UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podyskutuj o Elblągu: Co dalej z Terkawką?

 
Elbląg, Podyskutuj o Elblągu: Co dalej z Terkawką?
(fot. kadr z materiału filmowego Urzędu Miejskiego)

Sondaż portElu

Co miasto powinno zrobić z Terkawką?
Wystawić na sprzedaż, ale w całości: jednemu dużemu inwestorowi 20.7%
Wystawić na sprzedaż poszczególne działki, w zależności od potrzeb potencjalnych inwestorów 32.4%
Nie wystawiać na sprzedaż, dopóki nie będzie gotowy plan zagospodarowania przestrzennego i uzbrojenie 30.1%
Ze sprzedażą poczekać na lepsze czasy do inwestowania w tym miejscu 9.1%
Nie mam zdania na ten temat 7.8%
Liczba głosów: 309. Sondaż został zakończony.

Terkawka to 190-hektarowy nieuzbrojony teren przy Węźle Wschód, łączącym drogi S7 i S22. Prezydent przymierza się do jego sprzedaży. Czy Terkawka może stać się jednym z kół zamachowych rozwoju Elbląga? Zapraszamy do dyskusji.

Miasto, o czym już informowaliśmy, najpierw przygotowało film promujący Terkawkę wśród inwestorów. Zachwala w nim dogodne położenie i zachęca inwestorów do stworzenia na 190-hektarowym terenie centrów logistycznych. Teraz przyszedł czas na konkretne decyzje, pierwsza ma nastąpić już w najbliższy czwartek, kiedy to Rada Miejska ma wyrazić zgodę na sprzedaż tych działek.
       „Przedmiotowy kompleks położony jest na obszarze, dla którego brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z uwagi na położenie kompleksu w bezpośrednim sąsiedztwie dróg S-7 i S-22, nieruchomości wchodzące w jego skład, przeznaczone są pod działalność produkcyjno-usługową. Zabudowa nieruchomości nastąpi w oparciu o wydane przez Prezydenta Miasta Elbląg decyzje o warunkach zabudowy oraz pozwolenia na budowę, uzyskane przez potencjalnych inwestorów własnym staraniem i na własny koszt” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, przygotowanej na czwartkową sesję.
       Jak dodają urzędnicy, wartość rynkowa nieruchomości (to w sumie 14 działek o powierzchni od 0,16 hektara do 47 hektarów) zostanie ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego po przegłosowaniu uchwały przez radnych.
       - Jest zainteresowanie inwestorów tym terenem, ale nie w całości, ale konkretnymi powierzchniami: 2, 5, 10 hektarów – przyznał Sławomir Skorupa, dyrektor departamentu nieruchomości i geodezji w Urzędzie Miejskim, podczas dzisiejszego posiedzenia komisji gospodarki miasta.
       - Na dzisiaj nie ma decyzji co do uzbrojenia terenu oraz co do tego, czy teren będzie sprzedawany w całości czy części. Kwestie te rozstrzygane będą indywidualnie w momencie zainteresowania inwestora, zależnie od jego potrzeb – mówiła nam miesiąc temu Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       Projekt uchwały w obecnym kształcie oznacza, że prezydent planuje wkrótce wystawiać poszczególne działki w przetargach. Nie zamierza uruchamiać procedury uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego ani wydawać pieniędzy na uzbrojenie terenu. Za nie mają zapłacić inwestorzy. Pytanie tylko, czy znajdą się chętni na taką ofertę.
      
