Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Pod jaką "chmurką" pić nie wolno?

 
Elbląg, Pod jaką "chmurką" pić nie wolno? Za picie alkoholu na elbląskim bulwarze można dostać mandat (fot. arch. WS)
Rek

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Za złamanie zakazu grozi mandat. Wątpliwości budzi jednak określenie "miejsca publiczne", którego w żadnej ustawie nie ma. Są natomiast: ulice, parki i place. A co np. z bulwarem? Do warszawskiego ratusza trafiła kilka dni temu opinia prawna, z której wynika, że picie alkoholu na bulwarze jest legalne. Innego zdania jest elbląska Straż Miejska, a policja ostrożnie radzi: jeśli są wątpliwości, można odmówić przyjęcia mandatu.

Temat poruszyła stacja TVN24: "Powróciło pytanie, czy bulwary na lewym brzegu i tereny zielone na prawym [chodzi o Warszawę - red.] podpadają pod ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Sprawa nie jest jednoznaczna, bo ustawa zabrania spożywania alkoholu "na ulicach, placach i w parkach". Gdzie zatem można dostać mandat za picie? (...)
     - Według nas bulwary to część pasa drogowego. I zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości nie wolno tam pić alkoholu - powiedział "Gazecie Stołecznej" Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji i dodał, że funkcjonariusze chętnie przeanalizuje opinię prawną."
     Za spożywanie alkoholu na Bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu też sypią się mandaty. Ale nasi strażnicy wątpliwości, co do zasadności karania smakoszy w tym miejscu, nie mają.
     - Bulwar - w pojęciach można znaleźć, że jest to plac, droga, a w skład drogi wchodzi również ulica, a na ulicach nie można pić alkoholu - kwituje Karolina Wiercińska, rzeczniczka Straży Miejskiej w Elblągu. 
     A picie pod sklepem czy przed blokiem? - Klatki schodowe czy sklepy z reguły usytuowane są przy ulicach (pojęcie "ulica" precyzyjnie określa znaczenie tego słowa). Natomiast picie pod sklepem jest zabronione chociażby dlatego, że w każdym sklepie wisi tabliczka informacyjna, że w obrębie sklepu nie można spożywać alkoholu. Czyli jednym słowem jest to miejsce zabronione, a w miejscach zabronionych nie wolno spożywać. Jednym słowem - nie można - kończy strażniczka miejska.
     Elbląska Straż Miejska wystawia mandaty za spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych z art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Mandat wynosi 100 zł.
     Policja ucina krótko dyskusję o piciu "pod chmurką". - Gdy są wątpliwości, można odmówić przyjęcia mandatu. Spór rozstrzygnie wówczas sąd - mówi asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • No właśnie, co jak wędkarz pije piwo nad kanałem w Nowakowie albo pasażer pije browara na parkingu samochodowym przy trasie gdzie są toi-toje ? Mogą wlepić mandat czy nie ? W ogóle zróbcie liste gdzie można pić piwo na wolnym powietrzu oprócz ogródków piwnych i nie jest to zakazane to będzie z większym pożytkiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 0
  Drobny-pijaczek(2015-03-03)
 • do ((nie do) rzeczniczki, mieszkania i bloki też są usytuowane z reguły przy ulicach a tam bez przeszkód można pić ile wlezie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 0
  (2015-03-03)
 • zlikwidować straż miejską w elblągu !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  64 0
  E123(2015-03-03)
 • "w skład drogi wchodzi również ulica" w skład drogi wchodzi m. in. chodnik i jezdnia, a o "ulicy" ani słowa. Ciekawe skąd źródła tych pojeć i jaka podstawa prawna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 0
  tox_box(2015-03-03)
 • "A picie pod sklepem czy przed blokiem? - Klatki schodowe czy sklepy z reguły usytuowane są przy ulicach (pojęcie "ulica" precyzyjnie określa znaczenie tego słowa). Natomiast picie pod sklepem jest zabronione chociażby dlatego, że w każdym sklepie wisi tabliczka informacyjna, że w obrębie sklepu nie można spożywać alkoholu. Czyli jednym słowem jest to miejsce zabronione, a w miejscach zabronionych nie wolno spożywać. Jednym słowem - nie można - kończy strażniczka miejska. " No, no ciekawy tok myślenia rzeczniczki Straży Miejskiej. W każdym mieście wszystko usytuowane jest przy ulicach więc takim tokiem myślenie nigdzie nie można pić alkoholu, nawet w domu, mieszkaniu, garażu i w żadnym miejscu bo każde miejsce ma adres a tym samym usytuowane jest przy ulicy !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  alkoholikabstynent(2015-03-03)
 • Cyt. : "picie pod sklepem jest zabronione chociażby dlatego, że w każdym sklepie wisi tabliczka informacyjna, że w obrębie sklepu nie można spożywać alkoholu. Czyli jednym słowem jest to miejsce zabronione, a w miejscach zabronionych nie wolno spożywać". Teraz więc niech mi pani Karolina wyjaśni, dlaczego SM zawsze ignoruje zgfłoszenia o tym, że kilkunastoletni gówniarze systematycznie obijają gałą ściany odmalowanych bloków i innych budynków, mimo że tam również są tablice z odpowiednimi napisami, a dla upośledzonych nawet z obrazkami. PYTM I ŻĄDAM ODPOWIEDZI.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  Wacek(2015-03-03)
 • Oj ludziki, Wy to macie świetny tok myślenia. Pytania były o konkretne miejsca i to właśnie te miejsca są miejscami zabronionymi. Koniec kropka. Wy to byście chcieli pić wszędzie. Wyjedźcie za granicę, tam będziecie pić gdzie popadnie. Tu jest Polska i pić nie wolno!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 12
  plusik(2015-03-03)
 • Wiadomo, że te głupie komentarze piszą same pijaki. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 20
  KUKURUKU(2015-03-03)
 • Do niektórych chcących być mądrzejszymi niż są: ulica to to samo co jezdnia, gamonie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 7
  jojo/(2015-03-03)
 • Ludzie nigdzie nie można pić jak mnie mandat wlepiał cham to się go grzecznie pytam to gdzie tu mogę się ku. .a napić a on do mnie w pubie i pozamiatane. Straż Wiejska jest skora do wypisowywania mandatów po POlicja to jeszcze się zdarza że puści moim zdaniem powinni usunąć straż wiejską i wprowadzić prawo że można pić wszędzie ale jak się będzie rozrabiało to pucha na tydzień i po temacie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  WielbicielZdrowychNerek(2015-03-03)
 • ludzie ta ustawa jest tylko po to aby wyciągać od ludzi kasę, to walka z wiatrakami. Tak samo jak walka z pornografią, dawno temu prowadzili taką walkę by dzieci nie zgorszyć a sami sprowadzali ze Szwecji a teraz w każdym kiosku jest. Jaki kraj takie ustawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 0
  (2015-03-03)
 • Myślę, że taki spór gdzie wolno a gdzie nie wolno powinien rozstrzygnąć sąd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  ii(2015-03-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA