UWAGA!

Grunwaldzka po raz ostatni (Historia elbląskich ulic, odcinek 22)

 Elbląg, Nieistniejący już lokal gastronomiczny H.  Posega
Nieistniejący już lokal gastronomiczny H. Posega (fot. archiwum autora)

Od kilku tygodni razem z Karolem Wyszyńskim, przewodnikiem PTTK, wędrujemy po historii alei Grunwaldzkiej, jednej z najdłuższych ulic Elbląga. W dzisiejszym odcinku opowiemy między innymi o tym, gdzie w przeszłości mieściła się sortownia prasy i restauracja Agawa.

Naszą poprzednią wędrówkę zakończyliśmy na wysokości dawnego kina Kolejarz. Za tym istniejącym do dzisiaj budynkiem znajduje się bocznica kolejowa, oddzielona od ulicy niewysokim ogrodzeniem. W latach 90. był tutaj jeden z punktów przeładunkowych węgla, należący do słynnej firmy Halex.
       Dopiero nieco dalej pojawia się zabudowa mieszkalna, budynki zajmują przestrzeń aż do ulicy Druskiej, gdzie znajduje się przebudowana niedawno pętla tramwajowa. Powstała w 1955 r., cztery lata wcześniej przedłużono właśnie do Druskiej linię tramwajową, która swój bieg kończyła przy dworcu. Zanim dojdziemy do Druskiej, po prawej stronie przy skrzyżowaniu z Dębową, zauważymy parterowy budynek, wykonany z czerwonej cegły, który obecnie należy do elbląskich wodociągów. Do 1945 r. według jednej wersji miał tam funkcjonować fryzjer, według innej zaś - szalet publiczny. Za tym skrzyżowanie istnieje duży obiekt handlowy, w czasach PRL były tutaj magazyny z meblami. Po 1989 r. na krótko zaistniał tam pierwszy elbląski hipermarket, obecnie działa jeden z elbląskich salonów meblowych.
      
       Hala sportowa
       Po przeciwnej stronie al. Grunwaldzkiej, pomiędzy ul. Komeńskiego i Grottgera, znajdują się bloki czynszowe stawiane jeszcze przed 1945 rokiem. W głębi zauważymy nowoczesny w stylistyce kościół pod wezwaniem bł. Franciszki Siedliskiej, erygowany w 1990 r. Gdzieś w tym miejscu do 1945 r. znajdował się lokal gastronomiczny H. Posega.
       Idąc dalej lewą stroną al. Grunwaldzkiej w stronę wylotu z miasta mijamy najpierw Centrum Sportowo-Biznesowe, czyli oddaną do użytku w 2007 r. nowoczesną halę sportowo -widowiskową na prawie 2,5 tysiąca miejsc. Tuż obok funkcjonuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, dawniej filia Politechniki Gdańskiej (filia powstała w 1974 r., PWSZ w 1998 r.). W głębi w miejsce pół i łąk powstało na przestrzeni kilkunastu lat Osiedle za Politechniką. Niedaleko PWSZ, idąc w stronę Grottgera, jeszcze kilka lat temu stał barak, w którym w latach PRL mieściła się sortownia prasy elbląskiego oddziału RSW „Prasa Książka Ruch”. Kiedy Ruch sprywatyzowano, swoją działalność w baraku prowadziły różne hurtownie.

  Elbląg, Pawilon na rogu Grunwaldzkiej - Dębowej
Pawilon na rogu Grunwaldzkiej - Dębowej (fot. autor)


      
       Restauracja Agawa
       Przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej z ul. Rawską (dzisiaj rondo Kaliningrad) istniała restauracja Agawa, ciesząca się powodzeniem wśród mieszkańców. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje jeden z salonów samochodowych.
       Za rondem Kaliningrad Aleja Grunwaldzka skręca w lewo w stronę Gronowa Górnego. Dochodzi do wiaduktu drogi nr 22 (zwanej berlinką), gdzie kończy swój bieg. Dalej, już od granic Gronowa Górnego, droga nosi nazwę Szafirowa.
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Szkoda, ze nic na temat budyneczku na zdjeciu bo jest starszy niz cale osiedle "Za Politechnika" !?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Jacoby(2014-10-05)
  • Od ronda do skrzyżowania autostradowego Elbląg - Wschód jest to chyba ulica Pasłęcka ?
  • ul. Paslecka to ta ktora biegnie wzdluz pol ogrodnikow przy ul. Druskiej. Gorna odnoga od ronda Kaliningradzkiego to tak sie nazywa jak w reportazu. Przed przebudowa petli tramwajowej przy ul. Druskiej Urzad Miejski w planach perspektiwicznych przewidywal przedluzenie linii tramwajowej az do Gronowa Gornego. Szkoda, ze plany zmieniono. Jednak przy obecnym rozwiazaniu zlikwidowano duzy dom mieszkalny przy ul. Druskiej i ogrody dzialkowe.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    elb2010(2014-10-05)
  • szkoda, że nie wspomniano o Spittelhof, znajdującym się na końcu Grunwaldzkiej, naprzeciw znanego serwisu blacharsko lakierniczego
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    damianek(2014-10-05)
  • No i na ten rok Karolu wystarczy, jestem przekonany, że w przyszłym roku będziesz kontynuował rys historyczny innych ulic w Elblągu. Dzięki za książkę o historii ulic, tylko nie ma nic na temat ul. Płk. Dąbka (Wysokiej). Pozdrawiam.
  • A kiedy zbudowano budynki wzdłuż. Grunwaldzkiej między Grottgera a Druską?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    piekarczyk(2014-10-05)
  • "Do 1945 r. według jednej wersji miał tam funkcjonować fryzjer, według innej zaś - szalet publiczny. " Czyż nie powinno być: Do 1945 r. według jednej wersji funkcjonował tam fryzjer, według innej zaś - szalet publiczny.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    MiałMiećaANieMa(2014-10-05)
  • Dziękuję Panie Karolu - dobra robota.
  • tramwaj do gronowa gornego to jest to. .. panie wolf obiecaj pan nam, .
Reklama