UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ten hangar to ich marzenie

 
Elbląg, Ten hangar to ich marzenie
Coraz więcej pilotów odwiedza Aeroklub Elbląski, czas więc pomyśleć o infrastrukturze okołolotniczej (fot. AD, arch. portEl)

Lądują tu piloci z Polski i z zagranicy, cywilni, a teraz - z racji obecności w naszym mieście żołnierzy NATO - także wysokiej rangi wojskowi. Aeroklub Elbląski nie ukrywa, że dlatego chce swoją bazę rozwijać. Marzy o utwardzonym pasie startowym oraz o infrastrukturze okołolotniczej. I to drugie marzenie może się niedługo spełnić. Na decyzję radnych czeka uchwała o przekazaniu aeroklubowi hangaru przy ul. Lotniczej.

Samorząd elbląski jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej, położonej przy ul. Lotniczej. Znajdują się tam budynki z 1914 r: koszarowy, garaż, hala sportowa oraz hangar - wybudowany w1930 r. o powierzchni użytkowej 1.805,64 m kw.
     Na działce działa Aeroklub Elbląski, który na powierzchni ponad 80 hektarów prowadzi działalność szkoleniową, ale nie tylko. W 2014 r. - w związku z planowanym połączeniem komunikacyjnym pomiędzy ul. Akacjową a terenami powojskowymi przy ul. Lotniczej - aeroklub wydał zgodę na zajęcie części lotniska pod drogę publiczną. W ramach rozliczenia wnioskował o przejęcie części hangarowej.
     - Powojskowy hangar lotniczy stoi i niszczeje, a tam moglibyśmy przenieść swoje biura - mówił w 2017 r. wywiadzie dla portel.pl Jacek Sobolewski, dyrektor Aeroklubu Elbląskiego. - Bo te obecne mieszczą się w baraku, który przed laty służył pracownikom budującym, niepowstałą ostatecznie, elektrownię atomową w Żarnowcu. Jego stan jest opłakany i długo nie wytrzyma. A w tamtym hangarze mielibyśmy miejsce na biura, ale także na bazę gastronomiczną i pokoje dla pilotów, którzy z roku na rok coraz liczniej do nas przybywają
     Teraz to marzenie może się spełnić. Na sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 28 czerwca, pod głosowanie poddana zostanie uchwała dotycząca przekazania hangaru na potrzeby Aeroklubu Elbląskiego - w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat. W uzasadnieniu czytamy: "Wraz z ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej  przeniesione zostanie prawo własności budynków na niej posadowionych. Pozwoli to na stworzenie swoistego centrum małej awiacji z nowoczesnym zapleczem techniczno-szkoleniowym oraz umożliwi aktywny wypoczynek żołnierzy stacjonujących w Elblągu w ramach Flanki Wschodniej NATO. Aeroklub Elbląski posiada status organizacji pożytku publicznego, której podstawowym celem jest szkolenie lotnicze dzieci i młodzieży, propagowanie myśli historycznej lotnictwa, prowadzenie nieodpłatnych zajęć modelarskich dla dzieci i młodzieży, organizowanie nieodpłatnych prelekcji dla młodzieży szkolnej, organizowanie nieodpłatnych festynów i dni otwartych dla rodzin z Elbląga i okolic, a także organizacja zawodów sportowych, organizacja nieodpłatnego noclegu dla zawodników lotniczych. W ramach organizacji pożytku publicznego Aeroklub Elbląski zamierza prowadzić i rozwijać działalność jako Miejsce Przyjazne Rowerzystom, którym stali się na początku 2018 r."
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • pacze i pacze i wychodzi na to, że w 2018 roku lotnicy zostali rowerzystami i chcą hangar, żeby wojska nato maiły rozrywki, . .. wtf?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 10
  afdfadfa(2018-06-19)
 • Powinni być przeniesieni poza Elbląg i dlaczego nie na Terkawkę gdzie mógłby powstać utwardzony długi pas startowy. .. .. Bez sensu jest inwestowanie w to miejsce gdzie obecnie znajduje się aeroklub ze zrozumiałych przyczyn!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 15
  Prorok_Igor(2018-06-19)
 • Stać ich na latanie to i na hangar też powinno. Może ja się zgłoszę do miasta, że garaż potrzebuję na auto ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 15
  (2018-06-19)
 • Utwardzony pas startowy, i budynki infrastruktury lotniczej. To ma być w Elblągu. I ZERO TŁUMACZENIA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 7
  (2018-06-19)
 • Nowe samoloty lub używane, są chętni by latac i skakac na dodatek sa klasy lotnicze w Elblaskich szkołach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  (2018-06-19)
 • Jaja se robią. Rozumie że pasja ale za nią trzeba płacic. Mi nikt butów do biegania nie kupuje ba nie spieszno radzie miejskiej podjąć kroki by naprawic czerwony szlak w bażantarni. Tam tez turysci przyjezdzają. Takich przykladow jest wiele. Hobby to droga sprawa. A nie slychac jakos by aeroklub dawal darmowe przeloty dla mieszkancow itp. Brać to tak. Dawać to juz niekoniecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 7
  Jeż(2018-06-19)
 • stac ich na samoloty to nie sami hangar wybuduja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 10
  (2018-06-19)
 • Chcą hangar, pewnie dostaną i zaczną się kolizje samochodów z samolotami bo jedni będą kołować na pas startowy a drudzy przejeżdżać z Dębowej w stronę miasta. Logiki w tym nie ma, ciekawe kiedy oprzytomnieją ci z głowami w chmurach, czy jak wszyscy piloci widzą tylko czubek własnego nosa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 9
  PonadChmury(2018-06-19)
 • @Jeż - do Jeż. - butów Ci nikt nie kupuje, ale na wybudowany dobry stadion lekkoatletyczny chętnie byś wpadł i pobiegał. To może z Twoim myśleniem, sam sobie go wybuduj. .. .???? Inwestowanie w małe lotniska regionalne to przyszłość. Ale większość elblążan ma horyzonty myślowe max na 1 miesiąc do przodu a nie na 20 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 5
  mooon(2018-06-19)
 • Trzymam kciuki za powodzenie rozwoju naszego lotniska, czyli hangar i betonowy pas. Rada Miejska - większość PiS Wspomagający swoje miasto poslowie Wilk i Krasulski, też PiS. To ludzie myslący patriotycznie i walczący o rozwój Elbląga. Więc nie powinno być problemu z zalatwieniem postulatów kierownictwa lotniska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 9
  (2018-06-19)
 • Pierdoły opowiadasz najpierw trzeba zadbać o maluczkich a później zadbać o kolesi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2018-06-19)
 • jestem lotnikiem, mam kupę kasy i wstyd mi za zarząd, że kosztem tego biednego miasta chcą hangar, wstyd koledzy, sra... kasa, podzielcie się,a nie tylko za darmo byście chcieli, kasy do grobu nie zabierzecie,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 8
  Egzystencji(2018-06-19)
Reklama