UWAGA!

Wstrząsająca wystawa w Galerii EL

2008-08-05
Aktualizowany 2008-08-07 21:41
Elbląg, Wstrząsająca wystawa w Galerii EL

W piątek 8 sierpnia o godz. 20 w Galerii EL otwarta zostanie wystawa poświęcona 75. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie – jednej z największych tragedii Europy XX w. i najpotworniejszych zbrodni komunizmu. Ze względu na drastyczne zdjęcia ekspozycja nie jest przeznaczona dla dzieci.

Wielki Głód na Ukrainie nie nastąpił w wyniku jakiegoś kataklizmu, lecz był wywołany sztucznie, jako konsekwencja działań bolszewików, za wszelką cenę dążących do wykonania planu pięcioletniego. W wyniku kolektywizacji rolnictwa, rozkułaczania chłopów oraz bezlitosnych rekwizycji zboża, w latach 1932-1933 na Ukrainie zmarło co najmniej 3 milionów osób (niektórzy historycy podają liczbę 6-7 mln, a nawet 10-15 mln).
     Faktom tym długo zaprzeczano. Wszelkie wypowiedzi na temat Wielkiego Głodu, aż do upadku ZSRR, były kwalifikowane, jako przestępstwo „propagandy antyradzieckiej". Utajnione zostały również wyniki spisu ludności z 1937 r., ujawniające demograficzny aspekt Wielkiego Głodu. Stosowano także aktywne środki dezinformacji zachodnich dziennikarzy. O ukrywanie faktów oskarża się obecnie wielu ówczesnych korespondentów w ZSRR.
     Obecnie państwa europejskie nie przechodzą obojętnie wobec tej ogromnej tragedii narodu ukraińskiego, będącej również tragedią całego świata. Wielki Głód na Ukrainie uznają za ludobójstwo rządy lub parlamenty 26 państw, w tym: Polska (uchwała Sejmu z 6 grudnia 2006), Argentyna, Australia, Azerbejdżan, Kanada, Mołdawia, Gruzja, Belgia, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Stany Zjednoczone, Watykan i Ukraina. 28 listopada 2006 r. Rada Najwyższa Ukrainy, na wniosek prezydenta Wiktora Juszczenki, przyjęła ustawę uznającą Wielki Głód za zbrodnię ludobójstwa.
     W piątek 8 sierpnia w Galerii EL otwarta zostanie wystawa poświęcona tej tragedii. Jej organizatorami są Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku oraz Konsul Generalny Aleksandr Medownikow; on również będzie obecny na wernisażu.
     Wystawa będzie czynna do niedzieli 10 sierpnia, w godz. 10 - 18, w niedzielę od 10 do 17. Wstęp wolny.
     
     Mówi Jarosław Denisiuk z Galerii EL:
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Sven O kurczę, dlaczego tak krótko? :/
 • Zapowiada się ciekawie, na pewno się wybiorę.
 • a co z "optyczną" wystawą?!?! Będą dwie tak różne na raz?!?! Bez sensu!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bbbbbb(2008-08-05)
 • Obejrzę, pochwalę i nawet będę wspólczuł ALE dopiero po tym jak obok zawisną zdjęcia z pogromów Polaków na Wołyniu. .bardziej trafiają do mnie zdjęcia dzieci przywiązanych do drzewa drutem kolczastym, rozszarpanych niemowląt, głowy wbite na sztachety itp !! Bo jak juz mówić o historii ludobójstwa to SZCZERZE i DO KOŃCA !!
 • PSM44.Podzielam Twój sprzeciw wobec zmowy milczenia o ukraińskich zbrodniach na Wołyniu wobec Polaków. Jednak ta wystawa pokazuje inną zbrodnię dokonaną przez komunistów wobec Ukraińców. Nie mieszajmy tych spraw i pojednajmy się z Ukraińcami, kiedy tylko będą na to gotowi, czyli po ich woli wyznania winy za zorganizowane ludobójstwo na wołyńskich Polakach. Podobno w "Akcji Wisła" zmarła w pociągu para staruszków wysiedlanych z Bieszczad, ale to chyba nie równoważy bolesnych strat obu narodów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łesia(2008-08-05)
 • Wielki Głód na Ukrainie nie ma nic wspólnego z historią stosunków polsko-ukraińskich. Porównywanie tej tragedii z tragedią na Wołyniu świadczy o naszej ignorancji i po prostu o braku szacunku dla wszystkich zmarłych z głodu i pomordowanych - Polaków i Ukraińców. Pochylmy głowy, bo nam oszczędzono tych okropności, ale to my musimy budować nowy lepszy świat. Proszę korzystajmy z okazji by dowiedzieć się czegoś z historii naszego wschodniego sąsiada. Wysilmy się trochę i wyciągnijmy wnioski komu tak naprawdę zależy na niszczeniu Polskiego i Ukraińskiego Narodów. Warto również poczytać o tragedii na Wołyniu, o Akcji Wisła, o stosunkach polsko ukraińskich w okresie międzywojennym, a nie posługiwać się sloganami i powtarzać oczywiste fałsze.
 • okrucieństw stosowanych przez Ukraińska Powstańcza Armie na ludności polskiej i pozbawiania życia - polskich dzieci. free.of.pl I od razu inaczej patrzy się na Ukraińców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  russos(2008-08-06)
 • Nie lubię takich wystaw. Oprócz pozytywnych rzeczy jak poznanie prawdy rozbudzają złe myśli, nie służą brataniu się narodów. Przeciwnie. Nie lubię również górnolotnych wytartych sloganów typu „ Obecnie państwa europejskie nie przechodzą obojętnie wobec tej ogromnej tragedii narodu ukraińskiego, będącej również tragedią całego świata. ” Podobnie jak tragedię na Bałkanach, tragedię Tutsi i Hutu i już setki tysięcy ofiar w Iraku, Państwa świata w dupie mają. Biznes i polityka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prowokator(2008-08-06)
 • Uczono mnie, że jeżeli nie mam nic do powiedzenia to lepiej milczeć!!Część internautów pisze by bazgrać! Gdzie byliscie na lekcji historii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chello(2008-08-06)
 • polecam leturę : pl.wikipedia.org
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karolisko(2008-08-08)
 • Chello-nie mamy nic do powiedzenia? No właśnie, ta lekcja historii dopiero się zaczyna. Pamiętaj po dzwonku szybciutko do klasy. Ci co zatajali temayUkrainy, Katynia, wcześniej Cudu nad Wisłą osiągnęli swoje. a jak się nauczyli życiorysów Lenina, Stalina byli w awangardzie nowej socjalistycznej inteligencji. Chellośko, nigdy nie było Lwowa, Stanisławowa, Wilna był tylko Związek Radziecki. Czas przerwać milczenie, by nasze wnuki uczyły się prawdziwej tragicznej polskiej historii. Jestem z tamtych stron i właśnie do dzisiaj nie mogę odnależć swoich biologicznych. Poczytaj Sołżenicyna. Pozdrawiam.
 • "Wielki Głód na Ukrainie uznają za ludobójstwo rządy lub parlamenty 26 państw, w tym: Polska (uchwała Sejmu z 6 grudnia 2006) Rada Najwyższa Ukrainy, na wniosek prezydenta Wiktora Juszczenki, przyjęła ustawę uznającą Wielki Głód za zbrodnię ludobójstwa" Teraz czas aby Sejm Polski i Rada Najwyższa Ukrainy uznały za zbrodnię ludobójstwa - ludobójstwo Polaków, Czechów, Żydów, Rosjan i nie biorących udziału w mordach Ukraińców na byłych terenach Polski (w tym Wołyń) dokonywane przez UPA - OUN. Potem na bazie PRAWDY będzie możliwe Pojednanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prawnik z kawką(2008-08-08)
Reklama