UWAGA!

Jazzbląg. Dzień pierwszy

Elbląg, Jazzbląg. Dzień pierwszy

Już za kilka dni pierwsze koncerty czwartej edycji Festiwalu Jazzbląg. W piątek, 10 lipca, na scenie w Galerii EL zagrają goście zaproszeni przez Jerzego Małka, dyrektora artystycznego Festiwalu: Tenor Madness, Leszek Kułakowski Ensemble, a do Krypty zapraszamy na koncert Algorhythmu.

Tenor Madness to trio, stworzone specjalnie z myślą o Festiwalu Jazzbląg. Nieczęsto zdarza się możliwość posłuchania i zobaczenia na scenie festiwalowej trzech muzyków, grających na saksofonach tenorowych w jednym zespole, zwłaszcza muzyków tej klasy co Tomasz Grzegorski, Robert Chyła i Dariusz Herbasz. A oni właśnie stanowią trzon formacji Tenor Madness. Oprócz nich zagrają Kajetan Galas na hammondzie oraz Patryk Dobosz -na perkusji. Muzycy ci wywodzą się z krakowskiego środowiska jazzowego i na co dzień towarzyszą legendzie polskiego saksofonu Januszowi Muniakowi, którego mogliśmy posłuchać podczas ubiegłorocznego Festiwalu Jazzbląg. Na program muzyczny składać się będą kompozycje i standardy mistrzów saksofonu tenorowego.
       Leszek Kułakowski Ensemble to kwintet doskonałych polskich muzyków, zasilony osobą Christopha Titza, niemieckiego trębacza, zaproszonego do projektu "Looking ahead". Naczelną ideą kompozycji, których będzie można posłuchać, jest kontrast, szukanie nowych barw pomiędzy instrumentami dętymi: saksofonem i trąbką a śpiewną z natury wiolonczelą. W tej „melodycznej dyskusji” uczestniczą również kontrabas i perkusja. Looking Ahead to nowoczesny, ale nieodżegnujący się od źródeł, europejski jazz, który mimo starannych aranżacji pozostaje muzyką swobodną, dynamiczną i mocno angażującą słuchacza. Na korzyść projektu działa znakomity dobór instrumentarium oraz oczywiście samych muzyków, z których każdy zabarwia znakomite kompozycje na swój oryginalny sposób. Zagrają: Leszek Kułakowski - fortepian, Christoph Titz – trąbka, flugelhorn, Krzysztof Lenczowski - wiolonczela, Tomasz Grzegorski - saksofony, Piotr Kułakowski - kontrabas, Tomasz Sowiński - perkusja.
      
       Po koncertach na głównej scenie zapraszamy do Klubu Krypta, gdzie Algorhythm, funkcjonujący od 2013 r. skład pięciu młodych muzyków, związanych z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Muzyka Algorhythmu oscyluje pomiędzy melancholią, impulsywnością, geometrią muzyki, a spontaniczną abstrakcją. Prezentowany przez zespół materiał, to ich własne kompozycje balansujące na krawędzi współczesnego jazzu. Pomimo że skład bandu to klasyczny jazzowy kwintet (trąbka, saksofon tenorowy, fortepian, kontrabas i bębny), muzycy przede wszystkim w swojej twórczości inspirują się nowoczesnymi brzmieniami i stylistyką.
       W skład zespołu wchodzą Piotr Chęcki (sax), Szymon Burnos (piano), Emil Miszk (trumpet) Sławek Koryzno (drums) i Krzysztof Słomkowski (double bass).
      
       Bilety można kupić w Centrum Sztuki Galerii EL lub poprzez sklep internetowy Galerii EL: ceny biletów i karnetów w przedsprzedaży to odpowiednio 40 i 70 zł.
      
       Szczegółowy program Festiwalu
(więcej na stronie internetowej)
      
       Piątek, 10 lipca, godz. 19
       Tenor Madness: Grzegorski / Chyła / Herbasz
       Leszek Kułakowski Ensemble feat. Christoph Titz
       Algorhythm (klub Krypta)
       jam session w Klubie Krypta
      
       Sobota, 11 lipca, godz. 18
       The Brag Pack
       Special Trio: Ed Cherry, Arek Skolik, Adam Kowalewski
       Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder
       jam session w Klubie Krypta.
      
      
Patronat medialny nad Festiwalem Jazzbląg objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama