UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawcy krwi pilnie poszukiwani

 
Elbląg, Dawcy krwi pilnie poszukiwani
fot. nadesłana

Chociaż w naszym szpitalu sytuacja jest na razie stabilna, to potencjalne ryzyko, że którejś grupy krwi zabraknie – latem zawsze wzrasta. Wakacje to czas, kiedy część honorowych dawców krwi wyjeżdża na urlopy, jednocześnie zaś zwiększa się liczba ofiar wakacyjnych wypadków. Dlatego apelujemy o świadome przyłączenie się do wielkiej rodziny Honorowych Dawców Krwi.

Nadzorem nad tym, by w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu nie zabrakło krwi, zajmuje się Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi. Krew i osocze sprowadzane są tu z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa, głównie z Elbląga czy Olsztyna; jeśli zachodzi taka potrzeba – także z innych stacji krwiodawstwa.
       Aby szpital mógł bezpiecznie funkcjonować, każdego dnia w lodówkach szpitalnego Banku Krwi powinno oczekiwać ok. 200 jednostek koncentratu krwinek czerwonych ( z podziałem na poszczególne grupy krwi) i ok. 70 jednostek świeżo mrożonego osocza. To oczywiście tylko statystyka, bo w rzeczywistości zapasy krwi i jej składników muszą być uzupełniane na tyle elastycznie, by zapewnić płynność w wydawaniu konkretnych grup krwi na potrzeby poszczególnych oddziałów. Może zdarzyć się i tak, że z powodu braku możliwości sprowadzenia danej grupy krwi, wstrzymywane są planowe zabiegi pacjentów z tą grupą krwi.
       Niewyobrażalne jest natomiast, by zabrakło krwi w sytuacjach ratujących życie! Dlatego na wagę złota są dawcy z minusowymi grupami krwi, szczególnie z O RHD - (ujemny) – grupą, którą, w razie potrzeby, można przetoczyć każdemu operowanemu pacjentowi.
       W Elblągu krew można dobrowolnie oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieszczącym się przy ul. Bema 80. Rejestracja dawców odbywa się od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 12.
       Dawcami krwi mogą być osoby pełnoletnie, które nie przekroczyły 65. roku życia (w przypadku dawców pierwszorazowych – nie więcej niż 60 lat), są zdrowe i ważą nie mniej niż 50 kilogramów. Oddanie krwi poprzedzają badania morfologiczne i rozmowa z lekarzem. Jednorazowo pobieranych jest 450 mililitrów życiodajnego płynu, proces trwa od 7 do 10 minut. Kobiety mogą oddawać krew raz na trzy miesiące, natomiast mężczyźni – raz na dwa. W dniu oddania krwi zalecane jest zjedzenie lekkiego śniadania.
       Oddawanie krwi wiąże się z przywilejami. Zasłużonym honorowym dawcom krwi przysługują między innymi zniżki na leki i możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. W Elblągu mogą się oni także bezpłatnie poruszać komunikacją miejską. Jednak najczęstszym podstawowym powodem, dla którego kolejne osoby decydują się podzielić swoją krwią, jest po prostu potrzeba niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebują.
      
Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
  • a ile płacicie? bo za darmo to boli gardło!
  • Jest darmowe i dlatego nazywa się honorowym. Egoiści mogą wylać swoją krew w czasie wypadku, chociaż i tak pewnie dostaną tą od dawców.
  • Już nie chodzi o kasę. Ale szczerze mówiąc profity są dosc słabe jeśli chodzi o oddawanie krwi. Żadnych akcji zachęcających do tego. .Kiedyś pamiętam, raz było coś, że za zaświadczenie o oddaniu krwi można było dostać karnet na miesiąc na siłownię. .Fajnie jakby takie akcje były częściej. Chociaż jakieś zniżki do restauracji czy obiektów sportowych. .Głupi bilet do kina czy coś. Wejście do lekarza poza kolejnością? Większość lekarzy ma to w nosie, a poza tym spróbuj wejść przed starą moherowa babcia do lekarza na zasłużonego dawce. .awantura gotowa.
Reklama