Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Zdobywanie czy wyzwalanie...?

Elbląg, Teraz ja - Zdobywanie czy wyzwalanie...?
Elbląg w 1945 roku. Na zdjęciu ruiny Starego Miasta oraz sylwetka zniszczonej wieży kościoła św. Mikołaja, fot. pochodzi ze strony www.emazury.com

W styczniu przypadają obchody powstania Polski pojałtańskiej, a to za sprawą wejścia na tereny obecnej Polski aliantów z czerwoną gwiazdą na czapkach... Ci z Zachodu nie zdążyli... Kwestia czy została Ona wyzwolona, czy zdobyta, nurtuje od lat nie tylko historyków.

Tutaj na tzw. Ziemiach Odzyskanych problem jest nie tak prosty do określenia. Przez kilka lat prowadziłem polemikę ze "znanym" historykiem Girzyńskim, który uważał że głównym celem Sowietów na tych terenach było wyładowanie swoich emocji patriotyczno-seksualnych objawiających się zemstą i wyuzdaniem seksualnym z tutejszymi Niemkami, które nie zdążyły dostać się na pokład Gustloffa, gdzie utonęło ponad 8000 Niemców.
     Finalnie zrównano Stare Miasto w Elblągu z ziemią, podobnie jak Keningsberg, a z Niemkami robiono to, co amerykańscy Marines z Wietnamkami, Kambodżankami, Koreankami czy Japonkami...
     Ponieważ obecny jeszcze poseł RP zdyskredytował się jako poseł, wyłudzając pieniądze z kasy Sejmu na wycieczkę do Londynu, nie mogę dalej prowadzić z nim merytorycznej dyskusji historycznej. Myślę, że w zastępstwie pan Glock zajmie w tej sprawie jakieś stanowisko.
     W Warszawie nie ma problemu z określeniem tego historycznego momentu. Sowieci stanęli na Pradze, bo byli "zmęczeni" gościnnością "Ściany Wschodniej" (obecnie oaza Prezesa), gdzie nawet założyli Rząd Lubelski. Finalnie jednak wyzwolili zrąbaną do piwnic Warszawę i w końcu zwrócili ją Polakom.
     Dalej nawet wykazali więcej kurtuazji i braterskiej przyjaźni z narodem polskim. Sandomierz i Kraków zdobyte zostały bez jednego wystrzału i demolki tych miast, dzięki pułkownikowi Skopence. Przyczyna byłą chyba prozaiczna - miasta te, a zwłaszcza Kraków, były w czasie II wojny światowej oazą spokoju, gdzie w GG tylko dymy nad Birkenau i Auschwitz zakłócały dobry nastrój w kawiarniach... Dlatego piosenkarz śpiewał potem "nie przenoście nam stolicy do Krakowa...". Słynna z waleczności Wielkopolska (jedyne wygrane powstanie na tle pozostałych zrywów w Polsce) nawet pomogła "towarzyszom", mobilizując młodzież poznańską do szturmu na lokalną Cytadelę w celu " braterstwa krwi". Podobnie na terenach Prus Wschodnich - jedynie Sopot został nienaruszony, jak i wszystkie koszary armii niemieckiej, z wiadomych przyczyn: wypoczynek po ciężkich bojach...
     Na tle tych jednak historycznych wydarzeń trzeba chyba stwierdzić: połowa Polski została wyzwolona , a połowa zdobyta... zwłaszcza dla nas sierot po Polsce przedwrześniowej, którzy mieszkaliśmy na jej terenach. Tutaj znaleźli swoją nową ojczyznę "Nowi Polacy" którzy nie mieli innego wyboru. ("Miasto nowych ludzi"- jedyna powieść o Elblągu).
     Chyba dlatego tutaj nikt rozsądny nie chce niszczyć cmentarzy sowieckich - Braniewo (32.000 krasnoarmieńców), Elblągu (4.000) czy w innych miejscach, które są utrzymywane z lokalnych budżetów. Dlaczego więc w Warszawie "Demolka Man Jarosław" chce zlikwidować Cmentarz Żołnierzy Radzieckich i rozebrać najpiękniejszy i najbardziej charakterystyczny budynek - Pałac Kultury, który ostatnio jest tak pięknie prezentowany w TV?!
     Czy wyzwolone i zdobyte tereny obecnej Polski należy kwestionować wobec tego, co zaczęło się dziać na Ukrainie? Czy status quo po II wojnie światowej mamy poddawać kolejnej weryfikacji? Mało mamy krajowych problemów?
     Rosjanie zdobyli dla siebie większość Prus Wschodnich (Kaliningdarstskaja Obłaść), a także dla nas i nie zamierzają ich opuścić. I niech tak pozostanie na wieki... Według mnie.
     
     
Elbingerer
Liczba publikacji: 145
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 3 14

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Zdjęcie zrobił Hans Jurgen Schuch w roku 1958,już po wstępnych wyburzeniach - widać nawet stawianą właśnie konstrukcję dachu na kościele św. Mikołaja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-01-29)
 • uwagi autora związane z jego sympatiami i antypatiami politycznymi czynią ten tekst bardzo słabym, po prostu kiepskie wypociny, pała!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  MichuSZ.(2015-01-29)
 • "Keningsberg"? a przypadkiem nie Königsberg, szanowny "znafco"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2015-01-29)
 • Animus aeger semper errat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-01-29)
 • Abstrahując już od jakości całego tekstu i tego, że pytanie "zdobycie czy wyzwolenie" nie powinno istnieć - gdyż było to oczywiście zdobycie - to ani Elbląg ani Sopot w momencie 2 w. ś. nie należało do Zachodnich!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  Jonas(2015-01-29)
 • ". .. ani Elbląg ani Sopot w momencie 2 w. ś. nie należał do Zachodnich!" - oczywiście miało być, że nie należały do Wschodnich, pomyłka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  Jonas(2015-01-29)
 • Ci z Zachodu nie zdążyli ? Oni szukali von Brauna, technologi, dokumentów i złota w Bawarii :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  abco(2015-01-29)
 • co roku tak samo i od wielu wielu lat. wieje nudą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-01-29)
 • Autorze co ty możesz powiedzieć o wyzwoleniu Elbląga powtarzasz to co złapałeś na ucho a złapałeś mało może ci dziadek naopowiadał w sumie same brednie to wszystko to plotki ciotki i głupotki nędzne wypociny piszesz że połowa Polski została zdobyta a połowa wyzwolona a ty przyszedłeś na świat czy urodziłeś się ludzie nie macie pojęcia nie piszcie bzdur
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 7
  (2015-01-29)
 • Takiej żenady nie czytałem dawno, bez ładu i składu-próba ukazania swoich politycznych przekonań pod płaszczykiem opowiastki z historią w tle. Ps. czy o groby polskich bohaterów też tak dbacie się martwicie(np. "Łączka") ? Bo o te czerwonych gwałcicieli, morderców dbacie za nasze pieniądze należycie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  Ś.W.O.(2015-01-30)
 • Armia Czerwona uwolnila ŚWIAT od faszystów, a u autora-szklanka na połowe pusta, dolej sobie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  Homik(2015-01-30)
 • Zmiana okupanta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  fghjk(2015-01-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex W3 Multi
Pieczątki Firmowe
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Grill