       A co na ten temat sądzą Czytelnicy portEl.pl? Zapraszamy do dyskusji i udziału w sondzie. 
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • dziś pytają ludzi co wybudować a jutro napiszą co wybudują kolejna podpucha i tumanienie ludzi
 • Dobra decyzja, tylko inwestycje rozruszają to piękne miasto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  5
  kowal123(2019-06-24)
 • Tereny wzdłuż trasy UE też są nieuzbrojone i widać jak się sprzedają. Jak krew z nosa.
 • Niestety mocno uoolitycznione władze miasta nie mają przebicia w odpowiednich resortach, tam gdzie mogą pomóc znaleźć odpowiedniego inwestora. Sprzedaż gruntów na drobne działki to oddanie kolejnego terenu inwestycyjnego w ręce małego i średniego biznesu. Powstanie - o ile się znajdą chętni - druga Modrzewina. Ta pierwsza od lat nadal czeka na inwestorów, których nie ma wielu. Jest za to kuriozalny plan obsadzenia tej dzielnicy burakami albo rzepakiem. Do Terkawki potrzebny jest jeden za to konkretny i duży inwestor. Czyli dla Elbląga i jego elit - Mission impossible...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  6
  BEZ ŚCIEM proszę(2019-06-24)
 • Przecież to ściema wszystko ustalone przejmą to ludzie typu firma Wójcik za psie pieniądze a niewolnicy będą tyrać za 100 zł więcej od najniższej krajowej i będzie wielki sukces władz miasta żenada.
 • Wiesz co?? Skoro pracują tzn. że im odpowiada. Mi nie odpowiadało i znalazłem dużo lepszą pracę. I słyszę, że osoby chwalą sobie pracę i pieniądze u Pana W. Jako były pracownik dziwi mnie to ale skoro im pasuje to niech pracują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  11
  Były pracownik Mazurska(2019-06-24)
 • Jak to, to ja mam za friko myśleć, że co zrobić z Terkawką, a goście którym się płaci za myślenie co i gdzie, ani mru, mru. .. Co to jest? Kolejny kabaret. .. Ludzie puknijcie się lepiej w głowy, jeśli je macie. I trzymajcie się z daleka od władzy.
 • To tyle lat minęło odkąd opracowano mapę dla tego terenu i jeszcze nie ma planu zagospodarowania? Najpierw zabierzcie się za ustalenie układu drogowego, najlepiej łączącego się z Łęczycką. Bo w węzeł na S22 to uwierzę jak zobaczę pierwsze roboty.
 • Z ankietą skończy się jak tą od Wyspy Spichrzów. Już dobrze wiedzą co tam zrobią tylko na podpuchę rzucają ciemnemu ludowi że są opcje wyboru do przedyskutowania, a głos obywatela który się nie zna jest wart wysłuchania.
 • Panie Wróblewski, pyta Pan mieszczan o wszystko ! Za co bierze Pan pieniądze i Pana zgraja urzędników ? Ta są sprawy strategiczne dla miasta, a Pan pyta dyletantów, amatorów co dobić a miastem ? To jakaś paranoja !!! Normalny prezydent, . .. czy sołtys, powołuje zespół fachowców do takich spraw. Elblążanie mogą poradzić Panu, gdzie najtaniej można kupić papier toaletowy, czy piwo, ale nie inwestycje warte milionów złotych. Jak Pan tego nie rozumie, to trzeba składać rezygnację ! Amen.
 • I znowu na przeczekanie tematu. Podstawą jest brak uzbrojenia terenu, które wyliczono na ok. 100 mln złotych. Ktoś kupi 2 ha i postawi przenośną toaletę? Wiadomo, że Miasto nie podoła. Zniszczono sprawę współpracy z Zespołem Metropolitalnym Trójmiasta, a konkretnie z Pomorską Strefą, najpotężniejszą w Polsce. Wielokrotnie zwracałem się o to do Prezydenta, a szczególnie wtedy, gdy Trójmiasto wprost stwierdziło, że jest nami zainteresowane. Akurat, my takich ambicji nie przejawiamy. Nam w Olsztynie nie pozwolono. Rozmawiałem dwukrotnie z prezes Strefy. Widziała całościowe wykorzystanie Akacjowej i przyległości lotniczych; również Terkawki. I znowu akurat. Tereny lotnicze pokawałkowano. Wojewódzkie instytucje promocji regionalnej i Strefa Mazurska "olały" nas. Inwestycje kierują w swoim olsztyńskim kierunku. Wiceprezes Strefy Mazurskiej stwierdziła : "czekajcie z tą Terkawką". Czekamy, a na Terkawce postawimy Senioralny Dom Opieki, bo młodych zatrudni Piła, Lublin czy Norwegia. Ot, Ratusz przejawił znaczną aktywność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  2
  RyszardKlim(2019-06-24)
 • Podzielić na działki inwestycyjne, uzbroić, zbudować węzęł drogowy, powołać zespół fachowców do pozyskiwania i zachęcania dużych inwestorów, przedstawić zachęty podatkowe. .. itd, zamiast skamlać po próżnicy, nieudacznicy.
Reklama