UWAGA!

Zamknij Zamknij
Robota bobrów?. Elbląg, Srebrny Potok
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Hmmm
 • Przyroda się stara. A Ty? Niestety nie jestem optymistą. Stawiam na to, że komuś tama będzie przeszkadzała i wysiłek bobrów pójdzie na marne.
 • @obynieprorok - Bobry na Żuławach to SZKODNIKI nie mające naturalnych wrogów.
 • @GłębokaMyśl - A człowiek? Czy jakieś stworzenie może mieć bardziej niebezpiecznego wroga? Najbardziej niezrozumiałe jest to, że człowiek nie rozumie tego, że jest wrogiem samego siebie. Myśl może niezbyt głęboka, ale od kilku lat jestem coraz bardziej do niej przekonany.
 • @obynieprorok - "Najbardziej niezrozumiałe jest to, że człowiek nie rozumie tego, że jest wrogiem samego siebie. " Tu właściwie GM w pełni się zgadza... Nie zmienia to faktu, że gdy już udało się zdemolować populację drapieżników regulujących liczebność bobrów to nie ma uzasadnienia udawanie, że bóbr nie jest szkodnikiem. Dewastuje drzewa, brzegi cieków wodnych i wały przeciwpowodziowe. GM nie twierdzi, że trzeba wybić bobry do nogi. Jednak redukcja ich populacji na naszym terenie jest już koniecznością, bo utrzymywanie obecnego stanu już jest bardzo kosztowne, a bobry w żadnym wypadku nie są zagrożone wyginięciem. Roczny przyrost populacji na terenach dawnego województwa elbląskiego jest szacowany na około 1 000 sztuk.
 • @GłębokaMyśl - GM ile możesz podać przykładów gdzie człowiek wziął się za regulacje przyrody i wyszło z tego coś dobrego? Wiesz co się stało jak Chińczycy pozbyli się wróbli i mazurków bo im ryż wyjadąły? Ptaki zjadły niewiele, a robactwo, którego nie zjadły, zjadło cały ryż. To o czym piszesz na krótką mete odniesie jakiś skutek, ale moim zdaniem człowiek nie jest w stanie poprawić tego nad czm przyroda pracuje od miliardów lat. Nie wiem czy wiesz że jeszcze kilkadziesiąt lat temu bóbr był na granicy wyginięcia i był reintrodukowany w kilku miejscach w Polsce. Wyszło za dobrze to teraz wybić. Ile 30%, a może 64% ciekawe kto to wyliczy i o ile się pomyli, a ja jestem pewien, że jak zostwimy je same sobie to natura sama się wyreguluje. Nie jest to naukowy wywód, ot obserwacja człowieka, który od kilkudziesięciu lat lubi obserwować przyrodę.
 • @obynieprorok - Trudno jest podać przykłady pozytywnego oddziaływania człowieka na środowisko... GM nie ma co do tego wątpliwości. Generalnie GM postuluje rezygnację przez człowieka z paradygmatu rozwoju opartego o przyrost naturalny, bo to jedyna droga uchronienia rodzaju ludzkiego na Ziemi w perspektywie nieco dłuższej niż życie dwóch pokoleń. Jednak jesteśmy w tym momencie na etapie próby radzenia sobie ze szkodami jakie wywołujemy. Introdukcja bobra była dobrym krokiem, ale teraz bóbr z braku naturalnych regulatorów populacji staje się plagą wywołaną przez tę introdukcję i całkowity brak kontroli populacji. Żuławy jako twór całkowicie sztuczny nie mogą sobie pozwolić na "naturalnie introdukowane" bobry, bo one mają cele całkowicie przeciwne tym, które przyświecały osadnikom, którzy powołali Żuławy do życia. Żuław nie stać na bobry...
 • "Dobra! Dobra!Dobra! Dobra! Pocałujcie w d*pę bobra!" "Koniec pieśni, koniec wieców! Mamy was poniżej pleców!"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  T-raperzy Znad Wisły(2023-06-19)
 • @GłębokaMyśl - Szkoda że ty również nie masz naturalnych wrogów. Dziwnie się rozpanoszyłeś we wszystkich tematach. Wszędzie pełno twoich wysr.
 • @dax - Szkoda, że niektórzy wolą bezmyślny hejt bez odniesienia się tematu. Można rozmawiać, prowadzić dysputę nie zgadzając się z argumentami adwersarza (na tym polega dyskusja). Ale bezmyślny atak mający na celu obrazę, zamiast argumentów są tylko insynuacje to jest to po prostu ordynarny hejt.
 • Naturalnym wrogiem bobrów jest bezmyślna, ,głęboko bezmyślna myśl, ,Pozdrawiam.
Redakcja nie odpowiada za treść i formę zamieszczonych powyżej wypowiedzi.
Reklama