UWAGA!

Mistrz Jan Kanty o Elblągu i Galerii EL

 
Elbląg, Jan Kanty Pawluśkiewicz jest pod wrażeniem Galerii EL
Jan Kanty Pawluśkiewicz jest pod wrażeniem Galerii EL (fot. WS)

- Elbląg dla Krakowa jest hasłem nadzwyczajnej tradycji architektonicznej i historycznej oraz sensacyjnej tradycji czasu współczesnego, czyli Galerii EL. I teatru, który kiedyś prowadził Stanisław Tym. Nie miałem natomiast pojęcia o tradycjach jazzowych sięgających tu początku lat 60. – mówił Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor, malarz, architekt, którego dziś (8 sierpnia) spotkaliśmy w Galerii EL.

Sierpniowe popołudnie, Galeria EL. Skromna grupa odwiedzających, cisza, gdy nagle z krużganka dobiega podekscytowany głos mężczyzny. Najwyraźniej zainteresowała go wystawa fotografii poświęcona 50-leciu El Jazz Klubu Tradycyjnego. Mężczyzną tym jest Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor, malarz, współzałożyciel zespołu Anawa, związany z Piwnicą pod Baranami, Teatrem STU. Z wykształcenia architekt. Jest tu prywatnie, ale zgadza się na rozmowę.
      
       To Pana pierwsza wizyta w Elblągu?
       - Jestem tu po raz trzeci, ale nie ukrywam, że kierowałem się, by przyjść do Galerii EL. I po raz pierwszy jestem w środku, bo chyba z pięć lat temu „pocałowałem” klamkę. Obok jest kościół św. Mikołaja. Marzyło mi się, by w tym wspaniałym, gotyckim wnętrzu zagrać któryś z moich koncertów. Ale to są sfery marzeń.
      
       Miał Pan jakieś skojarzenia z naszym miastem?
       Elbląg dla Krakowa jest hasłem nadzwyczajnej tradycji architektonicznej, nadzwyczajnej tradycji w ogóle historycznej i sensacyjnej tradycji czasu współczesnego, czyli Galerii EL. I teatru, który prowadził tu Stanisław Tym. To są elementy Elbląga, które sobie cenię.
      
       A wiedział Pan o elbląskich tradycjach jazzowych?
       Nie miałem pojęcia. To jest sprawa poza granicami sensacji (śmiech). Obejrzałem wystawę fotografii i dokumentacja sięga 1962 r.! Niezwykłe, piękne panie z 1963r. i 1964r. i takie nazwiska, które są niepodważalną historią jazzu, czyli przede wszystkim Roman Waschko i Marek Karewicz. Miałem przyjemność poznać pana Waschkę, a z Karewiczem znamy się od lat. Jest i wątek osobisty. Tu prezentowane są zdjęcia z połowy lat 60., a kilka lat później, kiedy zajmowałem się muzyką rozrywkową i z Markiem Grechutą mieliśmy zespół Anawa, właśnie Roman Waschko, który przede wszystkim zajmował się jazzem, dał nam prywatną nagrodę, jako najbardziej nowoczesnemu zespołowi. To trąciło o schizmę, bo w moim pojęciu byliśmy wtedy najbardziej tradycyjnym zespołem, w sensie instrumentalnym. On nas pochwalił, jako zespół awangardowy, co nam bardzo pochlebiło. Są tu też akcenty krakowskie - Jazz Band Ball Orchestra, z którymi też mam przyjemność znać się od lat.
      
       Historia El Klubu Jazzu Tradycyjnego robi wrażenie?
       Już sam fakt, że w pierwszej połowie lat 60. była tu taka mocna tradycja jazzowa, to nie tylko ukłon dla świetnego towarzystwa, ale i elementy zazdrości. W tym czasie dopiero przygotowywał się Jazz Jamboree w Warszawie. W Elblągu są jedne z najstarszych tradycji kultywowania i zainteresowania muzyką jazzową.
      
       A jak podoba się Panu Galeria EL, w której dawne wieki mieszają się ze współczesnością?
       To mnie, jako architekta, szalenie interesuje. Przyglądam się szczególnie temu, jak w zdewastowane wnętrze, podniesione z ruin przez pana Gerarda Kwiatkowskiego wchodzi nowoczesna, wspaniała technologia. To są bardzo tradycyjne konstrukcje (empora). Konstrukcje z jednej stronie szalenie radykalne, a z drugiej strony jest to fantazja architektoniczna. Wchodzimy po 500 latach z nowoczesną technologią, z ukłonem do architekta, który zaprojektował to wnętrze jako oryginalne. Myślę, że autor byłby zachwycony, tym bardziej, że wnętrze galerii służy wspanialej ekspozycji współczesnego malarstwa, ze sztuczkami technologicznymi, kolorem. To jest fantastyczne. Wypada Państwu pogratulować.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zatem, cieszę się ogromnie, że ta wystawa zapoznająca mieszkańców Elbląga z historią jazzu, robi też wrażenie na zacnych gościach :-) A to wszystko działo się w tamtych czasach w tzw. Piwnicy, czyli w Krypcie. Mam tu okazję podziękować wszystkim współtwórcom tejże wystawy. A w piątek o godz. 20.30 będzie można obejrzeć dokument n. t. początków Galerii EL i jeszcze obejrzeć wspomnianą wystawę :-) Anna Selke
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  klub.krypta(2012-08-08)
 • No tak, to są miłe słowa ważnego i uznanego artysty. Ale czy przywołana tutaj Piwnica Pod Baranami może być dla nas w każdym detalu i czasie wzorem? Przecież prof. Alosza Awdiejew nie zostawił suchej nitki na kierowniku tych podziemi - Piotrze Skrzyneckim - /chlał, chlał, chlał i nawet niekiedy z powodu tego chlania nie miał czasu dobrze się umyć. .. / Jan Nowicki mógłby tą wypowiedź znacznie rozbudować. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Galeria EL bardziej autentyczn(2012-08-08)
 • :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  klub.krypta(2012-08-08)
 • Przedmówco, czy musisz wszystko naprawdę opluwać? rewelacja-sam jan kanty w Elblągu i bardzo miłe słowa Mistrza. No, no-dzieje się. .. A Galeria-jest się czym pochwalić.
 • Mistrz nie jest jedynym, który pocałował klamkę. jakoś szefostwo nie przejmuje się przelatującą obok drzwi kasą, bo. .. zamknięte, bez żadnej informacji. ani na stronie, ani na drzwiach.
 • To może nie trzeba szarpać za klamkę drzwi kruchty tylko wejść przez dziedziniec do głównego wejścia? Trudne, prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Eljanka(2012-08-09)
 • A nawet gdyby to gdzie informacja ktoredy sie wchodzi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zloooo(2012-08-14)
Reklama