Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Elbląg miastem regionalnym jest i basta!

 
Elbląg, Teraz ja - Elbląg miastem regionalnym jest i basta! Zdjęcie z konkursu Fotka miesiąca, fot. hawai
Rek

W ostatnim czasie z ust lokalnych polityków (od prawej do lewej strony naszej politycznej sceny) oraz przedstawicieli mediów można usłyszeć, że Elbląg to miasto subregionalne. Tymczasem z obowiązujących dokumentów przyjętych przez rząd jasno wynika, że Elbląg to miasto o znaczeniu regionalnym!

Podstawowym dokumentem z zakresu zarządzania rozwojem Polski jest przyjęta przez rząd we wrześniu 2012 r. „Strategia Rozwoju Kraju 2020”. W odniesieniu do ładu przestrzennego powołuje się ona na przyjęty przez Radę Ministrów w grudniu 2011 r. dokument „Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030”, który jest – jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju – najważniejszym dokumentem strategicznym dotyczącym zagospodarowania przestrzennego kraju. Co możemy w nim przeczytać?
     Najbardziej interesująca nas kwestia („Główne składniki systemu osadniczego”), to podział polskich miast z uwagi na ich znaczenie. Wyróżnione zostały:
     - ośrodki o podstawowym znaczeniu – 10 miast oraz ich zespołów (Warszawa, Kraków, Gdańsk-Gdynia, Wrocław, Poznań, Katowice – Aglomeracja Górnośląska, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz z Toruniem i Lublin)
     - pozostałe ośrodki wojewódzkie, pełniące funkcje regionalne oraz szereg funkcji o znaczeniu krajowym – 7 miast (Białystok, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Zielona Góra)
     - ośrodki regionalne – 14 miast lub ich zespołów (Częstochowa, Radom, Bielsko-Biała, Rybnik, Płock, Elbląg, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Kalisz z Ostrowem Wlkp., Koszalin, Legnica, Grudziądz, Słupsk)
     - ośrodki subregionalne
     Jak widać, z interesujących elblążan ośrodków, Gdańsk łącznie z Gdynią został oczywiście ujęty jako mający podstawowe znaczenie dla kraju (w dodatku raczej nieprzypadkowo jest wymieniony jedynie za Warszawą i Krakowem), zaś Olsztyn jako miasto regionalne z szeregiem funkcji krajowych.
     Wreszcie Elbląg. W powyższej strukturze nasze miasto zostało wyraźnie wymienione jako ośrodek regionalny. Dlaczego więc lokalni politycy (zarówno sprawujący władzę, jak i opozycyjni) oraz przedstawiciele mediów lansują Elbląg jako miasto o niższej roli, aniżeli wynikająca z oficjalnych dokumentów przyjętych przez rząd? Określeniem „miasto subregionalne”, „subregion elbląski” sami degradujemy Elbląg, zarówno we własnych oczach, jak i na zewnątrz. Dlaczego?!
     Być może wynika to z niewiedzy. Trudno jednak w to uwierzyć, zważywszy na fakt, że przecież w województwie warmińsko-mazurskim są jedynie dwa miasta o takim znaczeniu… Chyba sprawujący władzę wiedzą, miastem o jakiej roli rządzą…? Może jest to wynikiem postrzegania Elbląga jako „jakiegoś tam miasta powiatowego, jakich ponad trzy setki w naszym kraju”. Jeśli tak, to jest to myślenie błędne. Wymagając szacunku od innych (choćby władz wojewódzkich), najpierw okażmy go sami naszemu miastu. Elbląg wyraźnie wskazany jest jako jeden z trzydziestu jeden najważniejszych ośrodków miejskich w Polsce, będąc jednocześnie w skali całego kraju jednym z kilkunastu najważniejszych miast, które nie posiadają statusu miasta wojewódzkiego. Nasze miasto, podobnie jak choćby Olsztyn, znalazło się w gronie miast o znaczeniu regionalnym – warto o tym pamiętać i to podkreślać. Wreszcie może jest tak, że regionalne znaczenie Elbląga (wynikające z obowiązujących dokumentów przyjętych przez rząd!) jest nie na rękę władzom wojewódzkim nad Łyną, zaś nasi elbląscy politycy nie chcą lub nie potrafią wykorzystać tego argumentu? Tymczasem regionalny status naszego miasta pozwala myśleć o nim jako o ważnym (OK, nie fundamentalnym, ale jednak dość istotnym) ośrodku z punktu widzenia całego kraju. W mojej ocenie powinien być on bardzo ważnym argumentem podczas negocjacji dotyczących pozyskiwania środków publicznych (wojewódzkich, unijnych oraz z budżetu centralnego) na elbląskie projekty oraz w walce o traktowanie naszego miasta stosownie do roli, jaką przypisała mu w strategii rozwoju Polski Rada Ministrów.
jesiotr
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 2 11

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Chciałby autorowi delikatnie zwrócić uwagę, że Olsztyn w wymienionej klasyfikacji jest szczebel wyżej, jako miasto wojewódzkie, a nie regionalne jak Elbląg;) Dlatego m. in. Olsztyn dostał kasę na tramwaje a Elblag nie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 3
  spostrzegawczy(2015-09-04)
 • Autorowi,jak sadze, chodzilo o to, ze oba miasta pelnia funkcje regionalne i pod tym wzgledem sa porownywalne. Z tym ze O. pelni tez dodatkowe fukcje jako miasto wojewodzkie. A co do dfinansowania tramwajow. Niestety regionalni politycy za malo w tej kwesti dzialaja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2015-09-05)
 • Politycy ktorzy sprzedali Elblag podczas reformy administracyjnej powinii juz dawni opuscic scene polityczna, a maja sie dobrze darmozjady jedne!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-09-05)
 • do spostrzegawczego: Elbląg to "ośrodek regionalny", zaś olsztyn "pełni funkcje regionalne oraz szereg funkcji o znaczeniu krajowym", tylko zastanawiam się, jakież to "funkcje o znaczeniu krajowym" może pełnić miasto nad Łyną, bo mi nie przychodzą do głowy żadne. .. W tym kontekście nie widzę specjalnej różnicy pomiędzy "regionalnością" obu miast. Odnośnie kasy na olsztyńskie tramwaje (przypomnę, 89.488.000 euro, czyli 85% całości projektu), Elbląg jest JEDYNYM miastem o znaczeniu regionalnym, które nie mogło skorzystać z funduszy programu "Rozwoju Polski Wschodniej" (swoją drogą, Elbląg jako Polska wschodnia - co ostatnia reforma administracyjna zrobiła z naszym miastem. .. ) „Zrównoważony transport miejski”, gdyż mogły z niego skorzystać jedynie stolice województw. Czy coś stało na przeszkodzie, żeby tak ustalić ramy tego programu, żeby mogły z niego skorzystać miasta regionalne, a nie tylko miasta wojewódzkie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  jesiotrdospostrzegawczego(2015-09-05)
 • Elbląg będzie miastem regionalno-zaściankowym tak długo jak długo będzie wybierał zaściankowych polityków, którzy nie mają pomysłu na rozwój miasta, ani nie chcą skorzystać z pomysłów elblążan, którzy takie pomysły mają. Obecna ekipa może mydlić oczy. .. ale to nie ma nic wspólnego z rozwojem, który zwiększy znaczenie miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  anarcha(2015-09-05)
 • Rozpoczęła się przebudowa około 300-metrowego odcinka ul. Rawskiej wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego. Inwestycja ma związek z powstającym obok parkiem handlowym, którego największym najemcą będzie dyskont Biedronka. Wszystkie prace drogowe prowadzone w jego obrębie, sfinansuje inwestor budowanego obiektu handlowo – usługowego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-09-05)
 • Choć urodziłem się w Elblągu nigdy nie odbierałem tego miasta i nie odczuwałem, jako coś istotnego dla mnie, kraju, ludzi a to z racji relacji, jakie w nim są i typowego statystycznego mieszkańca tych ziem o niezbyt wysmakowanych potrzebach i umiejętnościach, co nie znaczy, że pojawiały się także wybitne jednostki niepotwierdzające reguły - jednakowoż dla mnie Elbląg jest i będzie małym już teraz nieistotnym miasteczkiem zarządzanym źle, nieprofesjonalnie z wielkim wskazaniem na brak samorządności i jej podstawowych reguł jak i prawideł. Wiele musi upłynąć lat, aby to miasto na dalekich ostępach trzcińsko-bagiennych stało się znaczącym miejscem na mapie Polski i długo by o tym pisać a niestety nic nie wskazuje na zmianę tryndu wieloletniego vide nowi posłowie, samorząd no i efekty funkcjonowania tej menażerii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  AMalejużniekoniecznie(2015-09-05)
 • Olsztyn buduje obecnie tramwaje za kasę przeznaczoną wyłącznie dla miast wojewódzkich! Elblag podobnie jak Grudziadz takiej kasy nie dostanie, tak porawdę mówiąc to ustawodawca "jakby o nas zapomniał"!:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  znafca(2015-09-05)
 • A nasz obecny panujący tyle obiecywał przed wyborami, a teraz siedzi cicho i skomli, że nie ma pieniędzy i tak dotrwa do następnych wyborów. hi hi hi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  helamagb6(2015-09-06)
 • do helamagb6.Ktoś go musiał wybrać. I w 100% zgadzam się z "AMalejużniekoniecznie" elblążanie to dziwna i bardzo prosta społeczność. Rzygać mi się chce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  RomanJ(2015-09-06)
 • ,, Moi mili, ja jestem muzułmaninem i mnie nikt kitu ani ciemnoty nie wciśnie. To co się dzieje to jest regularna inwazja, nazywana w islamie Hijra(Hidżra), czyli zdobycie terenu wroga poprzez zasiedlenie, najczęściej pokojowe, bez walki. Ja sie tego boje bardziej niż większość z was bo wiem jak to się prawdopodobnie skończy. Nikt mi nie powie ze setki tysięcy młodych mężczyzn w wieku poborowym jada tutaj ze strachu przed wojną" dziękuje za uwagę :), ,oryginalny tekst araba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-09-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Serwis i oryginalne części Seat
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski