UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Ten czolg akurat niewiele ma wspolnego z walkami o Elblag czy z Armia Czerwona. Ma za to upamietniac szlak bojowy brygady ktora w sierpniu 1944 stala na Pradze i patrzyla jak Niemcy koncza powstanie. Potem ta sama jednostka walczyla z kontrewolucja w Gdansku i Gdyni 1970 Dlatego powinna go objac ustawa dekomunizacyjna. Komu zalezalo by nadal u nas byl? a
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    3
    kurczak maly(2018-02-23)
  • @kurczak maly - I Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte przesunięta do pierwszego rzutu wojsk polskich, w nocy na 31 lipca 1944 przemaszerowała trasą przez Lublin, Kurów, Żyrzyn do wsi Zagrody, a stamtąd 9 sierpnia 1944 do Łaskarzewa. Podporządkowana radzieckiej 8 A gwardii, przeprawiła się przez Wisłę na przyczółek warecko-magnuszewski ( słynna bitwa o Studzianki zwane Pancernymi, nie wiem czy jeszcze) i do 17 sierpnia 1944 toczyła krwawe walki z 1 Dywizją Pancerno-Spadochronową "Hermann Göring". 18 sierpnia 1944 brygada wróciła w podporządkowanie 1 armii WP i rozlokowała się w okolicy Magnuszewa, gdzie stacjonowała do 11 września. W tym czasie dokonano reorganizacji brygady, likwidując strukturę pułkową i wprowadzając batalionową. 15 września 1944 ze składu brygady wydzielono 1 batalion czołgów, bpzmot i 2 bas, które uczestniczyły w walkach o Pragę i pod Jabłonną. To jakby cytat z książki Stanisława Komornickiego : Wojsko Polskie: krótki informator historyczny o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej. 3,Regularne jednostki ludowego Wojska Polskiego: formowanie, działania bojowe, organizacja, uzbrojenie, metryki jednostek kawalerii, wojsk pancernych i zmotoryzowanych. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1987.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Historianiejestczarno-biała(2018-02-23)
  • @Historianiejestczarno-biała - cd - tłumaczenie tak z polskiego na nasze - prawie każde, trochę starsze, dziecko wie, że Brygada zdobywała Studzianki, potem próbowała zdobyć W-wę, ale się nie udało, bo Rudy został trafiony, a załoga wylądowała w szpitalu i dopiero zdobywać Gdańsk wrócili. .. A Olgierd ( w książce dowódca czołgu nazywa się Wasyl Semen) zginął pod Mirosławcem (w książce Mierosławcem, chyba w serialu też. .. ), Rudy był mocno uszkodzony, ale go naprawili, Janek został dowódcą, przygarnął na czwartego Ojca nie rozpoznawszy go, póki co, i ". .. pajechali. .. " No, potem się jeszcze duuużo działo, ale to już sobie sam przeczytaj lub oglądnij, jak nie pamiętasz.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Historianiejestczarno-biała(2018-02-23)
  • @Historianiejestczarno-biała - Rok wydania 1987 mowi wszystko !
Reklama