Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Subiektywny przegląd list

 
Elbląg, Subiektywny przegląd list fot. arch. portEl
Rek

Przeglądając listy kandydatów w wyborach, szukamy zwykle znanych nazwisk. Zrobiliśmy tak również tym razem. Oprócz wielu polityków, znaleźliśmy na listach aktorkę, trenerkę polskiej kadry łyżwiarek szybkich i byłego dyrektora I LO.

Przed czterema laty senatorami z naszego (wówczas dwa razy większego) okręgu zostali Stanisław Gorczyca z PO i Sławomir Sadowski z PiS.
     W wyborach do Sejmu cztery mandaty zdobyła PO (Krzysztof Lisek, Tadeusz Naguszewski, Adam Żyliński i Miron Sycz), dwa PiS (Leonard Krasulski i Zbigniew Babalski) po jednym SLD (Witold Gintowt-Dziewałtowski) i PSL (Stanisław Żelichowski).
     Stanisław Gorczyca nie kandyduje w naszym nowy, jednomandatowym okręgu wyborczym do Senatu, Krzysztof Lisek został deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Pozostali parlamentarzyści ubiegają się o reelekcję.
     
     Do Senatu
     
Kandydatów jest pięciu, a mandat tylko jeden. Ubiegają się o niego Witold Gintowt-Dziewałtowski jako kandydat Platformy Obywatelskiej, poseł czterech kadencji, najbardziej chyba znany w Warszawie elbląski parlamentarzysta, mający też najlepszą opinię; Sławomir Sadowski z PiS, senator wielu kadencji; Sławomir Kula z SLD, lekarz i elbląski radny; Jan Bobek z PSL, pojawiający się niemal w każdych wyborach, oraz najmniej znana z tego grona Anna Konklewska z Ligi Obrony Suwerenności.
     
     Do Sejmu
     
Na liście PiS mamy dwóch wieloletnich posłów: Leonarda Krasulskiego z Elbląga i Zbigniewa Babalskiego z Ostródy.
     Listę komitetu Polska Jest Najważniejsza otwiera Edward Pukin, jeden z liderów Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego w ostatnich wyborach samorządowych.
„Jedynka” SLD to Władysław Mańkut, były wojewoda elbląski, były senator, obecnie radny sejmiku wojewódzkiego. „Szesnastką” na te liście jest elbląski radny Juliusz Dziewałtowski-Gintowt, który być może ma zneutralizować brak Witolda Gintowta-Dziewałtowskiego.
„Dwójką” na liście Ruchu Palikota jest Marian Kamasz, były dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego; „trójką” Ewa Białkowska, kiedyś łyżwiarka, dziś trenerka łyżwiarek szybkich, zdobywczyń brązowego medalu na ostatnich igrzyskach olimpijskich. Postacią znaną z telewizji stał się ostatnio Wojciech Penkalski, któremu konkurenci polityczni wytykają przeszłość.
     Listę PSL otwiera bardzo doświadczony poseł Stanisław Żelichowski, były minister środowiska. PSL chce tym razem powalczyć także o elektorat miejski, bo umieścił na listach „dwóch ludzi Henryka Słoniny” – byłych wiceprezydentów Elbląga Witolda Wróblewskiego i Artura Zielińskiego, jest też Beata Przewłocka, aktorka Teatru im. Sewruka.
     Na liście PO aż się roi od posłów. Jest Sławomir Rybicki i Piotr Cieśliński, który objął mandat zwolniony przez Krzysztofa Liska. „Trójką” jest Elżbieta Gelert, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego, była senator, radna Rady Miejskiej w Elblągu przez kilka kadencji. Stosunkowo odległe miejsca przypadły innym posłom: Miron Sycz jest „szóstką”, Tadeusz Naguszewski „siódemką’, zaś Adam Żyliński „ósemką”.
     Na listach Polskiej Partii Pracy – Sierpień 80 i Nasz Dom Polska – Samoobrona Andrzeja Leppera nie znaleźliśmy znanych nazwisk, co nie znaczy, że nie ma tam zacnych kandydatów.
     Ten przegląd jest subiektywny, bo z przeglądami tak zwykle bywa. Także dlatego, że robiony jest z „elbląskiej” perspektywy.
     Pełne listy kandydatów znajdziesz tutaj.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Do Senatu tylko Sławomir Sadowski i nikt więcej! Pełne poparcie dla tego kandydata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Do Sejmu warto głosować na kobietę z charakterem, która bardzo dobrym zarządzaniem (Szpital Wojewódzki) udowodniła, że warto na nią postawić. Pani Elżbieto POWODZENIA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca(2011-10-07)
 • Los sprawił, że jestem w trakcie oczekiwania na nowy dowód, więc chcąc nie chcąc, nie przyłożę ręki do tego cyrku. Co złego to nie ja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Los był dla mnie łaskawy(2011-10-07)
 • Ja też stawiam na Pania gelert. Bo z Elblaga i kobieta. A najważniejsze - dobrze prowadzi szpital i nie rezygnuje z niego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • głosujmy na elblążan do Sejmu i do Senatu! stawiajmy na swoich kandydatów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  z Elbląga(2011-10-07)
 • STOP JEDYNKOM! nie głosujmy slepo na kandydatów z pierwszych miejsc! To zwykli partyjniacy, którzy znaleźli się na tych pozycjach jedynie za swoje partyjne pochodzenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  stop jedynkom(2011-10-07)
 • głosuję na PSL i p. Beatę Przewłocką, świetna aktorka, edukator, organizator, znam, cenię i popieram!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Stop jedynkom i tylko na Elbążan !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Zaraz. .. stop jedynkom i głosuj na Elblążan. Hmmmm. .. jak nic Gelertowa wychodzi. I git !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • PO - zawiodło na całej linii. Wyższe podatki, haracze o wszystkiego itd. Pazerność i nieudolność, wystarczy spojrzeć na realizowane w mieście inwestycje. Na liście PO jest tylko troje kandydatów z Elbląga: pozycje 3; 7; 12.3 - zrezygnuje jak zawsze, 12 - nie wejdzie, i kto zostanie? Tak liczycie na Gelert, a co ona robi dla miasta? Przecież jest radną. Zajmuje się przenosinami oddziałów między szpitalami tak aby jej szpital zarabiał. Ale ona jak wspomniałem zrezygnuje i głos stracony na rzecz jakiegoś dalekiego miasta. PiS - Totalna destrukcja. Oni po prostu nic innego nie potrafią. PSL - nepotyzm i po cichu jak najwięcej wyciągnąć dla siebie. Wygląda na to, że trzeba wybierać pomiędzy populistą Palikotem a niemrawym SLD.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Do senatu RUCH PALIKOTA: Michał (5), Paweł (12) lub Marcin (13)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  palikotka(2011-10-07)
 • Piep. .. ja pokręcony. GELERT nie zrezygnuje, ponieważ może być zarówno posłem jak i dyrektorem szpitala. Natomiast na pewno zrezygnuje wtedy z mandatu radnej miejskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gedqad(2011-10-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
Naszywki
Polar z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki