UWAGA!

Młodzież imponuje wiedzą o HIV

 Elbląg, Młodzież imponuje wiedzą o HIV
(fot. Mikołaj Sobczak)

1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS i z tej okazji w Elblągu w poniedziałek odbyła się XXI edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS. Wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu elbląskiego.

Światowy Dzień AIDS jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 r. Hasło tegoroczne, które z tej okazji przyjął Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS, brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu zajmuje się organizacją konkursu na temat wiedzy o HIV/AIDS, którego rozstrzygnięcie miało miejsce w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych przy ul. Lotniczej

Pierwszy etap był wewnątrzszkolny, a uczniowie, którzy poradzili sobie najlepiej, w poniedziałek zmierzyli się z 45 pytaniami zamkniętymi na temat HIV/AIDS, na które mieli pół godziny.

W konkursie mogły wystartować klasy siódme i ósme ze szkół podstawowych oraz pierwsze i drugie ze szkół średnich. Poziom trudności dostosowany został do wieku uczestników. Uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z podwójną dogrywką, gdzie każda składała się z pięciu pytań. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a trzej najlepsi uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymali dodatkowo nagrody rzeczowe.

Pierwsze miejsce w zmaganiu młodszych uczniów, po dogrywce, zajęła Katarzyna Cytrycka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku, drugie miejsce zdobył Rafał Stańczewski ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu, a trzecie Błażej Kaczorek ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Wyróżniona została Zofia Martowicz z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Regent College.

Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, najlepsza była Alicja Huk z Zespołu Szkół w Pasłęku I LO. Na miejscu drugim znalazła się Kinga Borysiewicz z Międzynarodowego Liceum Regent College, a na miejscu trzecim Martyna Puławska z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

- Najbardziej stresowałam się, czekając na rozpoczęcie konkursu, potem już mniej - mówiła zdobywczyni pierwszego miejsca wśród uczniów szkół podstawowych Katarzyna Cytrycka. - Uczyłam się przez ostatni tydzień i jak pisałam test, to miałam nadzieję, że wygram. Bardzo też podobają mi się nagrody, są przydatne i praktyczne.

- Ja jestem podekscytowana - przyznała Alicja Huk, która zajęła pierwsze miejsce wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. - Na początku się denerwowałam, ale potem wszystko ze mnie zeszło. Czułam, że mogę wygrać, bo byłam dobrze przygotowana. Jestem w pierwszej klasie, więc za rok też chciałabym wziąć udział.

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy i kształtowanie prawidłowych postaw młodych ludzi ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności za własne zdrowie i życie oraz akceptacji wobec osób żyjących z HIV i chorych na AIDS.

- Bardzo byśmy chcieli, aby młodzi ludzie, dzięki zdobytej wiedzy, zostali w przyszłości liderami w sprawie leczenia AIDS, ponieważ to oni będą mieć wpływ na postęp w eliminacji tej choroby - powiedziała Jolanta Jasińska-Sobańska, asystent promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w elbląskim Sanepidzie.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r., zakażenie HIV w Polsce stwierdzono u 30 092 osób.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Brawo młodzi.
  • Mam nadzieje ze nie jest to wiedza empiryczna.
  • to jest jedyna wiedza jaką mozna zdobyc w akademii pana kleksa.
  • Rosyjskojęzyczna wersja tej przypadłości( AIDS ) brzmi: Amerykańskij Imperjalistyczeskij Dupnyj Syf!
  • Zauważyłam, że to młodzi zazwyczaj nie mają durnych uprzedzeń odnośnie tej choroby i wiedzą na jej temat (a także na temat potencjalnych dróg zakażeń) więcej niż ludzie dorośli - niby starsi powinni być mądrzejsi, ale mają ciasne mózgi, zdominowane przez zabobony i brak wiedzy. Pamiętam z lat 90., kiedy ludzie nie chcieli, żeby w ich miejscowościach powstawały ośrodki dla ludzi z HIV, dla dzieci zakażonych wirusem. Mnie - jako dziecku - nie mieściło się to w głowie. Ta ciasnota i brak świadomości. Tyle lat minęło, a nadal są tacy, którzy nie dotkną kijem osoby zakażonej.
  • To sobie dotykaj czym ci się żywnie podoba, skoroś taki postępowy. Ludzie, którzy na to chorują są w przeważającej większości sami sobie winni i są to ludzie, z którymi nie chciałbym mieć nic do czynienia (wcale nie dlatego, że są chorzy). Wolę "ciasnotę umysłową" od "otwarcia" na niemoralność i degenerację. Słowa takich jak ty biorę za dobry komplement.
  • niestety, jesteśmy 8 w Europie pod względem HIV, jest rekord zachorowan Dlatego zamiast milczeć i lekceważyć temat, dobrze że są takie akcje jak ta. Może będzie większa ostrożność i ludzie się badają
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    anikasndksfs(2023-12-05)
  • Redakcjo: Błażej Kaczorek Szkoła Podstawowa nr 16
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Znam Się(2023-12-05)
  • LGBT, Aids, HIV
  • Teraz najważniejsze aby covid nie mieć.
  • Jak zauważyłem w tekście, Pasłęk góruje w wiedzy na poruszony temat. I, zaiste: w Pasłęku HIV-u brak. Młodzież od starszych przejęła wiedzę o konieczności stosowania prezerwatyw? Jeżeli tak, to okay! Hashtagi: #Roman
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    RoomanR(2023-12-06)
Reklama