Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Zakaz zatrzymywania dotyczy również chodnika

 
Elbląg, Teraz ja - Zakaz zatrzymywania dotyczy również chodnika fot. nadesłana
Rek

Wjeżdżając na chodnik, łamiesz przepis. Spora grupa kierowców uważa, że zakaz zatrzymywania się dotyczy wyłącznie jezdni, dlatego gdy potrzebują zaparkować w miejscu objętym ograniczeniem, wjeżdżają na chodnik. Takie zachowanie jest niezgodne z prawem i grozi mandatem.

Według orzeczenia Sądu Najwyższego znak B-36 dotyczy drogi, czyli wydzielonego pasa terenu, w którego skład wchodzą jezdnia, pobocze, chodnik i ścieżka rowerowa. Nawet gdy chodnik jest wystarczająco szeroki i zaparkowany na nim samochód pozostawi 1,5 m szerokości przejścia dla pieszych, nie wolno na nim parkować, jeśli postawiony jest znak zakazu zatrzymywania.
     Wydawałoby się, że przepis ten jest (a powinien być!) jasny i zrozumiały dla wszystkich kierowców. Spacerując po naszym mieście odnoszę jednak wrażenie, że wielu kierowców w Elblągu albo nie zna przepisów ruchu drogowego, albo też uważa, że są oni ponad to!
     Jaskrawym tego przykładem jest chodnik przy al. Grunwaldzkiej, zwłaszcza przed hotelem.
     Chociaż lokal ten posiada swój parking na zapleczu budynku, wielu kierowców, głównie z Elbląga, upiera się parkować swe auta na chodniku, mimo, że obowiązuje tu znak „Zakaz zatrzymywania”.
     Dziwi mnie tylko, że nigdy (a przechodzę tu bardzo często) nie widziałem, aby straż miejska lub policja w tym miejscu interweniowały, mimo że patrole tej ostatniej kilkakrotnie w ciągu dnia przejeżdżają obok!
     Czyżby klienci hotelu mieli placet na niekaralność za łamanie tego przepisu?
     Aby stan faktyczny uczynić zgodny z przepisami, proponuję (do rozważenia przez odpowiednie służby miejskie i policję):
     - umieścić pod znakiem odpowiednią tabliczkę zezwalającą na zatrzymywanie się (i parkowanie) na chodniku. A jeżeli nie wchodzi to w grę to
     - bezwzględnie dyscyplinować (w sposób określony prawem i taryfikatorem) kierowców łamiących przepis dot. zakazu zatrzymywania na chodniku. Nie tylko przy al. Grunwaldzkiej, ale wszędzie tam, gdzie tego robić nie wolno!
     
Norden
Liczba publikacji: 8
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
1.0 1 18

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wyrok Sądu Najwyższego nie jest prawem powszechnie obowiązującym. Powoływanie się na wyrok Sadu Najwyższego świadczy o nieznajomości prawa w Polsce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  zdziwiony(2015-08-31)
 • a komu te zaparkowane auta na zdjęciu przeszkadzają ? Ścieżka przejezdna, ulica przejezdna a na chodniku po 2 metry luzu od strony ścieżki. Nawiasem mówiąc ścieżka powinna być tuż przy jezdni a nie dzielić chodnik. Ale zawsze znajdzie się jakiś niezadowolony cymbał któremu nic nie pasi. Ukarać go bezwzględnie surowym mandatem za jego głupotę i zatruwanie życia ludziom smrodem swoich wypocin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 10
  Srorden(2015-08-31)
 • Który to konkretnie wyrok sądu? Gdyby było tak jak Pan pisze to po co pod niektórymi znakami wiszą białe tabliczki z napisem "dotyczy i chodnika"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  `tot(2015-08-31)
 • Srorden najwidoczniej masz w tym udział więc zamknij się i nie wypowiadaj, mi to przeszkadza bo już wielokrotnie cymbał jeden z drugim wjeżdża na chodnik nie patrząc na pieszych którzy się tam znajdując. KARAĆ I JUŻ !!! I jeszcze jedna sprawa, ulica Piechoty i złomy parkujące na zakazie przy mechaniku tarasują drogę jadącym pod górkę ale widać w naszym mieście właściciele hoteli i mechanicy mają immunitet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  żołnierz(2015-08-31)
 • gów. no mam nie udział. Rażą mnie idioci wiecznie niezadowoleni ze wszystkiego. Na Sybir i tam życie w dziczy poznać bez cywilizacji, bez samochodów i bez komputerów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 5
  (2015-08-31)
 • Te cwaniaku nie cwaniakuj jakbyś miał samochód inaczej byś śpiewał nie masz co robic to zbieraj psie odchody
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 8
  (2015-08-31)
 • i co są zakazy jak parkowali tak parkują bo w Elblągu nie ma policji i strazy miejskiej by karac mandatami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2015-08-31)
 • co ty chcesz od policji ? Dwa sprawne radiowozy to w Młynarach mieli więcej za lepszych czasów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-08-31)
 • Chodniki z zakazem, przejścia dla pieszych, skrzyżowania - leniwym cymbałom wisi gdzie parkują. Bo i tak nikt ich nie ściga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2015-08-31)
 • to po co jest informacja pod znakiem " dotyczy chodnika"?po co ktoś wymyślił takie napisy. "Sąd sądem, a sprawiedliwość po naszej stronie". Znaki są drogowe i powinny dotyczyć jezdni, a co jeśli droga rowerowa i chodnik są tak jak np w Kazimierzowie to ten rów to też jezdnia? Moim zdaniem Sąd wydając takie orzeczenie musiał stosować jakąś konkretną sytuację, a nie definicję. Zresztą w Polsce trzeba się czepiać głupot bo to Polska, tak jak kiedyś oklejonych reklamą samochodów zaparkowanych na parkingach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2015-08-31)
 • Proponuję postawić szlabany na wszystkich chodnikach, przecież to takie modne w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Pieszy(2015-08-31)
 • Od paru lat jest ustalone w przepisach że znaki działają w obrębie pasa drogowego. Jeśli prosta definicja jest zbyt trudna do ogarnięcia to proszę dla bezpieczeństwa innych zdać prawo jazdy do odpowiedniego temu organu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2015-08-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych