UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • RobertKoliński Od czasu co najmniej Pokoju Toruńskiego (1466) do I Rozbioru (1772) mówimy o polskim Elblągu, w granicach Rzeczpospolitej. W sumie to nawet i dłużej, jeśli wziąć pod uwagę Hołd Pruski (1454) lub nawet hołd "grunwaldzki", który złożyli mieszczanie elbląscy królowi Władysławowi Jagielle 22 lipca 1410 roku po bitwie pod Grunwaldem. W związku z powyższym jak najbardziej uprawnione jest twierdzenie, że Elbląg w roku 1945 został "odzyskany", ew. "powrócił do macierzy", podobnie jak zasadny jest pogląd, że miasto zostało "zdobyte" i takoż opisano ten fakt na pomniku stojącym przy ul. Agrykola. Przyczyna jest bardzo prosta - dla Rosjanina czy czerwonoarmisty, który od urodzenia oswajał się z mapą Europy, na której te ziemie były częścią Prus/Rzeszy niemieckiej, nie była to żadna nowina, że zdobywa miasto germańskie. W dodatku trzeba je było najpierw wydrzeć z łap hitlerowcom, a zatem - zdobyć. Dla Polaka, który jakieś tam pojęcie o historii regionu miał było oczywistym, że Elbląg do Rzeczpospolitej wraca po długim okresie zaborów. Stąd wzięła się ta drobna rozbieżność semantyczna w opisach, rozbieżność - zaznaczmy - dość nieistotna dla sprawy a dziś ważna jedynie dla lokalnych (prawicowych głównie) krzykaczy, którzy od kilku lat próbują pisać nam na nowo historię.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    21
    3
    RobertKoliński(2018-02-14)
  • @RobertKoliński - Szanowny - Hołd Pruski złożony przed Zygmuntem Starym (czasem dodają I, pierwszym) przez ostatniego w Prusach wielkiego mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (popularnie zwanego krzyżackim) sprawującego władzę świecką nad państwem zakonnym Albrechta Hohenzollerna miał miejsce 10 KWIETNIA 1525,a nie jak napisałeś w 1454.Chyba pomyliło Ci się z początkiem Wojny Trzynastoletniej i hołdem elbląskich mieszczan(nie dotyczył ten hołd całego ówczesnego terenu Prus) złożonym Kazimierzowi Jagiellończykowi 19 marca tegoż, 1454,roku. "Hołd Pruski" to też tytuł wspaniałego obrazu Jana Matejki, który wydarzenie z 1525 roku zinterpretował po swojemu i namalował dla pokrzepienia polskich serc.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    CośnieściśleCisięnapisało...(2018-02-14)
  • @CośnieściśleCisięnapisało... - Brawo!
  • RobertKoliński @CośnieściśleCisięnapisało... - Tak, dokładnie o ten hołd złożony Kazimierzowi Jagiellończykowi wraz z prośbą o inkorporację z marca 1454 r. (Wojna Trzynastoletnia) a potem potwierdzony w czerwcu w Elblągu mi chodziło, a nie o Hołd Pruski z 1525 r. - mój błąd w pośpiechu, dziękuję za czujność:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    1
    RobertKoliński(2018-02-14)
  • @RobertKoliński - A proszę bardzo.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    CośnieściśleCisięnapisało...(2018-02-14)
Reklama