2018-03-22)
 • Proponuję rondo nazwać rondem jasia Fasoli. Nikogo to nie wkur. .. , ale będzie śmiesznie.
 • Wystarczy już tej polityki historycznej w nazewnictwie ulic czy obiektów. Czas skończyć z tą martyrologia, bo ona teraz bardziej dzieli niż łączy. Bezimienne rondo jest dobrym rozwiązaniem, bo jak się przejeżdża to przy ulicach Kościuszki i Agrykoli to nie wiadomo czy to jest rozwiązanie komunikacyjne czy miejsce kultu.
 • Kiedy ten cyrk się skończy? Świat idzie do przodu a my rozgrzebujemy historię zamiast nadążać za cywilizacją. Niech tym jak już to jest konieczne zajmą się historycy a tak w ogóle czemu i komu to wszystko służy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  62
  19
  emeryt(2018-03-22)
 • To jeszcze ja emeryt. Jeżeli ma być taka nazwa tego ronda to już lepiej niech będzie L. Kaczyńskiego
Reklama