UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Obiecanki, obiecanki…

Prawdopodobny kandydat na urząd Prezydenta Elbląga, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Elblągu Grzegorz Nowaczyk kilka dni temu zaproponował elblążanom powołanie po wyborach samorządowych tzw. Oficera Rowerowego. Nie tędy droga.

Jak czytamy na elbląskich portalach internetowych, zdaniem pana Nowaczyka, „…brak jest przejrzystego i skonsultowanego ze środowiskiem planu rozwoju ścieżek rowerowych w Elblągu, sposobów ich oznakowania, systemu uprawnień i udogodnień na kluczowych węzłach w mieście…”. Zdaniem kandydata, nikt z elbląskiego Urzędu Miasta nie jest zainteresowany rozwojem ścieżek rowerowych. Pan Nowaczyk proponuje więc powołanie Oficera Rowerowego (cóż za dziwaczna nazwa), który miałby być odpowiedzialny za wprowadzenie najkorzystniejszych rozwiązań dla elblążan często korzystających z jednośladów. Taki człowiek byłby także łącznikiem między mieszkańcami, a urzędnikami i radnymi oraz opiniowałby wszystkie inwestycje drogowe w mieście (czytaj cały tekst).
     Nie ma wątpliwości, że wszyscy elbląscy rowerzyści chcieliby poruszać się po swoim mieście wygodnie i bez przeszkód. Propozycja pana Nowaczyka budzi jednak pewne wątpliwości. Elbląg nie jest pierwszym miastem w Polsce gdzie miałoby powstać stanowisko Oficera Rowerowego. Taki urzędnik funkcjonuje już między innymi w Gdańsku czy Wrocławiu. Jak czytamy na gdańskiej stronie www.rowery.gdansk.pl, „W 2009 roku w UM powołany został Główny Specjalista ds. Komunikacji Rowerowej – Oficer Rowerowy…”. Gdańska Kampania Rowerowa będąca autorem tej strony w ocenie rowerowych działań miasta Gdańska z 1 czerwca 2010 roku pisze, że w ostatnim czasie „…nie widać efektów pracy Oficera Rowerowego, lub pozostają one w sferze zapowiedzi”. Piszą także: „…od października 2009 roku nie są prowadzone konsultacje żadnych projektów dróg rowerowych ani małej infrastruktury rowerowej, przedstawiciele organizacji rowerowych nie są zapraszani na narady projektowe…”. Rodzi się tym samym pytanie, czy powołanie Oficera Rowerowego nie jest tylko zwykłą obietnicą wyborczą, a ewentualne powołanie takiego stanowiska zwykłym załatwieniem „ciepłej posadki” w Urzędzie Miasta. Nie chce się wierzyć, że wśród radnych czy urzędników nie ma ani jednej osoby, która mogłaby służyć słowem doradczym przy projektowaniu, remontowaniu i budowaniu ścieżek rowerowych. Pamiętamy, że Platforma Obywatelska szła do wyborów z propozycją odchudzania urzędów, a nie tworzenia nowych stanowisk, które to tylko obciążałyby budżet miasta.
     Jasne jest, że trzeba poprawiać stan ścieżek rowerowych w Elblągu, bo to przynosi korzyść wszystkim. Kolarstwo to bardzo popularny sport w wielu krajach, w Polsce też z roku na rok wzrasta liczba cyklistów. Ludzie coraz częściej wybierają się całymi rodzinami na przejażdżki, wycieczki, turystyka rowerowa staje się także i dla wielu elblążan wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu, odpoczynku, relaksu. Ścieżki rowerowe są bardzo potrzebne, tylko czy dla ich budowania potrzeba kolejnego urzędnika?
     Skoro pan Nowaczyk twierdzi, że powoła po wyborach samorządowych Oficera Rowerowego, to oznacza, że nie ma najlepszego zdania o dzisiejszych radnych PO. Nic nie stało przecież na przeszkodzie, aby radni PO powołali Oficera Rowerowego w ciągu ostatnich lat swojego urzędowania. Pytanie, dlaczego tak się nie stało? Trzeba wygrać wybory prezydenckie, aby stworzyć dodatkowe stanowisko?
     Elbląg boryka się od lat z wieloma problemami. Wysokie bezrobocie, brak perspektyw dla ludzi młodych, co powoduje ich wyjazdy z miasta w pogoni za pracą i za godnym życiem. Ludzie osiedlają się w Trójmieście, Toruniu, Olsztynie – tam pracują, płacą podatki, tam zakładają rodziny. Nie na darmo o Elblągu mówi się potocznie, że jest to miasto emerytów i rencistów. Te problemy w pierwszej kolejności trzeba rozwiązywać!
     Obiecanie elblążanom wybudowania Aquaparku na terenie zabytkowego Parku Modrzewie oraz powołanie Oficera Rowerowego to nie tylko zwykłe obietnice skierowane przede wszystkim do ludzi młodych, ale również brak znajomości problemów i samego Miasta. Powinniśmy się skupić przede wszystkim na minimalizacji bezrobocia czy zwiększeniu rozwoju gospodarczego, sportowego czy infrastrukturalnego. W chwili obecnej Elbląg nie jest w najlepszej kondycji. Elblążanie coraz mniej zarabiają, a usługi czy produkty nabywane drożeją. Co wtedy, gdy na aquapark będzie stać garstkę elblążan? Nie tędy droga.
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 7
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.5 4 37

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • całkowicie nie zgadzam się z autorami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  co bys nie zrobił- zle(2010-08-09)
 • pewno ma juz kandydata na to stanowisko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  krajan(2010-08-09)
 • Panie Autorze nie orientuje się Pan w ogóle w materii samorządowej. Radnie nei mogą powoływac stanowisk w UM, to lezy w wyłącznej gestii prazydenta. Ideą funkcja oficera rowerowego jest zwrócenie uwagi na problemy rowerzystów, o tym pisze pan Nowaczyk, a nie o tworzeniu nowych "posadek". Proszę czytać ze zrozumieniem :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bezRadny(2010-08-09)
 • Wiadomo że wygra W G Dziwiałtowski to najlepsza propozycja dla Elblążan na dzień dzisiejszy. Osobiśnie niechciałbym aby naszym miastem rzdzili propagandowi lanserzy typu nowaczyk, kucharczyk, czyżyk, którzy wiadomo ze nie zrobili nic i nie zrobią nic, a obiecują tylko puste frazesy. Powiedzcie sami co mogą zrobić ludzie nieposiadający żadnego merytorycznego przygotowania do rządzenia !!! Co w naszym mieście może zrobić : Trener tańca, instruktor tańca i wójt gminy ? wiadomo wioche i kabaret ? Myśle że Elblążanie zagłosują mądrze i nie pozwolą psuć tego co istnieje w zamian za puste obietnice nie mające pokrycia w rzeczywistości. Cuda się skończyły Panowie. A mam takie pytanie dlaczego nie ma tuska w Zgorzelcu przecież ci ludzie głosowali peło w 60%.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RA2(2010-08-09)
 • Z doświadczenia wiadomo że PO specjalizuje się w obietnicach :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elbblags(2010-08-09)
 • jest aquapark źle, nie ma aquaparku źle, typowe myślenie Pis`u proponuje na terenie "zabytkowego parku modrzewie" krzyż postawić aby nie ucierpiało żadne drzewko; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zxcasd(2010-08-09)
 • Ja bym wybrał Gintowta i Aquapark. Jest taka opcja?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  joł(2010-08-09)
 • Młodzieżówka PiS w nowej retoryce. To już nie bronicie krzyża wyzwiskami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-09)
 • Autora tekstu proponuje zejsc na ziemie, odlaczyc sie od matrixa i zaczac mysle realnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PolitycznieNiewrazliwy(2010-08-09)
 • PiS nie chce aquaparku dla elblążan. Zapamiętajmy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-09)
 • ciekawe komu "mały" obiecał już tę fuchę "Oficera" - brzmi dumnie to i kasa będzie nie najgorsza :))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-09)
 • PiS chce aquapark dla elblążan ale nie w formie i miejscu zaproponowanym przez p. Nowaczyka. Mieszkańcy i Organizacje społeczne przy wsparciu Miasta powinny rozpocząć debatę nt. Budowy aquaparku, nowego basenu czy centrum sportowo - rekreacyjnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pisowiec(2010-08-09)
Reklama