Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zgoda buduje na Mącznej

 
Elbląg, Zgoda buduje na Mącznej (fot. Anna Dembińska)
Rek

Wspólnoty mieszkaniowe razem ze Elbląską Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka wydzierżawią od miasta teren między ulicami Mączną, Giermków, 1 Maja i Hetmańską – taka propozycja padła na ostatnim spotkaniu z wiceprezydentem Elbląga. Mieszkańcy chcą dokończyć modernizację słynnego podwórka z rakietą , pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszy unijnych.

Osoby, które mieszkają w kwadracie ulic: 1 Maja, Mączna, Giermków i Hetmańską, od lat narzekają na problemy z parkowaniem przy swoich budynkach. - Wjeżdżają tutaj do nas mieszkańcy z całego miasta, którzy pracują w centrum i na 8-10 godzin zostawiają swoje auta, tak że my nie mamy gdzie parkować – skarży się jeden z lokatorów.
     Sytuację miała poprawić inwestycja z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zebrali podpisy pod swoim wnioskiem, wygrali głosowanie, a miasto sfinansowało budowę miejsc postojowych na połowie działek. Problem w tym, że jednocześnie wstawili szlaban, co nie spodobało się urzędnikom, bo inwestycje z budżetu obywatelskiego powinny być ogólnodostępne. Szlaban więc zniknął, ale problem z parkowaniem pozostał. Doszły też kolejne.
     Po pierwsze, okazało się, że pod ul. Hetmańską znajduje się nieczynny od lat magazyn na węgiel, który grozi zawaleniem i dlatego na jezdni tuż nad magazynem pojawiły się słupki, ograniczające dojazd do budynków.
     Po drugie, do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo od Elbląskiej Spółdzielni Sielanka, która wystąpiła z propozycją dzierżawy od miasta całego terenu między ulicami 1 Maja, Hetmańską, Mączną i Giermków. Sielanka chciała z własnego budżetu zmodernizować resztę terenu i później na zasadach komercyjnych wydzierżawiać miejsca postojowe lokatorom okolicznych budynków.
     - Na to naszej zgody nie ma. Spółdzielnia wydzierżawi grunt, a my nie będziemy mieli wpływu na to, ile będziemy płacić! - protestowali mieszkańcy. Przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych napisali do ratusza pismo, że też chcą dzierżawić wspomniany grunt. By pogodzić wszystkie strony, w Urzędzie Miejskim we wtorek odbyło się spotkanie zorganizowane przez wiceprezydenta Janusza Nowaka, na którym osiągnięto kompromis. Sielanka razem z okolicznymi wspólnotami mieszkaniowymi podpiszą wspólną umowę dzierżawy i będą proporcjonalnie partycypować w kosztach modernizacji tego terenu. Miasto ma wziąć na siebie m.in. koszty zasypania podziemnych magazynów na węgiel.

  (fot. Anna Dembińska) (fot. Anna Dembińska)


     - Mamy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że do końca roku musimy zasypać te pomieszczenia. Ale nie jest to taka prosta sprawa, bo na stropach magazynu opierają się konstrukcje nośne budynków i fundamenty garaży. Zleciliśmy dokumentację projektową, chcemy ten problem rozwiązać przed narzuconym terminem – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
     Teraz kompromisową propozycję w sprawie umowy dzierżawy muszą poprzeć członkowie wspólnot mieszkaniowych. Sama umowa ma powstać do 15 lipca. - Mamy dużą szansę, by pozyskać fundusze unijne na modernizację tego miejsca z programu rewitalizacji, dofinansowanego w wysokości nawet 85 procent z funduszy unijnych  – mówił podczas spotkania Mieczysław Szałachowski, prezes ESM Sielanka.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • to niech oddadzą zainwestowane przez miasto pieniądze z funduszu obywatelskiego, skoro chcą mieć teren wyłącznie dla siebie, w przeciwnym razie można oskarżyć miasto o niegospodarność i łamanie zasad w. w funduszu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 5
  elemelek(2016-06-29)
 • Radni z pis powinni wyrazić zgodę pod warunkiem że na wspomnianym terenie, zlikwiduje się pomnik komunistycznej propagandy czyli słynną RAKIETĘ, a postawi pomnik ku czci ofiar katastrofy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 17
  APOLLO(2016-06-29)
 • Apollo kmiot z ciebie. Pewnie byś chciał zostawić to tak jak jest, bo za darmochę można auto postawić. POpapraniec i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  mowimyglosnenie(2016-06-29)
 • a jz mieszkanka chcę żeby nasza wspaniała rakieta została, ponadto żądam powrotu szlabanu będę miała gdzie zaparkować a pisiory wara od mojego miejsca zamieszkania elblążanka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 14
  (2016-06-29)
 • Jestem mamą dziecka, które chodzi tam do przedszkola. Podwożę dziecko i je odbieram. Łącznie zajmuje mi to jakieś 10 minut dziennie. Regularnie jestem za to atakowana na tym podwórku, do którego wszyscy mają prawo (nie tylko okoliczni mieszkańcy), bo został wyremontowany z pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Jak podwożę dziecko koło godz. 8 parking jest w połowie pusty. Jak odbieram jest już gorzej, więc staram się stawać wzdłuż ulicy czy płotu, by nie zajmować miejsc osobom, które zostawiają tam samochody na całą noc. A nawet jeśli muszą zaczekać te kilka minut to czy spadnie im korona z głowy? Poza tym jeśli miasto to komuś wydzierżawi niech odda pieniądze do budżetu i niech zostaną one przeznaczone na inny cel. Dlaczego mamy finansować miejsca parkingowe, z których później nie możemy korzystać. NO BEZ PRZESADY!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 6
  (2016-06-29)
 • Parkują tam osoby spoza osiedla, bo muszą ominąć płatne parkingi, dlatego zachęcam mieszkańców żeby w budżecie obywatelskim głosowali za likwidacją strefy płatnego parkowania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  (2016-06-29)
 • a co mają pisory do tego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 0
  Colargol(2016-06-29)
 • @elemelek - Ten co najgłośniej krzyczy a pewnie jak zbierali podpisy za inwestycją u niego na osiedlu to ci*a cicho siedział. lamus. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  Mącznarules(2016-06-29)
 • Znowu ta sama grupa biedaków i boli ich ta dzielnica oj boli ale nie boli ich to że cały Elbląg praktycznie każda dzielnica ma szlaban i wyremontowali coś za pieniądze miasta ale nie przeszkadza im ten fakt bo nie jeżdżą tam a tu mają darmowy parking i że stają tak że czasami blokują przejazd a do rodziców przedszkolaków apeluje napiszcie pismo do dyrekcji przedszkola zebyscie mogli wjeżdżać do budynki wyrzucicie dziecko bez wysiadania i po sprawie bo ciężko przejść pare metrów bo nogi odpadna żenada ludzie żenada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  (2016-06-29)
 • "Znowu ta sama grupa biedaków i boli ich ta dzielnica" -cytat. Biedacy to jesteście wy mieszkańcy osiedla. Wszędzie gdzie są szlabany jest to teren wykupiony i wyremontowany za swoje. Niech każdy z was wydzierżawi miejsce postojowe, postawi pachołka i po bólu. Miasto wydało kasę na remont a wy chcecie teraz się ślizgać. Ja też płacę podatki więc to i za moje częściowo. Ta kobieta co chce dojechać do przedszkola ma 100% racji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  (2016-06-29)
 • Oddać kasę z BO!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2016-06-29)
 • Sielanka razem z okolicznymi wspólnotami mieszkaniowymi podpiszą wspólną umowę dzierżawy i będą proporcjonalnie partycypować w kosztach modernizacji tego terenu. Pożyjemy, zobaczymy. Szczególnie w przypadku wspólnot.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  Mieszkankaosiedla(2016-06-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II