UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uczniowie szturmują szkoły

 
Elbląg, Uczniowie szturmują szkoły
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Trwa rekrutacja w szkołach średnich. Od września będą wyjątkowo przepełnione, w niektórych otwartych zostanie bowiem aż dwanaście klas pierwszych. Rekrutacja trwa do 14 czerwca, a już teraz podań jest więcej niż miejsc.

Wszystko za sprawą wielkiej kumulacji. Kolejny rok w szkołach średnich rozpocznie dwa razy więcej uczniów klas pierwszych niż w roku ubiegłym. O przyjęcie do wymarzonej szkoły będą ubiegać się bowiem absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów. Dostać się więc do wybranej placówki nie będzie wcale łatwo. Uczniowie mają prawo złożyć podanie do maksymalnie trzech szkół, zaznaczając w podaniu szkołę pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru.
     Absolwenci podstawówek i gimnazjów będą realizować odrębny program nauczania, więc nie ma możliwości, by spotkali się w tej samej klasie. Absolwenci podstawówek będą uczyć się w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub 3-letniej szkoły branżowej I stopnia a ich o rok starsi koledzy w 3-trzyletnim liceum, 4-letnim technikum lub 3-letniej szkole branżowej I stopnia.
     
     Więcej podań niż miejsc
     Jak przebiega rekrutacja w elbląskich szkołach? Największym zainteresowaniem cieszą się licea ogólnokształcące. I tak w I Liceum Ogólnokształcącym w roku szkolnym 2019/2020 powstanie 10 nowych klas pierwszych: 5 klas dla uczniów po szkole podstawowej i 5 klas dla uczniów po gimnazjum, co daje łącznie 280 miejsc. Już dziś do szkoły wpłynęło 314 podań uczniów, które traktują tę szkołę jako miejsce pierwszego wyboru.
     W sąsiednim II LO powstaje obecnie aż 12 klas pierwszych – analogicznie po 6 dla uczniów po szkole podstawowej i po gimnazjum. W szkole rozpocznie naukę 336 pierwszoklasistów przy założeniu, że klasy będą 28-osobowe. - Istnieje możliwość powiększenia klas. Maksymalnie mogą one liczyć 34 uczniów – informuje Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO. - Sytuacja jest dynamiczna. Liczba podań rośnie. Mamy już ich około 450 (stan na 27 maja). Są to podania uczniów, którzy traktują naszą szkołę jako miejsce pierwszego wyboru. Podania drugiego i trzeciego wyboru można liczyć w tysiącach.
     Również 12 klas pierwszych powstanie w Zespole Szkół Mechanicznych. - 6 klas dla absolwentów szkół podstawowych i 6 klas dla absolwentów gimnazjów. Kierunki będą tożsame – mówi Mariusz Bachanek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych. - Mamy 360 miejsc, a na tę chwilę wpłynęło 350 podań.
     - W tym roku jako jedyni w mieście uruchamiamy kierunek technik programista. Mamy też m.in. specjalności technik logistyk, technik informatyk i technik reklamy, będziemy mieli nowe pracownie reklamy, logistyki i informatyki - zachęca Mariola Witomska, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych. - W sumie jesteśmy w stanie otworzyć nawet osiem klas.
     Z kolei w III Liceum Ogólnokształcącym powstanie osiem klas pierwszych, po cztery dla absolwentów podstawówek i gimnazjów (łącznie 240 miejsc). Obecnie do szkoły wpłynęło ponad 200 podań (pierwszy wybór).
     
     Humanistyczne czy ścisłe?
     Zaskoczeniem są preferencje tegorocznych absolwentów. W liceach ogólnokształcących najbardziej obleganymi profilami są profile humanistyczne. W I LO społeczno-prawny i humanistyczny z elementami wiedzy o mediach. - W naszej szkole największym zainteresowaniem cieszy się profil dwujęzyczny: biznesowy i humanistyczny. Podobnie jak profil biologiczno-chemiczny – zdradza Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO.
     W Zespole Szkół Mechanicznych najbardziej popularnymi profilami są technik informatyk i technik mechatronik.
     Podania można składać do 14 czerwca. Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych musi zostać podana do 2 lipca.
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Tylko po co?Przecież nauczyciele są do niczego a najlepiej niech idą na kase do Biedronki...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 6
  (2019-05-28)
 • idzcie do ZSTI :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 19
  (2019-05-28)
 • Dobrze, że Pani dyrektor II LO zdradza plany utworzenia bardzo licznych bo nawet aż 34-osobowych klas. Ja jako rodzic poważnie zastanowię się nad tym, żeby posłać swoje dziecko do takiego molochu. Tak liczne klasy raczej nie sprzyjają wysokiemu poziomowi kształcenia. Uczeń w tej licznej klasie ma kiepski dostęp do nauczyciela, a i nauczycielowi trudno ogarnąć taka klasę i podejść indywidualnie do uczniów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 4
  (2019-05-28)
 • Uważajcie uczniowie, bo nauczyciele ładnie się uśmiechają a za pieniądze Was wydymają. Mój syn przed maturą bardzo przeżywał i zawiódł się na gronie pedagogicznym. Mieli ich gdzieś...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 30
  Bolek07(2019-05-28)
 • Masz rację, niech się wezmą za pracę, a nie będą mieć czasu na głupoty czyli strajki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 16
  Solder(2019-05-28)
 • O jakim przepełnieniu szkól piszecie? Przepełnione to były szkoły w latach 90, gdzie w każdym roczniku było od 7 do 10 klas. Poza tym nie wszyscy muszą dostać się do "wymarzonej" szkoły. Dostaną się Ci co mają najlepsze wyniki w nauce i z egzaminów. Takie życie. Za moich czasów do najlepszych liceów i techników na najlepsze specjalności było po 5 a nawet 8 kandydatów. Dostali się Ci co najlepiej zdali egzaminy. A reszta szła do innych szkół, tam gdzie były miejsca. Szkoły nie mogą dostosowywać miejsc do ilości chętnych. Muszą dostosowywać ilość miejsc do zapotrzebowania jakie jest na rynku pracy. Mnóstwo młodych ludzi idzie do ogólniaka, bo wstyd do szkoły zawodowej. A później ledwo kończą liceum, na studia się nie nadają i są społecznymi kalekami, bo zadnego zawodu się nie nauczyli. Lepiej iść do zawodowki i nauczyć się zawodu, aby umyec pizniej pracowac, niz na siłę pchać się do liceum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 3
  Joa(2019-05-28)
 • Marnują tylko dzieciakom najlepsze lata życia szkołą a i tak większość z nich powyjeżdża do Niemiec, UK, Holandii czy Norwegii, ewentualnie do kilku największych miast a Polsce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  (2019-05-28)
 • Ok rozumiem, że dokładnie tak powiesz swojemu dziecku jak będzie chciało do liceum a miejsca nie będzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 8
  (2019-05-28)
 • Zrozumcie wreszcie że to miasto robi sie dziura. Na wasze życzenie bo takich wybraliście w wybory poprzednie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 8
  (2019-05-28)
 • Bo w Elblągu słaby wybór szkół. Mój syn idzie do III LO, bo szanują uczniów, to jedyna szkoła, która nie wdała się w polityczny strajk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 12
  (2019-05-28)
 • Odnośnie przeludnienia klas, które zdaniem niektórych rodziców obniżą poziom nauczania informuję, że jak zaczynałem w początkach lat 70 - tych XX wieku naukę w I LO w Elblągu klasy liczyły od 40 do 42 uczniów i nie zaistniało obniżenie poziomu nauki. Wśród tych uczniów byli medaliści olimpiad naukowych i wiedzowych, a po ukończeniu nauki ponad 90% ukończyło studia. Potem też osiągali wybitne sukcesy zawodowe. Tak więc o poziomie nauki nie decyduje liczba uczniów w klasie, ale ich zaangażowanie i chęć podnoszenia wiedzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 2
  Starysztubak(2019-05-28)
 • Drodzy uczniowie! Powiem Wam w zaufaniu, że zarówno I jak II LO są tak samo "elytarne" . Jeśli jesteście pracowici to wszędzie napiszecie dobrze maturę. Jako uczennica obydwu szkół mogę szczerze powiedzieć, że 3/4 kadry to konformiści płynący z prądem , a 1/5 to ludzie którzy nigdy nie powinni pracować z młodzieżą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 5
  Elytarianka(2019-05-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny
RTV + SZAFA