UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Mają co robić jesienią (Opowieści z lasu, odc.84)

 
Elbląg, Jesienią leśnicy też pracują
Jesienią leśnicy też pracują (fot. Cestaw11, Fotka Miesiąca, Listopad 2016)
Reklama

Dni stają się krótsze, na zewnątrz jest coraz chłodniej, bardziej mokro. Przyroda przechodzi w stan uśpienia, ale dla leśników to intensywny okres. - Już za chwilę zakończy się rok, dlatego musimy dokończyć wiele prac – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Październik to miesiąc, w którym zaczyna się jesienne sadzenie lasu.
       - To okres, w którym najlepiej przyjmują się sadzonki drzew liściastych – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Oprócz nasadzeń sztucznych aktualnie przygotowywana jest również gleba pod odnowienia naturalne [więcej na ten temat w tekście "Las jak układanka" – red.]. Na wyorane w glebie pasy opadają nasiona drzew, na przykład buków czy dębów. Dzięki odsłonięciu wierzchniej warstwy gleby, czyli odłożeniu na bok ściółki, gałęzi, mchów i tym podobnych, nasiona trafiają prosto na warstwę mineralną. Mogą na niej spokojnie wykiełkować.
       Jesień to również czas, w którym ocenia się to, co udało się zrobić w roku poprzednim.
       - Każdy nowo posadzony las jest ściśle kontrolowany – wyjaśnia Jan Piotrowski. - Sprawdzana jest jego udatność i skład gatunkowy. Odnowiony las musi „pasować” do miejsca w którym rośnie.
       Ważne są tu proporcje. Leśnicy dokładnie wyliczają ile drzewek może rosnąć w jednym miejscu oraz dobierają odpowiednie gatunki, tak, by pasowały do siebie.
       - Jednym słowem leśnicy planując sadzenie lasu musza być bardzo skrupulatni i precyzyjni w swoim działaniu – dodaje Jan Piotrowski.
       W tym okresie można również spotkać równiarki, walce czy koparki, które naprawiają zniszczone lub stare drogi leśne.
       - Często w tym czasie uzupełniana jest nawierzchnia, zawsze z materiałów przepuszczających wodę – wyjaśnia Jan Piotrowski. - W tym roku w Nadleśnictwie Elbląg, w związku z licznymi podmyciami, na tego typu prace został postawiony duży nacisk.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama