Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Elbląg na tle…

 
Elbląg, Teraz ja - Elbląg na tle…
(Zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, autor redruM)
Rek

Spowolnienie rozwoju Elbląga rozpoczęło się wraz z reformą administracyjną Polski w 1998r. Utrata statusu miasta wojewódzkiego okazała się zabójcza. Nie jest to jednak wina władz miejskich. Kilka miast w Polsce jest w podobnej sytuacji: Płock, Tarnów, Wałbrzych, Włocławek. Ośrodki te mają od 112 tys. mieszkańców (Tarnów) do 123 tys. (Płock) i podobnie jak Elbląg „straciły województwo”.

We wszystkich opisywanych miastach można zaobserwować powolny spadek liczby zameldowanych mieszkańców. W 2014r. liczba mieszkańców ww. miast wynosiła od 92% (Wałbrzych) do 96% (Płock) mieszkańców w stosunku do roku 2014. Tylko w Wałbrzychu w 2011 r. zaobserwowano jednorazowy wzrost liczby mieszkańców. Dla porównania w Elblągu mieszka 96% mieszkańców w stosunku do stanu sprzed dekady i rok po roku liczba ta się zmniejsza.
     Stopa bezrobocia kształtuje się pomiędzy 9,1 % (Tarnów), a 19,0% (Włocławek). Elblągowi z wynikiem 15,2 % bliżej do Włocławka. Dochody budżetowe na jednego mieszkańca kształtowały się w 2013r. od 4757 zł (Tarnów) do 5557 zł (Płock); wydatki budżetowe – od 4789 zł (Tarnów) do 5937 zł (Płock). Na tym tle Elbląg prezentuje się bardzo źle: dochody na jednego mieszkańca – 4230 zł, a wydatki – 4802 zł. Powyższe liczby pokazują również duże zadłużenie naszego miasta.
     Warto też zwrócić uwagę na stosunkowo małą ofertę kulturalną. Normą jest jedno kino wielosalowe. Kiedy zostanie zakończona rozbudowa CH „Ogrody”, Elbląg z dwoma kinami tego typu będzie wyróżniał się pozytywnie wśród miast tego typu. Z wyjątkiem Wałbrzycha wszystkie miasta mają swoje zespoły sportowe w najwyższych klasach rozrywkowych. Najbardziej rozpoznawalnym i odnoszącym największe sukcesy jest zespół piłkarzy ręcznych Wisły Płock.
     Trzeba też zwrócić uwagę na rządzących miastami. Prezydenci Płocka Andrzej Nowakowski i Wałbrzycha Roman Szełemej rządzą miastem drugą kadencję, prezydenci Tarnowa Andrzej Ciepiela (był już prezydentem Tarnowa w latach 1994-1998) i Włocławka Marek Wojtkowski objęli urząd w tym roku.
     Sytuacja Elbląga na tle podobnych miast nie wygląda tragicznie. Jednak wystarczy porównać te same wskaźniki np. do Zielonej Góry (miasta „półwojewódzkiego” mniej więcej tej samej wielkości), aby dostrzec, jakie „straty” przyniosła Elblągowi reforma administracyjna. W stolicy województwa lubuskiego nie było trendu spadkowego liczby mieszkańców (liczba mieszkańców jest trochę większa niż w 2004 r.), stopa bezrobocia wynosi 7,2 %. Województwo elbląskie nie mogło zaistnieć na nowej mapie administracyjnej. Ale niewynegocjowanie wspólnej z Olsztynem stolicy województwa skazało nasze miasto na prowincjonalizm. A mogło to być lepsze rozwiązanie niż Elbląg w województwie pomorskim.
     Z powyższych liczb wynika, iż Elbląg „o własnych siłach” nie wyjdzie „na prostą”. Potrzebna jest pomoc państwa, ponieważ niemal wszystkie byłe miasta wojewódzkie nie mogą się uporać z narastającymi problemami gospodarczymi. I dlatego warto wymusić na kandydatach w wyborach do parlamentu w 2015r. rozsądny i możliwy do realizacji program dla Elbląga. W innym przypadku grozi nam znowu odmienianie „czwartego portu RP” przez wszystkie przypadki.
Sebek001
Liczba publikacji: 15
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.0 1 8

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Niestety, kino wielosalowe nadal w Elblągu będzie tylko jedno. Multikino zmienia jedynie miejsce i przenosi się do ogrodów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  jawor29(2014-12-29)
 • Dlatego NIGDY na SLD nie będę głosowała i ludzi którzy się do tego przyczynili nawet jak zmienia barwe a na pewno zmienią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Atdhjk(2014-12-29)
 • Może wyjdźmy na ulicę bo bez tego góra ma nas w DU. .. .. E
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  kokospoko(2014-12-29)
 • Lo-Buzek to nam sprawil, sterowany przez Krzaklewskiego z tylnego siedzenia. Opole wywalczylo sobie pozycje a w Elblagu nawet nie bylo komu walczyc i grabarka wojewodztwa elblaskiego dokonala tego haniebnego czynu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Trick(2014-12-30)
 • co było to już minęło. To nie istotne w którym województwie jesteśmy, na chwilę obecną nie ma bardziej konkretnego pomysłu na miasto. To że będziemy mieli parę sal kinowych, jakiś aquapark wcale nie ściągnie turystów i ludzi do elbląga. To są pomysły nastawione na zysk, żywcem ściągnięte z innych miast. Ja mając namiastke aquaparku i tak zdecyduję się jechać do gdańska. Fontanna na starówce też dupy nie urywa. Plac zabaw w Pasłęku większą furorę zrobił.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  mito(2014-12-30)
 • poprawię się, aquaparku nie mieliśmy i mam nadzieję że nie będziemy mieć, basen jest ważniejszy i wspaniale jeśli będzie spełniał wszelkie warunki aby organizować jakieś zawody np. ogólnopolskie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  mito(2014-12-30)
 • Nasze miasto zamiotła prywatyzacja i postkomunistyczni włodarze! Najgorsze jest to, że tu nikt nie chce nic zrobić nie wiem, nie ma pomysłu?to już w Elblągu nie ma żadnych ludzi ''future''?czy miasto liczy tylko na prywatnych inwestorów? a atrakcje turystyczne typu fontanna to były ale w Malborku, czy aquapark w Sopocie 13 lat temu. Nam jest potrzebna jakaś kosmiczna inwestycja najlepiej jakby meteor spadł na plac Jagiellończyka albo konstytucji, pokrycie dachem starego basenu odkrytego, przekop mierzei nie wiem, ale wiem ze to musi być coś co wyleczy nas z kompleksów i będzie wyróżniało nas w tym kraju i może nawet w europie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  ket(2014-12-31)
 • Heh sukcesem ludzie głupi jacyś kinem sie podniecać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  aserfjj(2015-01-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski