UWAGA!

Zmiany nie są spektakularne, ale usprawnią kontrole

 Elbląg, Asp. szt. Wiktor Kaczmarek
Asp. szt. Wiktor Kaczmarek (fot. Michał Skroboszewski)

W listopadzie zmieniły się zasady kontroli ruchu drogowego. Wszystko za sprawą noweli rozporządzenia szefa MSWiA. - Zmiany dotyczą m.in. zachowania policjantów i wachlarza możliwości, które mają do wykorzystania. Natomiast, co do zachowania kierującego podczas kontroli - te przepisy, które jeszcze niedawno przez media przedstawiane były jako novum, obowiązywały od dawna - mówi asp. szt. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.

W rozporządzeniu zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Dalej, kiedy w trakcie kontroli drogowej pojawią się zastrzeżenia po wstępnej kontroli technicznej, np. samochodu ciężarowego lub autobusu, można go będzie od ręki skierować na bardziej szczegółowe badania. Rozszerza się też katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu.

Dzięki zmianom łatwiej będzie też kontrolującemu wnioskować do starosty o sprawdzenie stanu zdrowia kierowcy oraz skierować go na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje. Z kolei przeprowadzający tzw. szybkie testy trzeźwości policjant w mundurze nie będzie się musiał legitymować każdemu kierowcy.

 

- Czy wprowadzone od listopada zmiany w prawie o ruchu drogowym są spektakularne?

- Asp. szt. Wiktor Kaczmarek, Wydziału Ruchu Drogowego w KMP w Elblągu: - Myślę, że chodzi tu o usprawnienie naszej pracy, jako funkcjonariuszy, którzy bezpośrednio realizują kontrole w ruchu drogowym. Żeby kontrole były skuteczniejsze i żeby przynosiły efekty, których oczekują użytkownicy dróg. Zmiany dotyczą m.in. zachowania policjantów i wachlarza możliwości, które mają do wykorzystania. Natomiast, co do zachowania kierującego podczas kontroli to te przepisy, które jeszcze niedawno przez media przedstawiane były jako novum, obowiązywały od dawna: np. że nie wysiadamy z pojazdu i trzymamy ręce na kierownicy, albo to, że na polecenie policjanta mamy wyłączyć silnik i wyciągnąć kluczyki. Kierujący i pasażer może opuścić pojazd tylko za zgodą policjanta.Teraz nie będzie żadnych wątpliwości.

 

- Co może zrobić lub sprawdzić policjant podczas kontroli drogowej? Co się zmieniło?

-  Legitymowanie, kontrola dokumentów, kontrola stanu technicznego, kontrola trzeźwości, wydawanie poleceń osobie, która spowodowała utrudnienie bądź zagrożenie w ruchu drogowym, wydawanie poleceń kontrolowanemu co do sposobu zachowania, holowanie pojazdów w określonych przypadkach, uniemożliwienie prowadzenia pojazdów w określonych przypadkach, używanie urządzeń kontrolno-pomiarowych i rejestrujących. Policjant będzie zobowiązany do odczytu stanu licznika kilometrów pojazdu, ale to od stycznia 2020 r.

 

- Policjanci podczas kontroli drogowej mogą zatrzymywać się w miejscach zabronionych.

- Zatrzymywać mogli się zatrzymywać, ale urządzać postój to inna sprawa. Jeśli mamy zatrzymać kierowcę nietrzeźwego to go zatrzymujemy, nawet na drodze ekspresowej, na poboczu. Teraz, w tym rozporządzeniu jest zapisane, że policjanci mogą urządzać postój w miejscu zabronionym, lecz taki, który nie zagraża bezpieczeństwu. Miejscem, którego nie mogliśmy brać pod uwagę wcześniej to zatoki autobusowe, które przecież nie są wykorzystywane przez całą dobę. Taką kontrolę możemy przeprowadzić w Piastowie, gdzie nie ma gdzie stanąć, a mieliśmy zgłoszenia, że dochodzi tam do przekroczeń prędkości. Możemy również urządzać postój i kontrolować kierujących na obszarach wyłączonych z ruchu, zamalowanych poziomymi znakami drogowymi.

 

- Są też tzw. możliwości wpuszczania do radiowozu. Kiedy policjant może z nich skorzystać?

- Gdy chce udzielić pomocy choremu, rannemu, w celu doprowadzenia do jednostki policji, badania trzeźwości, okazania zarejestrowanego wykroczenia, przeprowadzenia czynności procesowych. Do radiowozu będzie mógł wpuścić kontrolowanego przy prowadzeniu czynności w sprawie o przestępstwo, wykroczenie lub naruszenie administracyjne, w celu uiszczenia grzywny w terminalu płatniczym.


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jakiś bełkot, policjant będzie mógł holować kontrolowanego?? (W jakim celu??), wcześniej nie mogli wpuszczać do radiowozu?? To czemu nie raz siedziałem. Z tym wysiadaniem to prawda, wcześniej już przepisy nakazywały po zatrzymaniu siedzieć i czekać na policjanta z rękami na kierownicy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    1
    Jasiuu(2019-11-18)
  • Bardzo dobrze, też jeszcze motorki przycisnąć (50 km/h w mieście)
  • kontrole były skuteczniejsze i żeby przynosiły efekty - mandaty!!!
  • Łeb mogę ci przycisnac
  • Teraz głupi policjant ma jeszcze więcej władzy aby co dojeb...bo ma zły dzień a to co drugi .Na zachodzie nie mażą cię zatrzymać jeśli nie popełniasz wykroczenia a u nas staje taki matoł na środku drogi i robi kontrole trzeźwość wszyscy wiedza ze nie zgodną z prawem ale komandant kazał pies wykonał .Co drugi policjant to przyglup mogę z nazwisk wymieniać
  • Nie usprawnią kontrole tylko jeszcze bardziej zniewolą ludzi. Teraz sytuacja, zamki w autach się ryglują lub kierowcy szczególnie kobiety same tak ustawiają ze względów bezpieczeństwa( kradzież torebek itp) Teraz ręce na kierownicy i jak ma drzwi otworzyć lub szybę uchylić ? Niech policjant kombinuje, radio na full a RĘCE NA KIEROWNICY.
  • Hameryka, panie...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    1
    Pilots (2019-11-18)
  • "wydawanie poleceń kontrolowanemu co do sposobu zachowania" Jak niedouczony policjant albo frustrat bo mu żona nie daje i go zdradza, wyda polecenie zagrażające zdrowiu i życiu to co wtedy ?
  • Serio?? Przeszkadzają ci kontrole trzeźwości? Wszyscy głupi, ale za to ty popisales się elokwencją. Graty..:/
  • Zegary sekundowe na sygnalizacji świetlej - wskazujące jak długo świeci się światło żółte. To prawdziwe działanie na rzecz bezpieczeństwa na skrzyżowaniach, a nie madatowanie. !!!!! @Zom.
  • do nich to nie dociera ale cóż. Wiadomo. ..
  • "Policjanci podczas kontroli drogowej mogą zatrzymywać się w miejscach zabronionych" Slyszycie to? To odgłos pękających d##p przestępców drogowych, którzy na pamięć znali miejsca postojowe, a teraz kontroli moga spodziewać się WSZEDZIE. BRAWA!!!
Reklama