Pierwszy sparing: Arka - Olimpia 1:0 (piłka nożna)

Elbląg, Pierwszy sparing: Arka - Olimpia 1:0 (piłka nożna)
(fot. Bartek Piór)

Beniaminek III ligi elbląska Olimpia w swoim pierwszym meczu sparingowym minimalnie uległa w Gdyni miejscowej Arce. Gola dla drużyny z Orange Ekstraklasy zdobył w 65 minucie wychowanek gdyńskiego klubu Mateusz Kołodziejski.

3 x 30
     Elblążanie meczem tym zainaugurowali serię siedmiu meczów sparingowych, jakie zaplanował przed inauguracją ligi opiekun Olimpii Andrzej Bianga. Zawody toczyły się w bardzo trudnych warunkach, przy wysokiej temperaturze i wilgotności.
     Drużyna z Elbląga rozpoczęła mecz bez przesadnego respektu do dużo wyżej notowanego rywala. Pierwsza tercja meczu (rozegrano trzy tercje po 30 minut) zakończyła się bezbramkowym remisem. Co ciekawe, lepsze sytuacje do zdobycia bramek stworzyli olimpijczycy, a po jednej z akcji testowany w Olimpii Trafarski trafił w sytuacji sam na sam w Witkowskiego. Arka mogła zdobyć bramkę w 23 min., ale strzał głową Nicińskiego z 6 metra intuicyjnie wybronił Hołubiec.
     W drugich 30 minutach więcej z gry mieli podopieczni Wojciecha Stawowego, ale nie przełożyło się to na jakąkolwiek zdobycz bramkową.. Mądrze i skutecznie grała elbląska defensywa, a przednie formacje drużyny z Elbląga nastawione były głównie na grę z kontry. W tej części meczu Olimpia miała najlepszą okazję do zdobycia bramki, ale w zamieszaniu na polu karnym gdynian piłki do pustej już bramki nie potrafił skierować Łukasz Gikiewicz.
     W ostatnich dwóch kwadransach padł jedyny gol meczu. Pięć minut po wznowieniu gry Arka przeprowadziła akcję prawą flanką zakończoną dokładnym dośrodkowaniem w pole karne. Do futbolówki dopadł Kołodziejski i strzałem przy słupku nie dał szans trzeciemu z testowanych bramkarzy Rafałowi Gikiewiczowi. Po zdobyciu bramki gdynianie stworzyli jeszcze kilka sytuacji, ale żadnej z nich nie potrafili wykorzystać.
     Podsumowując - na tle wysoko notowanego rywala Olimpia spisała się przyzwoicie. Eksperymentalna, ze względu na liczbę testowanych zawodników, drużyna podjęła walkę i długimi momentami była równorzędnym przeciwnikiem dla pierwszoligowca. Większość ze sprawdzanych piłkarzy pokazała się z dobrej strony i w najbliższym tygodniu w siedzibie klubu przy Agrikola toczone będą rozmowy w celu pozyskania poszczególnych graczy. Jeśli większość z nich zakończy się porozumieniem, do Olimpii przed III-ligowym sezonem dołączyć może sześciu-siedmiu nowych piłkarzy.

Ruch transferowy
     Mecz z Arką pokazał, że działacze Olimpii są zdecydowani wzmocnić drużynę przed zbliżającą się batalią na trzecim froncie. Niewykluczone jednak, że obok transferów „do klubu”, będą miały miejsce również transfery „z klubu”. Na najbardziej spektakularny zapowiada się odejście najlepszego strzelca Olimpii w IV lidze Krzysztofa Wierzby. Wierzba zagrał w meczu sparingowym beniaminka II ligi Kani Gostyń z Jarotą Jarocin (5-0) i zdobył w nim dwa gole. Po spotkaniu otrzymał propozycję gry w Gostyniu i jeśli do porozumienia dojdą oba kluby, opuści Elbląg. Inny zawodnik Olimpii Tomasz Sambor ma ofertę z Concordii Piotrków Trybunalski. Niewyjaśniona pozostaje kwestia dalszych występów przy Agrikola Łukasza Nadolnego i Rafała Lepki.

Plan sparingów
     Pierwszy sparing elblążan już za nami. Olimpijczyków czeka jeszcze sześć test-meczów. Najbliższy z nich 15 lipca w Kwidzynie z beniaminkiem III ligi pomorskiej Rodłem. Następne w kolejności są: 19 lipca - z Olimpią Sztum (IV liga), 22 lipca z Powiślem Dzierzgoń (IV liga), 26 lipca z Zatoką Braniewo (IV liga), 29 lipca z Cartusią Kartuzy (III liga), 5 sierpnia z Kaszubią Kościerzyna (III liga).

Arka Gdynia – Olimpia Elbląg 1:0 (0:0, 0:0)
     1:0 - Kołodziejski (65.)

Arka: I tercja: Witkowski - Sokołowski, Jawny, Sobieraj, Jakosz, Nawrocik, Moskalewicz, Ulanowski, Ława, Wróblewski, Niciński
     II tercja: Witkowski - Sokołowski, Kowalski, Sobieraj, Jakosz, Gorząd, Przytuła, Madejski, Bazler, Ława, Pilch
     III tercja: Biecke - Kowalski, Jawny, Sobieraj, Jakosz, Pudysiak, Bazler, Przytuła, Madejski, Griszczenko, Kołodziejski.

Olimpia:Hołubiec - Chrzonowski, Mazurkiewicz, Kupcewicz, Anuszek, Ciesielski, Widzicki, Wróblewski Sierechan, Trafarski, Korzeb.
     Zagrali ponadto: Muszka, Czuk, Jędrychowski, Łukasz Gikiewicz, Rafał Gikiewicz, Gorgol, Dudek.

Piłkarze testowani w Olimpii w trakcie meczu z Arką Gdynia:
     Łukasz Gikiewicz (napastnik - Motor Lubawa), Rafał Gikiewicz (bramkarz - Sokół Ostróda), Radosław Hołubiec (bramkarz - Gawin Królewska Wola), Daniel Jędrychowski (środkowy pomocnik - Jeziorak Iława), Arkadiusz Kupcewicz (obrońca, KP Sopot), Marcin Muszka (bramkarz - Cartusia Kartuzy), Sławomir Mazurkiewicz (środkowy obrońca - Wisła Tczew), Piotr Trafarski (napastnik - Jeziorak Iława), Łukasz Wróblewski (prawy pomocnik - MKS Mława).