Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Obywatelski czy inny Elbląg?

 
Elbląg, Teraz ja - Obywatelski czy inny Elbląg? Elbląg na zdjęciu z Fotki Miesiąca (fot. Kosa)
Rek

21 sierpnia 2014 r. na stronie internetowej referendumlokalne.pl opublikowano artykuł „Elbląg w Pomorskim? Czy Referendum będzie ważne?” Wnioski z lektury artykułu są jednoznaczne. Referendum będzie prawnym bublem, a zbieranie wymaganej ilości podpisów koniecznych do przeprowadzenia referendum jest bezużyteczną pracą.

Wybory coraz bliżej. Obywatelski Elbląg ciągle zbiera podpisy w celu przeprowadzenia referendum i wystartuje również w wyborach. Warto więc wrócić do tematu ważności referendum, przypomnieć najważniejsze zapisy przepisów prawa regulującego i określającego tryb postępowania w sprawach zmiany przynależności terytorialnej. Warto odpowiedzieć na pytanie. Dlaczego ciągle zbierają te podpisy? Jaka jest tego przyczyna albo cel.
     
     Europejska Karta Samorządu Lokalnego.
     Artykuł 2 Konstytucyjna i prawna zasada samorządu
     Zasada samorządu lokalnego powinna być uznana przez prawo krajowe i, o ile to możliwe, przez Konstytucję.
     Artykuł 5 Ochrona granic terytorialnych wspólnot lokalnych
     W sprawach jakiejkolwiek zmiany lokalnych granic terytorialnych odpowiednie wspólnoty lokalne powinny być uprzednio konsultowane, ewentualnie drogą referendum tam, gdzie prawo na to zezwala.
     Komentarz: zapisy Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego odsyłają do prawnych regulacji krajowych i uznają regulacje prawne danego kraju w sprawach podziału terytorialnego wspólnot lokalnych. Referendum może być ważne, o ile nasze prawo od konstytucji poprzez ustawy i akty wykonawcze do ustawy na to zezwala.
     
     Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
     Art. 15.
     1. Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej.
     2. Zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewniający jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych określa ustawa.
     
     Ustawa z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa.
     Art. 5a. Rada Ministrów, w drodze rozporządzeń, dokonuje zmian granic województw związanych z tworzeniem, łączeniem, dzieleniem lub znoszeniem powiatów po zasięgnięciu opinii organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, których zmiany dotyczą. Przy dokonywaniu zmian granic województw należy dążyć do poprawienia warunków wykonywania zadań publicznych o charakterze wojewódzkim oraz zachowania regionalnych więzi społecznych, gospodarczych i kulturowych.
     Komentarz: aktualnie żadna z okoliczności określonych w Art. 5a ustawy nie występuje i trudno sobie wyobrazić, aby w stosunku do Miasta Elbląga miała kiedykolwiek zastosowanie. Nie tworzymy, nie łączymy ani nie dzielimy lub znosimy powiatu elbląskiego poprzez przyłączenie Elbląga do Pomorza. Nie da się miasta w środku powiatu elbląskiego „włożyć” do województwa pomorskiego w drodze referendum.
     
     Wnioski: zapisy Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego odsyłają do konstytucji i prawa polskiego. Z woli narodu wyrażonej w konstytucji w tak ważnych sprawach jak podział terytorialny, warunki zmiany tego podziału musi określać ustawa. Ustawa zaś uniemożliwia dla elbląskiego przypadku rozstrzygnięcie w drodze referendum. Mało tego. Jeżeli Obywatelski Elbląg zbierze wymagana ilość podpisów, to Rada Miasta nie powinna wyrazić zgody na przeprowadzenie referendum. Zgodnie treścią art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym jedną z podstawowych przesłanek podjęcia przez radę gminy (miasta) uchwały o przeprowadzeniu referendum jest to, że nie prowadzi ono do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem. Niestety, prawo nie zezwala na rozstrzygnięcie w drodze referendum tak szczególnego przypadku jak przyłączenie Elbląga do Pomorza.
     
     Dlaczego więc autorzy pomysłu referendum zdecydowali się na dodanie do pytania o odwołanie Straży Miejskiej pytania o przyłączenie Elbląga do Pomorza? Dlaczego kontynuują zbieranie podpisów i nie odnieśli się do artykułu, w którym autor w sposób bardzo precyzyjny i taktowny wykazał bezsens takiego działania?
     
     Wariant I. Grupa osób za wszelką cenę chce uczestniczyć w życiu publicznym, choć nie jest do tego odpowiednio przygotowana. Po prostu brakuje podstawowej wiedzy w temacie prawa samorządowego. Być może jakieś nieznane mi powody nie pozwalają im dostrzec błędu i wycofać się z referendum. Jeżeli tak jest, to niech ten prosty tekst potraktują jako edukacyjny a dobrotliwą sentencję „Bóg nie ma głupcom za złe, że się nie uczą, lecz ma za złe mądrym, że nie uczą głupców” jako dającą korzyść obustronną. Obywatelski Elbląg uczciwym przyznaniem się do błędu i wycofaniem z wyborów czegoś się nauczy i uratuje twarz, a Miasto uwolni się od osób niekompetentnych.
     
     Wariant II. Celem Obywatelskiego Elbląga od początku są wybory i dobry wynik wyborczy. Referendum o odwoływanie Straży Miejskiej i połączenie Elbląga z Pomorzem to zaplanowane wspomaganie kampanii wyborczej. W każdej kampanii konieczna jest strategia i dobre hasło wyborcze. Wymyślono z pełną świadomością o niewykonalności, strategię opartą na chwytliwym haśle „ Elbląg do Pomorza”. Społeczeństwo lubi mieć winnego biedy. Olsztyn winien, a Obywatelski Elbląg poprowadzi Elblążan do pomorskiej krainy dobrobytu. Żadne argumenty o niewykonalności takiego przedsięwzięcia nie mogą być uwzględniane, a akcja musi trwać i trwa. Zaprzestanie zbierania podpisów burzy koncepcję wyborczą, a ta koncepcja to być albo nie być osób, które chcą istnieć w życiu publicznym za wszelką cenę. Cel uświęca środki, a środki nie muszą być uczciwe czy możliwe do zrealizowania.
     Brak publicznego odniesienia się przez Obywatelski Elbląg do artykułu „ Elbląg w Pomorskim? Czy Referendum będzie ważne?” Pana Tomasza Zakrzewskiego uprawnia do wyciągnięcia powyższych wniosków. Zbieranie podpisów trwa, zawiązał się komitet wyborczy. Do układanki brakuje już tyko hasła wyborczego „Elbląg do Pomorza”. Konferencja prasowa Obywatelskiego Elbląga jest konieczna. Muszą na niej bardzo wyczerpująco wyjaśnić swoje dotychczasowe zachowanie, do czegoś się przyznać i z czegoś zrezygnować.
     
     Wariant III. Tłumaczący, dlaczego dalej zbierają podpisy, zależy już tylko od Obywatelskiego Elbląga. W mojej ocenie powinni przeprosić Elblążan, przeprosić wolontariuszy zbierających podpisy oraz chętnych do udziału w wyborach na listach Obywatelskiego Elbląga, którzy uwierzyli, że Elbląg w drodze referendum da się połączyć z Pomorzem. Nie można dopuścić do tego, żeby osoby o niewystarczającej wiedzy lub osoby wykorzystujące w kampanii wyborczej niewykonalną kłamliwą obietnicę odgrywały w wyborach jakąś rolę. Obywatelski Elbląg to dumna nazwa i taki komitet powinien składać się z osób mądrych i uczciwych. Dotychczasowe zachowanie Obywatelskiego Elbląga wskazuje, że jest inaczej, a moje przypuszczenia są prawdziwe.
Czerwony.
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
1.0 1 12

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Referendum będzie nieważne - jeśli chcecie likwidacji Straży Miejskiej, to trzeba po prostu glosować na Nową Prawicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 9
  (2014-09-18)
 • Pan Czerwony ma w 200% rację Obywatelski Elbląg to zbiorowisko ludzi mających wielki pęd do włądzy przy zerowych kompetencjach!!!; ) Wystarczy wymienić parę nazwisk. .. .. i wszystko jasne nie ma na kogo głosować!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  powiec(2014-09-18)
 • MariuszLewandowski-Fc Rzekłbymn że autor artykułu to genetyczna mieszanka szczura z wieprzem ale szczur jak i knór biją autora poziomem inteligencji o jakieś dwie klasy. Wcale się nie dziwie że wstydzi się tego co pisze i chowa się pod pseudonimem zresztą dośc dobrze oddającym jego stalinowskie metody. Nie ma gorszej wady jak tchórzostwo. .. No może głupota ale nie ma nic gorszego jak się głupiec chowa za pseudonimem udając mędrca. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 10
  MariuszLewandowski-Fc(2014-09-18)
 • obowiązkiem lokalnego portalu powinno być wspieranie inicjatyw społecznych! nawet jeśli są utopijne to poprzez uczestnictwo buduje sie społeczeństwo obywatelskie! takim stanowiskiem portel sie ośmiesza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 5
  cynik(2014-09-19)
 • MariuszLewandowski-Fc Panie cyniku problem nie w wspieraniu ale w rzetelności. Zgodnie z orzeczeniem Delfi vs Litwa redakcja ponosi odpowiedzilność za to co publikuje. Pan Gruchalski jest z wykształcenia prawnikiem - skoro zatem ktoś kto ma wiedzę publikuje takie bzdury to jak to nazwać ? Prowokacja płatny defetyzm czy świadome szkodzenie interesą Elbląga i lżenie woli Elblążan ? Gdyby do tekstu dodano informację od redakcji i dodano brakujące dane stałoby się jasne jakim głupcem jest " Czerwony" . Czy zatem Panu redaktorowi zalezy na złamaniu Grupy Referendalnej ? Wygląda na to że tak i że ktoś tu jest stroną i popiera kłamliwe informacje i szerzy dezinformację prawną, ,, Taka jest rola prasy czy to po prostu prostytucja dziennikarska ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 5
  MariuszLewandowski-Fc(2014-09-19)
 • Uderz w stół a nożyce się odezwą. Prawda Panie Mariuszu ??? Rzez by może i miała rację bytu jeżeli by faktycznie mogła przynieść wymierny rezultat i gdyby za nią stały osoby powszechnie szanowane. A czy tak jest ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  UszatekzPO(2014-09-19)
 • MariuszLewandowski-Fc Drogi Uszatku a osobu powszecnie szanowane to dla ciebie kto ? Jerzy Urban z jego politycznymi kłamstwami czy mozę politycy żerujący na kasie podatników ? Może sprzedajni sędziowie ? Niekompetentni urzędnicy kradnący w majestacie prawa za pomocą łapóweczek ? Żyjesz chłopie w XXI wieku i czas zrozumieć że autorytety odeszły z Ghandim Mandelą i Janem Pawłem II. Nikt w tym świecie nie ma czystych rąk a ludzi uczciwych nie odróżnisz od łotrów za pomoca wpisów sponsorowanych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 4
  MariuszLewandowski-Fc(2014-09-19)
 • Jan Paweł II to nie autorytet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  (2014-09-19)
 • MariuszLewandowski-Fc Być może dla Pana nie ale dla mnie tak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 6
  MariuszLewandowski-Fc(2014-09-20)
 • Nie osądzaj innych, bo chyba nie chcesz być osądzany. Dla jednego białe to białe, a dla reszty to może być czarne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  szarak(2014-09-21)
 • a co nową prawicę obchodzimy :) a co my warszawa ?:) to prezydent decyduje jak nie wiesz to nie wprowadzaj ludzi w błąd kolego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 5
  bomba11(2014-09-21)
 • Do jasnej ciasnej, w koncu dla kogo jest to panstwo, z tych zapisow wynika wyraźnie, ze nasze miasto nie ma zadnych powiązań z tym obcym nam kulturowo regionem, elblążanioe chca nalezec do wojewodztwa, z ktorym maja powiazania od stuleci, czy zdanie szarego obywatela tu się nie liczy?Czy musimy byc traktowni jak banda niedouczonych matołow?Dla kogo ta Polska?;;;; Fredek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2014-09-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki