UWAGA!

Wikingowie muszą poczekać

 Elbląg, Jedna z łodzi zbudowanych przez pasjonatów historii wikingów
Jedna z łodzi zbudowanych przez pasjonatów historii wikingów (fot. MS, archiwum portEl.pl)

Radni nie zajmą się na dzisiejszej sesji sprawą dzierżawy części Wyspy Spichrzów, na której miałby powstać Bursztynowy Port. - Mamy za mało informacji na ten temat. Zanim podejmiemy decyzję, chcemy spotkać się z pomysłodawcami tej inicjatywy – argumentowali radni podczas posiedzeń komisji.

O stworzeniu namiastki odkrytej pod Elblągiem osady Truso, która mogłaby być atrakcją turystyczną, mówi się od lat. Marzenia pasjonatów historii wikingów pozostają jednak nadal jedynie na papierze. W 2013 roku umowę dzierżawy części wyspy Spichrzów, na której miał powstać Bursztynowy Port, podpisało z miastem Stowarzyszenie Elblag Europa. Nie udało się jednak pozyskać środków na ten cel i umowa zostanie rozwiązana. Teraz swoich sił chce spróbować Spółdzielnia Socjalna „Wehikuł czasu” założona przez Wojciecha Ławrynowicza, znanego elbląskiego propagatora historii wikingów
       - Pomysł jest taki, by na narożniku Wyspy Spichrzów zbudować fragment wikińsko-pruskiego Truso, a po drugiej stronie fosy, tuż przy moście, odtworzyć fragment XIII-wiecznego Elbląga, czyli początku Hanzy i państwa krzyżackiego, początku wzrostu rozwoju Elbląga i jednocześnie zbudować park z dźwigiem portowym i szkutnią – opowiada Wojciech Ławrynowicz. Zwrócił się do urzędu z wnioskiem o wydzierżawienie tego terenu na 15 lat. Inwestycja miałaby zostać sfinansowana w dużej mierze z funduszy unijnych.
       Przed czwartkową sesją uchwałą w tej sprawie na komisjach zajmowali się radni, którzy w tej sprawie mieli wiele wątpliwości.
       - Wyspa Spichrzów to jest Stare Miasto. Powinien powstać dla niej kompleksowy plan zagospodarowania. Jestem przeciwny jakimkolwiek partyzanckim działaniom na tym terenie – mówił Zdzisław Olszewski, radny PiS.
       - Mamy za mało informacji na ten temat. Powinniśmy zaprosić autora pomysłu na bursztynowy port na nasze posiedzenie, by zapoznać się dokładnie z projektem – argumentował Zenon Lecyk, radny PiS.
       Po dyskusji radni z komisji gospodarki miasta i komisji polityki regionalnej zdecydowali, że projekt uchwały w sprawie dzierżawy części Wyspy Spichrzów nie będzie procedowany, więc nie trafi pod głosowanie na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Temat Bursztynowego portu ma wrócić pod obrady za miesiąc.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Radni są od blokowania cennych inicjatyw? najprościej to jest zająć się zmianom nazewnictwa ulic.
 • a fundusze unijne dały już pieniądze na ten pomysł? to chyba nie jest takie proste! po co blokować ten teren na inicjatywę, która może nie powstać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  zainteresowany123(2016-02-18)
 • To urzędnicy powinni się postarać, by ten pomysł się urealnił !
 • Jeśli nie następuje rozwój gospodarczy na wyspie spichrzów, to czy trzeba pozwolić na pseudo rozwój ? O Słowianie uczcie się od plemion Pruskich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  hohoho(2016-02-18)
 • Przestańcie świrować z tą cepeliadą, za chwilę każdy metr nabrzeża może być potrzeby pod port z prawdziwego zdarzenia. Przecież już zgody na przekop są.
 • Starówkę i nabrzeże trzeba ożywić za wszelką cenę, czy Radni mają jakiś w ogóle pomysł ?
 • na "Wyspie" to trzeba brać się za odbudowę spichlerzy w których mogą powstać hotele, sklepy, mieszkania, magazyny itp. 70 lat po wojnie i ani jeden spichlerz nie został odbudowany - skandal.
 • DZIADOSTWO i tyle. Czekać to wy-radni budujcie bo miasto umiera.
 • Radni -kiedy wreszcie słupki z tablicami nazw ulic zostaną konkretnie skręcone bo gdy jest wiatr tablice obracają się we wszystkie strony. A za ten bubel - te tablice ktoś powinien beknąć, na dole nie ma nawet nazwy dzielnicy. Nie mówiąc nic o braku herbu Elbląga na każdej tablicy. INNE MIASTA potrafią tylko w Elblągu dziadostwo ze wszystkim.
 • Radni ? Jacy RADNI to Wróblewski NAOBIECYWAŁ złote góry, ale jakoś mu wszystko przeszkadza nawet kierunek wiru wody w klozecie.
 • to skandal. Trzeba działać śmieszni radni. Czekam na to Truso w końću! - na razie cierpliwie, ale szkoda życia na czekanie na jakichś nieudaczników - może sami mieszkańcy weźmiemy łopaty i zrobimy prace przygotowawcze, zanim te ćwoki z UM - który niby jest dla NAS i działa w naszym imieniu (?!) ruszy łaskawie 4 litery ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  AlstomPauer(2016-02-19)
 • JaroSlawek Fajnie by było mieć taką atrakcję dla turystów w mieście. Za turystami idą ich pieniądze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  JaroSlawek(2016-02-19)
Reklama