UWAGA!

Letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2014 już dziś

 Elbląg, Letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2014 już dziś

Już po raz siedemnasty Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza do Bażantarni na koncerty w ramach Letniego Salonu Muzycznego. W koncercie inauguracyjnym zatytułowanym „Leśne improwizacje jazzowe” - dziś, 13 lipca wystąpią dwa zespoły: Fila Band i Elbląski Big Band pod dyrekcją Aleksandry Tomaszewskiej.

„Fila Band gra dixieland”, to hasło promujące ten znakomity zespół jazzu tradycyjnego. W obecnym składzie grają od 2 lat, nagrali płytę i zagrali pond 20 koncertów, w tym te zarejestrowane przez telewizję Polsat w ramach programu ”Must Be The Music”.
       Zespół tworzą: Jerzy Fila frontman, lider - banjo, ocal, klarnet, tarka; Zenek Żelazny -  trąbka; Kazik Milewski - klarnet; Gienek Stasiak -  puzon; Arek Fila - kontrabas; Romek Ślefarski - instrumenty perkusyjne.
      
       Elbląski Big Band powstał w 2013 roku. Założycielami są elbląscy muzycy, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy dzięki swej ambicji, wspólnemu porozumieniu, pomysłowości i organizacji potrafili w naszym mieście stworzyć jazzową orkiestrę. Grupa spotyka się regularnie na próbach, które odbywają się w Ratuszu Staromiejskim, podczas których to przygotowuje repertuar typowo jazzowo-rozrywkowy. Pomimo swego krótkiego stażu, Elbląski Big Band zdążył wystąpić na jazzowym, elbląskim festiwalu, „Jazzbląg". Po swym debiucie, który został bardzo ciepło przyjęty, nie zwlekał i przystąpił do pracy nad repertuarem do kolejnych koncertów. Wydarzeniami tymi były m.in. Zaduszki Jazzowe w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu i Ornecie, Koncert Kolęd, koncert z okazji Dni Elbląga 2014.
       Obecnie Elbląski Big Band pracuje pod kierownictwem Aleksandry Tomaszewskiej – elblążanka, absolwentka Liceum Muzycznego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, które ukończyła w 2002 roku w klasie skrzypiec. W roku 2007 uzyskała dyplom Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w zakresie Kompozycji i Aranżacji w klasie prof. Andrzeja Zubka. Studiowała również kompozycję na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Dramatycznych w Grazu u prof. A.E. Partyka. Jako pianistka i aranżerka współpracowała z wokalistami jazzowymi: Lorą Szafran, Anną Serafińską. Kilka Jej kilka aranżacyjnych prac zarejestrowała Telewizja Polska. Pełniła funkcję kierownika muzycznego-pianisty- kompozytora na Festiwalu Kultury Żydowskiej: „Warszawa Singera”. Ma też w swoim dorobku znaczące nagrody - w 2009 r. I Nagroda - Grand Prix - w konkursie kompozytorskim „Komeda Jazz Festiwal” oraz Nagroda Specjalna Radia Gdańsk. Nagrodzona została wówczas kompozycja na orkiestrę bigbandową p.t. „Q-Eight-Zero-Seven. W styczniu 2011 odbył się Noworoczny Koncert Specjalny w Radio Kraków, podczas którego otrzymała Stypendium Fundacji „My Polish Heart” , w listopadzie 2011 zdobyła I miejsce ex aequo w konkursie kompozytorskim „Komeda Jazz Festival” za kompozycję „Absolution”.
      

  Elbląg, Elbląski Big Band,
Elbląski Big Band, fot. nadesłana

Skład Elbląskiego Big Bandu:
       Sekcja saksofonów
       Artur Stefański - as, Tomasz Mathoes - as, Wojtek Haza - as, Adam Wilenczyc - ts, Łukasz Pacer - ts, Szymon Zuehlke - bs
       Sekcja trąbek
       Kamil Fedoruk, Michał Dreger, Radosław Bracki, Kamil Sienkiewicz
       Sekcja puzonów
       Sławomir Bauchan, Andrzej Krasiński, Bartek Halicki
       Sekcja rytmiczna
       Jacek Bauchan - piano, Piotr Mazurowski - bas, Krzysztof Narodowski – perkusja
      
       Na koncerty XVII Letniego Salonu Muzycznego zapraszamy w pięć kolejnych niedziel od 13 lipca do 10 sierpnia, początek godz. 17 – muszla koncertowa
       Wstęp wolny.
       Na kolejny koncert „A może tango…?” zapraszamy 20 lipca br.
      
       Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg

       Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Muzyczne FORZA
      

Patronat Medialny: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl, radio RMF Classic – współpraca redakcyjna

      
Teresa Wojcinowicz, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • o i bardzo pieknie!!nareszcie cos dla ducha i odpowiednia sceneria:)
  • szkoda, że tylko 5 koncertów w tym klimatycznym miejscu, może jeszcze Departament Kultury UM lub sponsor prywatny wyłoży niewielką sumę by zapełnic pozostałe letnie niedziele i soboty. Muzyków w Elblągu jest wielu, a i z Trójmiasta chętnie by tu wystapili. niedługo przecież wybory a elblążanie nie tylko w czasie Dni Elbląga chcieliby posłuchać ciekawej muzyki. , nawet disco polowej
  • Czy disco polo uważasz za muzykę godną Salonu Muzycznego?!? To ja dziękuję :/ Zamysłem całej " kulturalnej akcji" ma być przybliżenie mieszkańców do czegoś więcej niż tylko płytkie tamtaramtam. ..
  • disco polo to oczywiście przesada, nie musimy sluchać tego co lubi 20 mln polaków, ale czy to taki problem organizacyjno - finansowy by zapełnic artystami pozostałe wolne letnie weekendowe terminy w muszli koncertowej, bo 5 koncertów rocznie to chyba trochę za mało i nie musi to robić ETK, bo muszla nie jest chyba ich własnością, tylko Miasta. .Tyle mamy uzdolnionej muzycznie mlodzieży i średniego pokolenia, a nie mają gdzie się zaprezentować poza internetem. Dlaczego Departament Kultury nie może tego im zaoferować. Promujmy bardziej swoich artystów.
Reklama