UWAGA!

"Powiększać będziemy potęgę obozu pokoju" (Głos z przeszłości, odc. 48)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 121, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 121, 1950 r.

- Do jednej z hal produkcyjnych Zakładów Mechanicznych im. K. Świerczewskiego w Elblągu przybyło na akademię 1-majową ponad 4 tysiące robotników. Owacyjnie witany przez zebranych wszedł na mównicę przedstawiciel KC PZPR tow. Zawadzki – pisała prasa ponad 7 dekad temu.

W dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości pierwsze skrzypce będą grały akademie organizowane z okazji 1 Maja. Zajrzymy też do kina, a także dowiemy się, na jakie produkty obniżono cenę wiosną 1950 r. Zapraszamy na podróż w czasie

 

Związek Bojowników przygotowuje wieczornicę partyzancką

"Sekcja Kulturalna Związku Bojowników w Elblągu organizuje wieczornicę partyzancką dla członków związku i sympatyków. W związku z tym Zarząd Koła Miejskiego w Elblągu wzywa mieszkańców, a przede wszystkim członków związku, posiadających zbiory pieśni i wierszy partyzanckich oraz obozowych do zgłoszenia ich w sekretariacie Związku przy ul. Kosynierów Gdyńskich".

 

Egzaminy na kursie przysposobienia marynarskiego

"W Elblągu został zakończony kurs przysposobienia marynarskiego, prowadzony przez Ligę Morską. W dniu 2 maja rozpoczęły się egzaminy dla 55 kursantów. Absolwenci kursu zostaną skierowani do szkół morskich".

 

Odznaczenia i premie pieniężne wręczono przodującym robotnikom na akademiach 1-majowych

"Do jednej z hal produkcyjnych Zakładów Mechanicznych im. K. Świerczewskiego w Elblągu przybyło na akademię 1-majową ponad 4 tysiące robotników. Owacyjnie witany przez zebranych wszedł na mównicę przedstawiciel KC PZPR tow. Zawadzki.

Podnosząc wydajność – mówił tow. Zawadzki – usprawniając procesy produkcyjne, robotnicy i pracownicy przyspieszą wykonanie planów, powiększą produkcję i ulepszą jej jakość. Będzie to odpowiedzią polskiej klasy robotniczej na zakusy podżegaczy wojennych, pragnących wywołać nową zawieruchę światową. Wzmacniając siły gospodarcze Polski powiększać będziemy potęgę obozu pokoju.

Po przemówieniu tow. Zawadzkiego, zebrani długo manifestowali na cześć Związku Radzieckiego, przodującej siły w walce o pokój.

Akademia zakończona została częścią artystyczną, w której udział wzięły zespoły świetlicowe.

Na akademii pierwszomajowej w Fabryce Cukierków w Elblągu wręczono nagrody pieniężne przodującym robotnicom. M. in. nagrodzono Janinę Zbróg, która wykonała w pierwszym kwartale 130 proc. normy i Jadwigę Jarzębowską, która podniosła wydajność o 28 proc.

W Tramwajach Miejskich premiowano 24 robotników i pracowników, którzy wyróżnili się w realizacji zobowiązań 1-majowych.

W Gazowni Miejskiej odbyła się akademia, dla pracowników Gazowni, Drukarni Państwowej i Centrali Złomu. Wielu przodujących robotników tych instytucji awansowało z okazji 1 Maja na wyższe stanowiska.

W Fabryce Wyrobów Metalowych podsumowano na uroczystej akademii wyniki pracy w dniach Wart Pokoju. Wiele robotników podwyższyło znacznie swą wydajność. Tow. Stawiarski wykonał 400 proc. normy, tow. Oler – 300 proc., tow. Atamańczyk – 289 proc., tow. Reszka – 235 proc. Na akademii wręczono nagrody pieniężne 10 przodownikom pracy".

 

Obniżka cen na podroby

"Z dniem 2 maja br. nastąpiła znaczna obniżka cen na podroby, które można nabyć w każdym sklepie rzeźniczo-wędliniarskim".

 

Kina

"Kino Bałtyk – "Piędź ziemi – film produkcji węgierskiej.

Kino Mars – Aleksander Puszkin".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 121, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama