UWAGA!

Dzień Kobiet - potrzebny „relikt”

Elbląg, Dzień Kobiet - potrzebny „relikt”
fot.www.kocham.kwiaty.pl Biuro kwiatowe Holandia

Wprawdzie dopiero zaledwie kilka dni temu zwiędły ostatnie róże i tulipany ofiarowywane kobietom w „dowodzie miłości” na Walentynki, a już szykujemy się do kojarzonego z „goździkami”, paczką kawy i rajstopami Dnia Kobiet. W Polsce dzień ten wciąż jeszcze kojarzy się z minioną epoką PRL, ale czy tak naprawdę chodzi tylko o kultywowanie socjalistycznej obyczajowości?

Odpowiedź brzmi: NIE i jest o wiele bardziej złożona niż to się na pozór wydaje!
     Niewątpliwie każda kobieta zasługuje na docenienie swojej pracy i poświęcenia. Każdej też jest miło otrzymywać prezenciki, kwiateczki… i choćby komplemencik na poprawę zszarganych nerwów, ale przecież takie drobne dowody sympatii okazywać sobie można także w inne dni - więc dlaczego właśnie 8 marca?
     Data ta nie została wybrana przypadkowo i nawiązuje do całkiem poważnych wydarzeń, jakie miały miejsce 8 marca 1908 r. w Nowym Jorku. W tym dniu ok. 15 tysięcy strajkujących kobiet, pracownic fabryki tekstylnej domagało się praw wyborczych oraz polepszenia warunków pracy. Dla uniknięcia rozgłosu i złej opinii właściciel fabryki nakazał zamknąć strajkujące kobiety w pomieszczeniach zakładowych. Niespodziewanie wybuchł pożar, w którym zginęło 129 kobiet. Dla upamiętnienia tych, które zginęły, oraz tych, które przeżyły, zostało ustanowione święto, które na apel Clary Zetkin (1857-1933) obchodzono pierwszy raz 19 marca 1911 r. Z czasem dzień ten stał się w wielu krajach na świecie okazją do przypominania politykom o konieczności tworzenia prawa równouprawniającego kobiety i mężczyzn w kwestiach zarobkowych i zawodowych.
     W Polsce - choć święto istnieje od lat - kwestie zarobkowe kobiet i mężczyzn zajmujących te same stanowiska wciąż pozostają nieuregulowane, a regulacje prawne wciąż nie nadążają za rzeczywistością…
     Dlatego też wszystkim Paniom życzę w tym dniu dużo zdrowia i dobrego humoru, a Panom dobrej pracy i pełnych portfeli, aby choć w ten jeden dzień w roku ich wybranki mogły poczuć się „dopieszczone”, jak na prawdziwe królowe przystało… A choć święto to, zaliczane jest do „przestarzałych”, daj Boże, byśmy tylko z takimi „reliktami” musieli się zmagać w naszej szarej rzeczywistości.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Jej portEl

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szanowny Panie Redaktorze! PRL skończył się 19 lat temu. Wspominanie o goździkach i rajstopach oznacza, że jest Pan z innej epoki. Większość kobiet tego nie pamięta, a dnia 8 marca jest nam bardzo miło.
 • Co roku ten sam temat: po co dzien kobiet, a wczesniej poc o walentynki, za rok znowu bedzie taki sam temat?
 • Czy moze z ktoras Szanownych Pan zna graficiarza podpisujacego sie "Kold"?
 • Ja pamietam gozdziki i rajstopy, a nie uwazam ze jestem z innej epoki. Pamietam tez kartki i ocet w sklepach i wyroby czekoladopodobne. Ojciec przynosil mi i mojej Mamie w dniu kobiet gozdziki polamane albo krokusy w takich malych doniczkach. Fajne bylo
 • Współczuję powyższemu anionimowi tatusia z kartkami na ocet i połamanym goździkiem. Mój wręczał mamie piękne goździki i robi to do dziś.
 • Już w roku 1907 na pierwszej Międzynarodowej Konferencji w Stuttgarcie kobiety ogłosiły 8 Marca Dniem solidarności i walki o równe prawa, niezależnośćć, wolność i godne życie. Przez 101 lat osiągnęłyśmy bardzo dużo w dziedzinie partnerstwa, równouprawnienia, udziału w życiu publicznym. Oczekujemy na wprowadzenie nowoczesnych rowiązań prawnych gwarantujących równe traktowanie kobiet i mężczyzn w naszym kraju, zgodnie z dyrektywami Unii Europiejskiej. Drogie Panie niech ten Dzień będzie dla nas radosny. "
 • Widać nadal, że Liga rządzi, Liga radzi, Liga nigdy Cię nie zdradzi! I tak trzymać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kibice Ligi Kobiet Polskich(2008-03-07)
 • WojŁawrynowicz Drogie panie jesteście lepsza częścią ludzkości (dla tego chciałem mieć i mam dwie wspaniałe córki), należy wam się nie jeden dzień w roku, a wszystkie dni w roku. Kwiatek nie od święta, a od serca. Wszystkiego nejlepszego!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2008-03-08)
 • Nie powstałby pewnie żaden wiersz nie byłoby zdanego poety Gdyby nie było miłości gdyby nie było kobiety
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dariio(2008-03-08)
 • nie było ładniejszej dziewczyny? ta ma jedno oko beardziej od drugiego!
 • Co to za argumenyy: dawna epoka, komunizm!!! Lubię to święto. Mężczyżni posiadaja kulturę albo nie. Czy to w komunie czy w czasach pseudo-demokracji. Im wiekszy" burak "tym trudniej kupić mu kwiatek dla kobiety. Wymyśla sto powodów, dla których zachowuje sie tak a nie inaczej. Dawniej były "moczymordy", którzy opojeni do granic możliwości świętowali i dziś są opoje. Nie doklejajcie do tego święta polityki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chello(2008-03-08)
 • Otóż to chello - tak, jak mówisz - każdy powód jest dobry, żeby zaoszczędzić na piwo. Facet, który szuka powodów, aby nie postarać się trochę dla swojej kobiety, jest po prostu patałachem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  amelia(2008-03-12)
Reklama