Wtorek 20-11-2018, imieniny Anatola, Sędzimira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki

Rowerem przez Elbląg

Zawsze byłem i nadal jestem zdania, że urządzenia od wszystkiego są do niczego. Dlatego też nie chciałbym, aby wytyczaniem ścieżek rowerowych zajmowała się niekompetentna osoba. Obecnie chyba właśnie tak jest, bo patrząc na sieć elbląskich ścieżek rowerowych, można śmiało stwierdzić, że część z nich stworzona została ad hoc, bez żadnego pomyślunku.

Parę dni temu zapoznałem się z propozycją Grzegorza Nowaczyka na utworzenie w Elblągu stanowiska Oficera Rowerowego. Pomysł od razu przypadł mi do gustu i natychmiast przedstawiłem go swoim znajomym. Wielu elbląskich internautów, niestety, podchodzi do niego sceptycznie, twierdząc, że nie należy tworzyć nowego miejsca pracy. Obowiązki Oficera Rowerowego mógłby przejąć jeden z obecnych pracowników UM czy też powinny być prowadzone konsultacje z przedstawicielami środowiska „rowerowego” przy planowaniu inwestycji drogowych w mieście.
     Na „chłopski rozum” można się z tym zgodzić, ale czy osoba niejeżdżąca rowerem po mieście będzie potrafiła rozwiązać bolączki elbląskich rowerzystów? Moim zdaniem NIE! Zawsze byłem i nadal jestem zdania, że urządzenia od wszystkiego są do niczego. Dlatego też nie chciałbym, aby wytyczaniem ścieżek rowerowych zajmowała się niekompetentna osoba. Obecnie chyba właśnie tak jest, bo patrząc na sieć elbląskich ścieżek rowerowych można śmiało stwierdzić, że część z nich stworzona została ad hoc, bez żadnego pomyślunku. Oto elbląskie absurdy.
     
     Ścieżka przy ul. Robotniczej
     
Sygnalizator znajdujący się na środku ścieżki rowerowej nie powinien dziwić tych elblążan, którzy na swojej drodze spotkali się z kioskiem ruchu. Na ścieżkach nie powinno być żadnych słupów, śmietników, tablic, gdyż stanowią one zagrożenie dla rowerzystów! Czy można przesunąć lampę? Pewnie można, ale to jest dodatkowa praca i koszt, więc pewnie ktoś stwierdził, że taniej wyjdzie, jak rowerzyści będą omijać go szerokim łukiem.
     
     Tablica informacyjna przy Al. Piłsudskiego
     
Przecież można było ustawić ją 15 cm bliżej ulicy i rowerzyści nie mieliby problemu ze swobodnym przejazdem. Czemu nikt o tym nie pomyślał? Otóż pomyślał, ale w ten sposób: gdyby tablica znajdowała się bliżej ulicy, wówczas zasłoniłaby znajdujące się za nią tabliczki reklamowe. Niestety, znowu wygrał pieniądz…
     
     Prawo a ścieżki rowerowe…
     
Zastanawia mnie, czy osoby odpowiedzialne za projektowanie ścieżek rowerowych, przejazdów dla rowerów zapoznały się kiedykolwiek z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne.
     Przyjrzyjmy się temu dokładniej. Rozporządzenie jasno określa, że szerokość jednokierunkowej ścieżki rowerowej powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m. Niestety, nie wszystkie elbląskie ścieżki spełniają tą normę. Niewymiarowa jest ścieżka przy ul. Nowowiejskiej.

 


     Kolejną istotną rzeczą są krawężniki występujące przy przejazdach przez skrzyżowania. W tym przypadku określono, że wysokość progu nie powinna przekraczać 1 cm. Jak jest w Elblągu, można zobaczyć na zdjęciach. Nie wolno zapominać, że ścieżka rowerowa ma być miejscem bezpiecznej jazdy dla każdego rodzaju roweru, a nie wszyscy posiadają rowery górskie! Zbyt wysokie krawężniki są np. przy ul. Brzozowej.
     
     Powyższe przykłady dobitnie pokazują, że powierzenie odpowiedzialności planowania ścieżek rowerowych osobom niekompetentnym nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego też jestem za wprowadzeniem Oficera Rowerowego do elbląskiego Magistratu!
     
     Moje propozycje poprawy komfortu jazdy, które można zrobić od ręki i bez wielkich kosztów:
– zagęścić znaki poziome, aby zmniejszyć ryzyko wtargnięcia na ścieżkę przypadkowych przechodniów;
– często oczyszczać ścieżkę z piasku i wyrastających chwastów;
– przesunąć znaki informacyjne i śmietniki poza ścieżki rowerowe;
– zmniejszyć wysokość krawężników poprzez zrobienie odpowiednich podjazdów;
– wyznaczyć na każdym ze skrzyżowań pas dla rowerów.
     
     Tekst także na moim blogu.
     
[Od redakcji] O rowerowym Elblągu napisali do nas także:
     
     Grzegorz Nowaczyk
     

     Krzysztof Sidorkiewicz
     

     AborygenMiejscowy
     

Robert Turlej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • no i co z tego że sa ścieżki rowerowe ( dla rowerzystów) jak po ulicach jezdzą w dalszym ciągu rowerzyści przebrani za kolarzy- czyżby ich to nie dotyczyło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-06)
 • Do tych wszystkich mankamentów należy dodać jeszcze krzaczory zarastające ścieżki rowerowe. Tak jest na ścieżkach przy 1000-lecia. Pozdrawiam Darecki www.bikerelblag.hg.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ESR(2010-08-06)
 • Tak czy inaczej ścieżek i tak jest więcej niż rowerzystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-06)
 • mylisz się towarzyszu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ESR(2010-08-06)
 • fotka zarośniętej ścieżki - photo.bikestats.eu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ESR(2010-08-06)
 • Dlaczego rowerzyści jeżdżą po ulicach? Bo ścieżki są takie jak widać i nie da się po nich jeździć. Poza tym piesi traktują ścieżki rowerowe jak chodniki. Z własnego doświadczenia wiem, że bez dzwonka i sprzeczki z przechodniem, który wyzywa rowerzystów nie da się przejechać, dlatego dloa zdrowia psychicznego i w dbałości o rower lepiej unikać elbląskich ścieżek rowerowych. Co z tego, że w Elblągu dużo jest ścieżek, jak ich standard jest straszny. Pamiętajmy, że jakość jest istotna, a nie ilość. Warto zaznaczyć, że wysokie krawężniki przy przejściach rowerowych powinny być również przy przejściach dla pieszych, po których poruszają się matki z wózkami czy niepełnosprawni. Do osoby piszących, że rowerzystów jest mało mogę tylko napisać, żeby zadał sobie pytanie dlaczego i czy to dobrze. Powinniśmy brać przykład z Holandii czy ze Skandynawii i zamiast stać w korkach i wdychać spaliny wsiąść na rowery i przy okazji zadbać o swoją kondycję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-07)
 • A tak na serio, kto wymyślił wytyczanie szlaków rowerowych razem z chodnikami dla pieszych. Tylko niekompetentna osoba mogła wymyślić taki wynalazek jak koncepcja chodników ze ścieżkami dla rowerów. Osoba piesza nie ma obowiązku zwracać uwagi na rowery na chodniku, rowery jako środek komunikacji są przypisane do jezdni a nie do chodnika, rower to jest jednoślad i środek transportu, czyli powinni wszyscy rowerzyści ganiać po jezdni wytyczonym bocznym pasem a nie po chodniku. Jeśli rowerzysta nie zna przepisów to nie powinien ganiać rowerem, a tak to byle smarkacz sobie jezdzi chodnikiem i jeszcze ma pretensje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wk..ny(2010-08-07)
 • A ci piesi te święte krowy. .. .lezą po czerwonym i maja to w d. .. .że rower nie stanie w miejscu tak od razu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tufi(2010-08-07)
 • Do Darecki: przykłady można mnożyć, wybrałem jedynie kilka aby artykuł nie był za długi. Warto też wspomnieć o podłożu z którego robione są ścieżki rowerowe. Dlaczego robi się ścieżki z kostki polbrukowej a nie z masy bitumicznej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Robert Turlej(2010-08-07)
 • w elblagu wszystko jest na opak. Tu rzadza glaby bez szkol i tylko kradna kase
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-07)
 • ty 10 sierpnia puknij sie w czolo oszolomie. W tym czasie jest wielki zlot milosnikow Matzizow na gaz!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-07)
 • ty 10 sierpnia mówisz nie na temat. To się nazywa zespół Downa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  TEDDDYYY(2010-08-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna