UWAGA!

Zamknij Zamknij
Tajemnicze wejście pod Placem Słowiańskim. W związku z remontem tego rejonu pewnie w najbliższych dniach nowy asfalt pokryje tę historię. (Zdjęcie miesiąca)
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Żadne mury, żadne Stare Miasto, żadne podziemne przejścia. Stare Miasto kończyło się na ul. Murowej /Przy Murze/ jak sama nazwa wskazuje. To pewnie resztki dawnej fosy przy dawnej Bramie Kowalskiej (dwustopniowej). Te podziemne umocnienia z pewnością tłumaczy dawna nazwa ul. 1 Maja - Innerer Mühlendamm (Mühlendamm) - czyli Wewnątrzna Grobla Młyńska. Tłumaczy też te znaleziska dawna ulica Mühlenstraße - po wojnie ul. Mączna. Prawdopodobnie była tu jedna z odnóg Kumieli nad którą stały znane źródłowo młyny wodne (stąd d. nazwy tych ulic). Po przejęciu Elbląga przez Prusy - po 1772 r. król Fryderyk II Wielki zgodził się na rozebranie starych umocnień szwedzkich, by powiększyć przestrzeń rozbudowującego się miasta. Zasypano więc fosy, wyrównano teren itd. i tak powstał Nowy Rynek (Neumarkt), później Plac Fryderyka Wilhelma, a po wojnie Plac Słowiański.
  • @erg. - zarówno pod Elblągiem, jak i pod Warszawą, Krakowem i resztą starych miast jest sieć zasypanych tuneli. starówki sa zasypane błotem do pierwszego piętra (późniejsi mieszkańcy zrobili parter w miejscu II piętra. dlatego są tzw 'sutenery'mieszkania w piwnicach z pełnowymiarowymi oknami i pomieszczenia pod nimi. NIKT tego nie bada bo archeo się boją prawdy. prawdy o kataklizmie który zmiótł wcześniejszych mieszkańców a nam dał puste miasta do osiedlenia. polecam tematy Stolen History, słowiańskie miasta gwiazdy, etc. prawda jest ukryta na widoku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bernard(2021-10-26)
Redakcja nie odpowiada za treść i formę zamieszczonych powyżej wypowiedzi.
Reklama