UWAGA!

Dni Elbląga. Nie trzy, a pięć dni świętowania

2013-05-09
Aktualizowany 2013-06-24 14:24
 
Elbląg, Tak było w zeszłym roku. W tym czeka nas aż pięć dni świętowania
Tak było w zeszłym roku. W tym czeka nas aż pięć dni świętowania (fot. arch. WS)

Świętowanie rozpocznie „Myślibitwa” Tomasza Steńczyka, później będzie energetycznie i klubowo, wystąpi duet Kalwi&Remi, będą także koncerty gwiazd – Ewy Farnej, Ani Rusowicz czy Agnieszki Chylińskiej, ale także ostre, rockowe granie na Elbląg Rocks Europa. W tym roku Dni Elbląga potrwają aż pięć dni i będą się odbywały w obrębie elbląskiej starówki.

– Tych imprez, które odbywają się wokół Dni Elbląga uzbierało się aż tyle, że wyszło nam pięć dni – wyjaśniał Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Dni Elbląga rozpoczną się w środę, 26 czerwca, koncertem Tomasza Steńczyka promującym jego debiutancką płytę „Myślibitwa”, który odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim o godz. 19.
       – Jeden taki koncert odbył się już w Mjazzdze, wiele osób się na niego nie dostało, dlatego mamy nadzieję, że ten czerwcowy koncert zgromadzi liczną publiczność – mówił Sarnowski.
       Czwartek (27 czerwca) będzie należał do VI edycji Elbląg Rocks Europa, czyli festiwalu muzyki alternatywnej, realizowanego przez Stowarzyszenie Elbląg Europa. Rozpocznie się on o godz. 16 tzw. „Battle of Bands”. Do bitwy konkursowej w tym roku zgłosiło się około 100 zespołów z całej Polski.
       – Komisja konkursowa będzie miała dużo pracy, bowiem będzie ona musiała wytypować sześć zespołów do finału, który odbędzie się na wirydarzu Centrum Sztuki Galerii El – mówił dyrektor Departamentu Kultury.
       28 czerwca (piątek) o godz. 19.15 ruszają koncerty. Pierwszy dzień upłynie pod znakiem muzyki klubowej, wystąpi DJ Zel i Kwas, Kris van D, Dj Stone, Kalwi&Remi, 4 strings, a całość poprowadzi Dj Puoteck.
       W sobotę, 29 czerwca, koncerty gwiazd, które zaczną się o godz. 18.15. W tym roku wystąpi Ryszard Rynkowski z Brygadą RR oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną, Jula, Ania Rusowicz, a także Agnieszka Chylińska.
       – Mamy nadzieję, że Ryszard Rynkowski nie opatrzył się elblążanom. Będzie to ukłon w stronę mieszkańców za to, że miasto wspierało wydanie dwupłytowego albumu Ryszarda Rynkowskiego z EOK – wyjaśniał Sarnowski.
       W tym dniu będą się również odbywały imprezy towarzyszące takie jak zawody kajakowe „Dwa mosty” na Rzece Elbląg (od godz. 9), Dzień Otwarty Browaru (od godz. 9 do 13) czy XVIII Elbląskie Dni Muzyki Dawnej (od godz. 11 do 20) na Dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej, w sali św. Ducha, na uliczkach i przedporożach starówki.
       Trzeci dzień, niedziela (30 czerwca) to koncerty gwiazd. Od godz. 17 zaplanowano występ Ewy Farnej, zespołu Pectus i Red Hot Chili Pipers.
       – Ewa Farna wprawdzie już u nas występowała, ale jest to taki koncert na życzenie. Wiele młodych fanów, a zwłaszcza fanek, przychodziło do Departamentu Kultury czy do Prezydenta z prośbą, żeby koniecznie Ewa Farna wystąpiła, to ukłon w stronę mieszkańców Elbląga – mówił z uśmiechem Leszek Sarnowski. – Natomiast Red Hot Chilli Pipers, nie należy ich jednak mylić z Red Hot Chili Peppers, to taka mieszanka muzyki celtyckiej i rockowej, energetyczne rytmy.
       Tego dnia na elbląskiej starówce odbędą się również Dni Muzyki Dawnej (od godz. 11 do 20), a także XIV Elbląskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (od godz. 12 do 16). Nie obędzie się również bez Biegu Piekarczyka (od godz. 9 do 13), którego zwycięzca otrzyma rower Turbo Elbląg. Ponadto każdego dnia podczas miejskiego świętowania będzie można wygrać właśnie taki rower. Jeden z nich już po mieście jeździ – otrzymał go laureat konkursu na pocztówkę.
       W tym roku wszystkie koncerty odbędą się na Wyspie Spichrzów, w zeszłym roku był to parking pod Państwową Wyższą Szkołą Zawodową.

 


       – Od dawna prowadzimy działania, których celem jest ożywienie starówki. Wydaje nam się, że lokalizacja Dni Elbląga właśnie na Wyspie Spichrzów, w pobliżu starówki, będzie również ukłonem w stronę restauratorów i lokali. Kto będzie chciał iść na koncert przejdzie na drugą stronę, a kto będzie chciał zostać również będzie go słyszał – wyjaśniał Leszek Sarnowski.
       Promocja wydarzenia ma odbywać się na terenie miasta, ale także w okolicy.
       – Mam nadzieję, że informacja odnośnie programu oraz oferty Dni Elbląga trafi do każdego, ponieważ jeszcze przed tym wydarzeniem pojawi się Elbląski Serwis Miejski, tam znajdzie się szczegółowy program, zakładamy również nośnik wielkoformatowy w samym centrum miasta – mówiła Hanna Laska-Kleinszmidt, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej. – Wydrukujemy także ok. 700 plakatów, część z nich będzie widoczna w mieście, ale znaczną część chcemy przeznaczyć poza miasto. Będą to okoliczne miejscowości takie jak Milejewo, Frombork, Braniewo, Suchacz, Jazowa, Solnica, Stare Pole, Malbork czy Jegłownik. Mamy również zamiar wydrukować kilka tysięcy ulotek, który chcemy rozdawać w ostatni weekend maja, wtedy, gdy zaczyna się kolejny, dłuższy weekend.
       Jak wyjaśniała dyrektor Departamentu Komunikacji promocja wydarzenia prawdopodobnie odbędzie się również i w pasie nadmorskim, a także w Kaliningradzie. Ulotki związane z tym wydarzeniem będą rozdawane w dwóch terminach (będą to piątki), na głównym placu w centrum Kaliningradu. Hasłem, które będzie promowało Dni Elbląga jest „Muzyczna jazda na okrągło”.
      
       Program Dni Elbląga 26 - 30 czerwca
       26 czerwca (środa )
       Koncert Tomasza Stańczyka z zespołem promujący debiutancką płytę „Myślibitwa”
       godz. 19 – Ratusz Staromiejski
      
       27 czerwca (czwartek)
       VI edycja Elbląg Rocks Europa - festiwal muzyki alternatywnej w Elblągu
       godz. 16 Rozpoczęcie Festiwalu, Battle of the Bands
       godz. 20 Występy zaproszonych zespołów: Dead Easy, Enclose, Rooster, E.S.K.I.M.O Brothers, Terra Bite, Silver Tape, MoHanA
       godz. 20 YHY - występ zeszłorocznego laureata nagrody publiczności
       godz. 21 Ogłoszenie wyników Bitwy Kapel oraz występ gościa specjalnego - Turbo
       godz.22.30 Fireshow w wykonaniu EOA oraz grupy Drakar
       Miejsce: Centrum Sztuki Galeria El
      
       Letnia scena Eski 28 – 30 czerwca
       Wyspa Spichrzów, ulica Warszawska
      
       28 czerwca (piątek)
       godz. 19 – Dni Elbląga – noc muzyki klubowej
       godz. 19.15 – wystąpią DJ:
       1. DJ Zel i Kwas
       2. Krist van D
       3. Dj Stone
       4. Kalwi & Remi
       5. 4 Strings
       6. DJ Puoteck gra i prowadzi
      
       29 czerwca (sobota)
       godz. 18 – Dni Elbląga – koncerty gwiazd
       godz. 18.15 – wystąpią:
       1. Brygada RR
       2. Jula
       3. Ania Rusowicz
       4. Ryszard Rynkowski z Elbląską Orkiestrą Kameralną
       5. Agnieszka Chylińska
      
       Imprezy towarzyszące:
       29 czerwca od godz. 9
       Zawody Kajakowe „Dwa mosty” – Rzeka Elbląg
       29 czerwca w godz. 9-13
       Dzień Otwarty Browaru w Elblągu, ul Browarna 71
       29 czerwca w godz. 10-14
       Dzień Otwarty FLSMIDTH MAAG GEAR, ul. Stoczniowa 2
       29 czerwca w godz. 11-20
       XVIII Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, sala u Św. Ducha, Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej, uliczki i przedproża elbląskiej Starówki
      
       30 czerwca (niedziela)
       godz. 17 – Dni Elbląga - koncerty gwiazd
       godz. 17– wystąpią:
       1. Ewa Farna
       2. Pectus
       3. Red Hot Chilli Pipers
      
       Imprezy towarzyszące:
       30 czerwca w godz. 9-13.30
       Bieg Piekarczyka – Stare Miasto
       30 czerwca w godz. 9-13
       Dzień Otwarty – Zakład Turbin, ALSTOM Power Sp. z o.o., ul. Stoczniowa 2
       30 czerwca w godz. 11-20
       XVIII Elbląskie Dni Muzyki Dawnej , sala u Św. Ducha, Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej, uliczki i przedproża elbląskiej Starówki
       30 czerwca w godz. 12-16
       XIV Elbląskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, ul. Stary Rynek przed Bramą Targową.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama