Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zaduszki, czyli dzień pamięci o zmarłych

 
Elbląg, Zaduszki, czyli dzień pamięci o zmarłych Szczególnie w listopadowy czas powracamy pamięcią do tych, którzy już odeszli (fot. arch. Michał Skroboszewski)
Rek

O swoich najbliższych, którzy odeszli, pamiętamy. Niech w pamięci pozostaną również ci, których może osobiście nie poznaliśmy, ale zapisali się na kartach historii naszego miasta.

Sportowa rodzina z pewnością pamięta o Tadeuszu Piaseckim. Tenisista stołowy, członek Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora zmarł 23 listopada 2016 r. Miał 80 lat.
     Na kartach sportowej historii naszego miasta zapisał się również Wiesław Budziński, honorowy prezes UKS Kontra, wieloletni trener elbląskich pięściarzy. Był dwukrotnym brązowym medalistą mistrzostw Polski oraz członkiem kadry narodowej, trenował pod okiem słynnego szkoleniowca "Papy" Feliksa Stamma. Po zakończeniu kariery został szkoleniowcem w klubie sportowym Start Elbląg. Wiesław Budziński był także założycielem i członkiem Elbląskiego Klubu Sportowego Nestora. Zmarł 3 stycznia 2017 r. Miał 84 lata.
     Również w styczniu odszedł Zdzisław Olszewski, zasłużony elbląski radny, były wojewoda elbląski, znany polityk. W 1981 roku i w latach 1989-1996 był wojewodą elbląskim, w 1996 roku przez kilka miesięcy podsekretarzem stanu w Urzędzie Rady Ministrów. Od 1998 roku nieprzerwanie zasiadał w elbląskiej Radzie Miejskiej, był członkiem klubu radnych PiS. Miał 82 lata.
     O życie 32-letniego Łukasza Schaba, programisty i sportowca z Pasłęka walczyło wielu. Gdy zaatakowała go białaczka, zorganizowano akcję rejestracji nowych dawców szpiku i udało się. Łukasz znalazł genetycznego bliźniaka, przeszedł przeszczep szpiku, niestety, choroba wygrała. Zmarł 5 marca.
     Z chorobą przegrała - mimo walki przyjaciół i znajomych - Katarzyna Kłobuchowska, pielęgniarka, przez 23 lata związana z Oddziałem Dermatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Przez kilka ostatnich lat zmagała się z rakiem piersi, takim, którego nie wyeliminowało standardowe leczenie chemio- i radioterapią. Miała 43 lata.
     19 marca nadeszła kolejna smutna dla miasta wiadomość. Zmarł Michał Wołoszczak, najstarszy elbląski sybirak (rocznik 1932), działacz społeczny, pasjonat sportów wodnych oraz założyciel ogniska wodnego przy Zamechu.
     Świat artystyczny okrył się żałobą 3 kwietnia. Walkę z białaczką przegrał Piotr Jacyno, wokalista znany z programu "Bitwa na głosy". Przyjaciele, znajomi, ale i fani talentu zapamiętali go jako wesołego, otwartego i wrażliwego na los potrzebujących człowieka. Piotr Jacyno odszedł przed swoimi 31. urodzinami. Zostawił trojkę dzieci.
     11 maja w szpitalu zmarł ksiądz prałat Bronisław Trzciński, wieloletni dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej oraz proboszcz parafii bł. Doroty w Elblągu. Miał 74 lat. To jemu Elbląg zawdzięcza m.in. przeniesienie do naszego miasta z miejscowości Kaczynos zabytkowego kościoła z początku XVIII wieku.
     Przyjaciele z żalem poinformowali 7 czerwca o śmierci Gabrieli Łosińskiej-Wąs. Znana elbląska lekarz-psychiatra odeszła nagle. Miała 72 lata.
     4 lipca smutną wiadomość przekazał Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Bogdan Walendziak, który w latach 1952-1972 reprezentował barwy Klubu Sportowego Olimpia Elbląg. Był członkiem kadry narodowej w łyżwiarstwie szybkim, a po zakończeniu kariery sportowej udzielał się jako działacz. Miał 82 lata.
     Z głębokim żalem dyrekcja, nauczyciele, absolwenci i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego i Gimnazjum nr 8 w Elblągu przyjęli wiadomość o śmierci Krystyny Fac, nauczycielki w tym Zespole Szkół Ogólnokształcących w latach 1992-2012, wcześniej w Liceum Medycznym w Elblągu, odznaczonej w czasie obchodów Dnia Edukacji Narodowej w 2012 r. Złotym Medalem za długoletnią pracę. Profesor Krystyna Fac była bardzo lubiana przez uczniów. Zmarła nagle, miała 68 lat.
     Z kolei 22 lipca zmarł Wojciech Żukowski, wieloletni nauczyciel, organista i założyciel wielu zespołów młodzieżowych, z którymi koncertował po całej Polsce. Prowadził również audycje z muzyką klasyczną w Radiu EL i BIS. Pokonał go nowotwór złośliwy wątroby. Miał 67 lat.
     23 sierpnia nadeszła smutna wiadomość z II LO. Zmarł Zbigniew Waszczyłko, zasłużony nauczyciel tej szkoły. Sam był absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego rocznik 1961. Po epizodach pracy nauczycielskiej w Kwidzynie i Szkole Podstawowej nr 24 w Elblągu, w roku 1969 powrócił do ukochanego liceum, by uczyć tam techniki aż do 1999 roku. Później zajmował stanowisko inspektora BHP.
przyg. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • a dr Prus???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  gosc(2017-11-02)
 • Dzień zaduszny Dla tych którzy odeszli niechaj będzie ta pieśń a ty wietrze w dzień zaduszny daleko ją nieś. Nieś im pamięć i chwałę światło wiekuiste poprzez leśne kurhany i cmentarze mgliste. Od Katynia po Narwik i Monte Casino niech się dusze dziś połączą z modlitwą przypłyną. Wszyscy nasi najbliżsi drodzy ukochani którzy leżą do wieków w tej ziemskiej otchłani dziś staną do apelu w alei cmentarnej znów chcemy was powitać na tej ziemi marnej. I klękając nad grobami pokłon wam oddamy w blasku zniczy pokutnicy cicho zaszlochamy. Bo to dziś jest dzień szczególny refleksji, zadumy nad naszym ludzkim życiem trwaniem, przemijaniem. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  (2017-11-02)
 • Wspomnijmy naszych zmarłych serdecznie, po prostu. Każda emfaza, egzaltacja, patos i deklamacja zamiast zadumy i milczenia wobec powagi śmierci jest jak marmurowy "fortepian" zamiast skromnej betonowej płyty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-11-02)
 • Dziękuję, wreszcze odpowiednie i godne " dzien pamięci o zmarłych" a nie pamięci o tych co odeszli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-11-02)
 • odchodzi sie od zmysłów, odchodzi się od rozumu, odchodzi się od stołu. My ludzie, i nie tylko ludzie, umieramy, umieramy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2017-11-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety Trójmiasto
Fototapety z końmi
Fototapety z abstrakcyjnymi wzorami
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce