UWAGA!

Śladami żołnierzy tułaczy

Elbląg, Śladami żołnierzy tułaczy
(fot. nadesłane)

Jakie były losy żołnierzy tułaczy? Dlaczego o wielu żołnierzach, którzy walczyli o wolną Polskę, mówimy – wyklęci? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi przyniesie konferencja, organizowana we wtorek o godz. 10.30 w Bibliotece Elbląskiej. Jej termin nie jest przypadkowy, w tym roku obchodzimy Rok Żołnierzy Tułaczy.

Konferencja, w której wezmą udział historycy oraz młodzież, poświęcona jest skomplikowanym losom żołnierzy, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolną Polskę. Referaty na ten temat wygłoszą m.in. prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Piotr Gawryszczak z Fundacji Niepodległości i Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Konferencję zakończy dyskusja na temat „Żołnierze tułacze. Ślady polskości – dlaczego pamiętamy?”, której przysłuchiwać się będzie młodzież elbląskich szkół. Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar” w Elblągu.
      
       Program konferencji:
       10.30 – otwarcie konferencji i powitanie gości: Karolina Janiszewska (Technikum Ekonomiczne) i Dominika Byckiewicz (I LO)
       10.40 - „Drogi Żołnierzy Tułaczy” - dr Piotr Gawryszczak, Fundacja Niepodległości
       11.10 - „Żołnierze wyklęci” - prof. UG dr hab. Piotr Niwiński
       11.50 - „Każdy może pamiętać. Żołnierskie losy – w domu i podróży” Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
       12.20 – przerwa na kawę
       12.40 – Panel dyskusyjny na temat „Żołnierze tułacze. Ślady polskości – dlaczego pamiętamy?”. Prowadzący: Rafał Gruchalski, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl. Uczestnicy: Leszek Sarnowski, Piotr Niwiński, Tomasz Gliniecki, Piotr Gawryszczak, Jolanta Justa, Krzysztof Sawicki.
       Podsumowanie: Marzena Kosińska.
      
       Organizatorzy: Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Szkoła Wyższa im. B. Jańskiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Biblioteka Elbląska.
      

       Patronat nad konferencją objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama