Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Cichutko na szlaku. Słychać tylko plusk spadających liści. Cichutko na szlaku. Słychać tylko plusk spadających liści.

Są wątpliwości. Biegli mają głos

Elbląg, Są wątpliwości. Biegli mają głos
Rek

O uzupełniającą opinię biegłych z zakresu medycyny sądowej wystąpił dziś (14 czerwca) sędzia Piotr Żywicki, który przewodniczy w procesie Tomasza M. oskarżonego o śmiertelne pobicie półtorarocznego Szymonka. – Materiał dowodowy jest szczątkowy, a oskarżony odmówił udzielania odpowiedzi na pytania sądu. Proces jest poszlakowy więc każda opinia jest ważna – wyjaśniał sędzia.

Proces dobiega końca. Sąd przesłuchał już wszystkich świadków, ale dziś postanowił uzupełnić swoją wiedzę powołując po raz kolejny biegłego patologa, który przeprowadził sekcję zwłok dziecka.
     - Które z obrażeń można zakwalifikować, jako ciężkie uszkodzenie ciała – chciał wiedzieć sędzia Piotr Żywicki.
     - Wśród licznych obrażeń rozerwanie prawego płata wątroby z krwotokiem do jamy otrzewnej stanowi chorobę realnie zagrażającą życiu – wyjaśniał lekarz medycyny sądowej Cezary Wesołowski. – Nieleczona fachowo i szybko z reguły prowadzi do zgonu. Taką samą kwalifikację należy przyjąć wobec wylewu krwi w obrębie serca.
     A co z obrażeniami zewnętrznymi? Czy świadczą one o uderzeniu czy nieszczęśliwym wypadku, jak utrzymuje oskarżony Tomasz M.? Główną kwestią zastanawiającą sędziego było zasinienie, które dziecko miało na plecach, w okolicy lędźwiowej.
     - Mogło być tak, że dziecko stało, gdy zostało uderzone, upadło i toczyło się bądź upadło na zabawki znajdujące się na podłodze – snuł przypuszczenia biegły. – Wówczas jednak oskarżony musiałby przykucnąć, usiąść, a to jest mało prawdopodobne, bo niewygodne. Wykluczam, by obrażenia na plecach Szymonka powstały przy uderzeniu dziecka pięścią, gdy to leżało na ramieniu oskarżonego – kontynuował.
     A czy obrażenia na plecach dziecka mogły powstać w wyniku podparcia się na nim dorosłego człowieka – pytał obrońca oskarżonego, Stanisław Borzdyński.
     - To najbardziej prawdopodobny wariant – stwierdził dr Cezary Wesołowski .
     Prokurator Małgorzata Lewko chciała z kolei wiedzieć, czy możliwe jest powstanie takich obrażeń, gdy dziecko siedzi i osoba zadająca cios też siedzi (chodzi o fotel stojący w pokoju Szymonka).
     - Możliwa jest taka sytuacja – przyznał dr Wesolowski. – Po uderzeniu dziecko przemieściłoby się i uderzyło w krawędź fotela. To by wyjaśniało powstanie zasinienia.
     Wobec tylu możliwych bądź niemożliwych wariantów sędzia Piotr Żywicki wystąpił dziś do biegłego z Akademii Medycznej w Gdańsku dr Zbigniewa Jankowskiego (zespół pod jego przewodnictwem przygotował poprzednią opinię w sprawie) o wyjaśnienie kilku kwestii.
     - Czy możliwe jest, że obrażenia powstały, gdy cios został zadany, kiedy oskarżony siedział w fotelu, a dziecko leżało na jego kolanach – zastanawiał się sędzia i dodał, że proces jest poszlakowy, materiał dowodowy bardzo szczątkowy, a dodatkowo oskarżony odmówił udzielania odpowiedzi na pytania sądu. Nie wziął też udziału w wizji lokalnej. – Dlatego też każda opinia jest ważna – podkreślił.
     Termin kolejnej rozprawy sędzia wyznaczył na 30 czerwca. Do tego czasu biegli z Gdańska powinni przygotować uzupełniającą opinię.
     Mecenas Borzdyński, chciał, by jego klient opuścił areszt: - W sumie przebywa w nim od 18. miesięcy. W obecnym stanie rzeczy nie istnieje obawa mataczenia. Mógłby codziennie stawiać się w komendzie policji i dodatkowo otrzymać zakaz opuszczania kraju.
     Innego zdania był sędzia Żywicki.
     - Zgromadzony materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodabnia, że oskarżony popełnił przestępstwo (sędzia nie chciał jednak przesądzać o winie Tomasza M.). Wysokie zagrożenie karą, a także to, że oskarżony już raz opuścił kraj i konieczne były międzynarodowe poszukiwania przesądza o zatrzymaniu go w areszcie – wyjaśniał sędzia. – Ponadto postępowanie zbliża się ku końcowi i niewskazane byłyby takie komplikacje.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Wypuścić gnoja, przywiązać przy słupie obok sadu. Skoro sąd "ma watpliwości " to opinia publiczna mu sprawiedliwośc wymierzy. Oj wkrótce MSWiA przejży wszystkie "watpliwości " sądu w Elblagu nie tylko tej sprawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Uprzejmie donoszę ...(2011-06-14)
 • wypuścić go, zamknięcie wpływa na jego psychikę. Niech odpowiada z wolnej stopy. Nikt nie jest winny dopóki nie udowodni mu się winy. Jak można go sądzić w takiej klatce??Co za bezlitosny sędzia!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jaanoo(2011-06-15)
 • LUDZIE poczekajcie do wyroku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-15)
 • agresja wobec bezbronnych zasługuje na najwyższy wymiar kary
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-15)
 • jak nie mozecie dojsc do prawdy to poddajcie go hipnozie i wypyajcie o wszystko proste??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-15)
 • o winie tumany decyduje sąd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zienta(2011-06-15)
 • nasza Polska jest wspaniała, taki bydlak chodzi jeszcze po ziemi? Kara śmierci i nic więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-15)
 • Dlaczego mimo tego wszystkiego co jest jasne, bo dla mnie nie ma tu rzeczy niewyjasnionych, temu DZIECIOBÓJCY. .. kij mu w odbyt!! przysluguje prawo domniemania niewinnosci a wiele osob zostalo najpierw osadzonych a pozniej szuka sie dopiero dowodow na nich!!!! to jest Nasze Polskie chore prawo, wladza i sadownictwo!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  anarchista(2011-06-15)
 • Bronić to nie znaczy kłamać w żywe oczy!!!. Niech się adwokaci opamiętają i czasami użyją sumienia!!!! szczególnie ten pan na zdjęciu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sumienie(2011-06-15)
 • Odmawia odpowiedzi na pytania sądu, nie bierze udziału w wizji lokalnej, wcześniej zwiał - ma coś do ukrycia! Zabił dziecko i tyle!!! Zero społeczne do odstrzału!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-16)
 • jakby to było moje dziecko to poszedł bym siedziec za byle co i kose bym mu ożenił w kryminale !!!!! przysięgam !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sprawiedliwy(2011-06-16)
 • a w kryminale siedzi ojciec biologiczny dziecka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Straz Miejska Wachock(2011-06-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini