UWAGA!

Elbląg z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka: teatr

 Elbląg, Jeden ze spektakli teatralnych na elbląskiej scenie w latach 70.
Jeden ze spektakli teatralnych na elbląskiej scenie w latach 70. (fot. Czesław Misiuk)

W pierwszej połowie lat 70. w Elblągu działała jeszcze filia olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. W 1975 roku powstała oddzielna elbląska scena. Spektakle z tamtych lat uwieczniał Czesław Misiuk, a jego zdjęcia publikujemy dzisiaj za zgodę jego syna Tomasza - również fotografa. Zobacz zdjęcia.

Co tydzień na portel.pl przedstawiamy kolejne tematycznie podzielone zdjęcia, jakie od drugiej połowy lat 60. wykonywał w Elblągu znany fotograf Czesław Misiuk (1937-2001). Przekazał je nam jego syn Tomasz, również fotograf.

Dzisiaj publikujemy zdjęcia dotyczące działalności teatru, który do 1975 roku był filią olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, a wraz z utworzeniem województwa elbląskiego stał się oddzielną samodzielną sceną. 

"Długoletnia działalność w Elblągu teatru stacjonarnego (od 1949 r. - red.) - choć w założeniach organizacyjnych filialnego, stanowiącego drugą scenę Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie - miała dla Elbląga nieocenione znaczenie, i to wielorakie. Po pierwsze, przydawała prowincjonalnemu  i przez wiele lat zaniedbanemu przez ówczesne wojewódzkie władze w Gdańsku (Elbląg należał do 1975 r. do województwa gdańskiego - red.), rangi ośrodka z kulturą i z aspiracjami kulturalnymi, partycypującego w życiu artystycznym w kraju. Podnosiła o przynajmniej ton poczucie wartości mieszkańców czyli osiedleńców, którzy w większości nigdy przedtem nie mieli kontaktu ze sztuką tego rodzaju - pisze w książce "Teatr elbląski 1945-1975" Ryszard Tomczyk, znany elbląski pisarz i recenzent teatralny. - "Scena filialna (po kilkuletniej próbie eksperymentowania organizacyjnego własnej, amatorskiej sceny teatralnej), obsługiwana przez reżyserów i aktorów z prawdziwego zdarzenia, a niekiedy i osobowości artystyczne najwyższej rangi, kształtowała wrażliwość estetyczną i umacniała nawyki odbiorcze oraz kontakty ze sztuką, pełniąc - jak każdy teatr - różne funkcje. Dostarczała rozrywki, otwierała ludzi ku światu, pełniła funkcje edukacyjno-obywatelskie, wiodła spór o wartości. Popularyzowała literaturę, uprzystępniając jej najlepsze tradycje; próbowała też dialogu z odbiorcami, usiłując niekiedy wieść polemikę ze szkodliwymi nawykami myślowymi i fatalnymi mitologiami".

Pamiętacie te spektakle? Rozpoznajecie aktorów? Mamy nadzieję, że ta publikacja będzie okazją do wspomnień, opowieści szczególnie skierowanych do młodszych elblążan, "jak to kiedyś było". Wszystkich - którzy by chcieli uzyskać odbitki lub większe formaty publikowanych w portEl.pl zdjęć - Tomasz Misiuk zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem  fotografista18@gmail.com

 

Od redakcji: Nie dysponujemy opisami do zdjęć autora. Zachęcamy Czytelników do dzielenia się swoją wiedzą na ten temat w komentarzach, można też dodawać opisy pod konkretnym zdjęciem, do czego gorąco zachęcamy. 

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama