Sparringi przed ligą (piłka nożna)

Elbląg, Z archiwum PS - Concordia
Z archiwum PS - Concordia

Pracowicie ostatni tydzień przed nowym sezonem spędzają nasi przedstawiciele w III i IV lidze piłkarskiej. W meczach kontrolnych szlifują formę Concordia Elbląg (III liga), Polonia Pasłęk, Olimpia 2004 Elbląg, Zatoka Braniewo i Błękitni Orneta (wszyscy IV liga).

III liga
       Zespół Lecha Strembskiego na tydzień przed startem nowego sezonu w ostatnim swoim meczu kontrolnym uległ 1:2 Kaszubii Kościerzyna. Zespół Kaszubii okazał się mocnym i wymagającym rywalem, zresztą świadczyły o tym wyniki wcześniejszych spotkań rozegranych przez Kaszubię, w których pokonała m.in. 3:0 drugoligowy Bałtyk Gdynia i przegrała po niezłym meczu 1:3 z Lechią Gdańsk (ekstraklasa). Goście z Elbląga, którzy zagrali bez Tomaszów Wierciocha i Sambora, nawiązali wyrównaną walkę z pretendentem do drugoligowego awansu. Do przerwy przegrywali jedną bramką, ale mogli równie dobrze remisować, tyle że Mariusz Włodarczyk w 41. minucie zamiast umieścić piłkę w siatce, przestrzelił w dogodnej sytuacji przenosząc ją minimalnie nad poprzeczką. W drugiej połowie elblążanom udało się doprowadzić do remisu, a dobrym strzałem z dystansu popisał się Sebastian Gryka, który pokonał bramkarza Kaszubii uderzeniem z ponad 20 metrów. Ostatni głos w meczu należał jednak do gospodarzy, a konkretnie do Kowalewskiego, który zdobywając w 65. minucie swoją drugą bramkę w meczu, ustalił końcowy wynik.
       Concordia zainauguruję sezon 2009/10 w III lidze pojedynkiem na własnym boisku ze Startem Działdowo, w sobotę 8 sierpnia o godz. 11.
       Kaszubia Kościerzyna - Concordia Elbląg 2:1 (1:0)
       1:0 — Kowalewski (33.), 1:1 — Gryka (50.), 2:1 — Kowalewski (65.)
       Concordia: Kopka (46. Kowalski) — Zielonka (80. Rogowski), Brzyski (70. Bagieński), Lepczak, Wiech, Florek (46. Bogdanowicz), Ciesielski, Machiński, Włodarczyk (46. Tomczyk), Sielezin (46. Masztaler), Gryka (75. Szmydt)

IV liga
       W ostatnim meczu kontrolnym przed startem rozgrywek Zatoka Braniewo wygrała z czwartoligowym Rodłem Kwidzyn 3:0, a gole dla braniewskiego zespołu zdobyli Cezary Ciepliński, Piotr Podbielski i Radosław Wróblewski. Zespół prowadzony przez Tomasza Klimczaka nie musiał specjalnie się wysilić, by wykazać swą wyższość nad spadkowiczem z III ligi pomorskiej. Do przerwy gospodarze osiągnęli dwubramkowe prowadzenie, a w drugiej części, już w doliczonym czasie gry na 3:0 trafił Wiśniewski. Mimo tego, że był to sparring sędzia w 75. minucie zdecydował się usunąć z boiska dwóch zawodników – Adama Lewandowskiego z Zatoki (druga żółta kartka za faul) i zawodnika Rodła, który sam próbował wymierzyć faulującemu sprawiedliwość i uderzył Lewandowskiego piłką w twarz.
       Zatoka Braniewo – Rodło Kwidzyn 3:0 (2:0)
       1:0 - Ciepliński (8. k.), 2:0 - Podbielski (43.), 3:0- Wiśniewski (90.+2)
       Zatoka: Łastówka – Ciepliński, Wiliński, Michnowicz, Dzwonkowski, Rutkowski, Wieliczko, Jakimczuk, Matelski, Ł. Wolak, Podbielski. Ponadto zagrali: Lewandowski, P. Wolak, Gruszka, Wiśniewski, M. Sorkowicz.

Dobra forma strzelecka Polonii
       Zespół z Pasłęka dominował nad rywalem w każdym elemencie piłkarskiego rzemiosła. Z bardzo dobrej strony pokazał się zdobywca czterech goli Piotr Borysiewicz. Bramkostrzelnemu koledze nie chciał zbytnio ustępować strzelec dwóch pozostałych bramek dla Polonii Radosław Kuśmierczyk. Kiedy w 70. minucie pasłęczanie prowadzili już 4:1 wydawało się, że mecz zakończy się pogromem Wałszy. Ambitnie grający zawodnicy z Pieniężna zdołali jednak w ciągu kolejnych 10 minut wyprowadzić wynik na 3:4 i zmusić tym samym polonistów do wysiłku w końcówce spotkania. Dało to dwa kolejne gole autorstwa Borysiewicza. W najbliższą sobotę 8 sierpnia o godzinie 17 wyjazdową grą z MKS Korsze Polonia zainauguruje nowy sezon IV ligi.
       Wałsza Pieniężno - Polonia Pasłęk 3:6 (1:2)
       0:1, 0:2 — Borysiewicz (32., 35.),1:2 — Wieliczko (42.), 1:3, 1:4 — Kuśmierczyk (51., 70.), 2:4 — Gutowski (72.), 3:4 — Skarżyński (80.), 3:5, 3:6 — Borysiewicz (84., 86.)

Olimpia 2004 lepsza od juniorów
       Juniorzy stanowiący młodzieżowe zaplecze drugoligowej Olimpii byli równorzędnym rywalem dla drugoligowca, co pokazuje choćby wynik meczu do przerwy. Po bramce Wojciecha Gorgola młodzieżowcy prowadzili 1:0. Po zmianie stron do głosu doszli bardziej doświadczeni podopieczni trenera Dariusza Kaczmarczyka. Najpierw do remisu doprowadził Piotrowski, a szalę zwycięstwa na stronę Olimpii 2004 przechylił Bogdan Wojtas, który w 80. Minucie zdobył najładniejszą bramkę spotkania, lobując bramkarza młodzieżowej Olimpii uderzeniem z około 20 metrów. Warto zaznaczyć, że po 5 latach tułaczki po obcych stadionach [w tym czasie Olimpia 2004 rozgrywała swoje mecze m.in. w Tolkmicku, Fromborku, Gronowie Elbląskim, na stadionach w Elblągu przy ul. Agrykola, Skrzydlatej i Krakusa] elblążanie wreszcie podjęli rywali na własnym zmodernizowanym obiekcie przy ul. Moniuszki.
       Elblążanie zainaugurują sezon w niedzielę 9 sierpnia o godz. 16 wyjazdową potyczką w Kętrzynie z miejscową Granicą.
       Olimpia 2004 Elbląg - Olimpia Elbląg (juniorzy) 2:1 (0:1)
       0:1 — Gorgol (12), 1:1 — Piotrowski (52), 2:1 — Wojtas (80)

Huragan rozbił Błękitnych
       Beniaminek IV ligi Błękitni Orneta dostali tęgie lanie od trzecioligowego Huraganu Morąg. Do przerwy nic nie zapowiadała takiego pogromu zespołu Janusza Buczkowskiego, bo gospodarze po trafieniu Daniela Komorowskiego prowadzili zaledwie 1:0. Worek z bramkami rozwiązał się po przerwie. Czwartoligowcy zdołali odpowiedzieć tylko honorowym trafieniem Tomasza Włodarczyka z rzutu karnego.
       W pierwszym meczu nowego sezonu Błękitni zagrają na własnym boisku ze Startem Nidzica (8 sierpnia g. 16).
       Huragan Morąg - Błękitni Orneta 8:1 (1:0)
       1:0, 2:0 — Komorowski (35., 47.), 3:0 — Czorniej (49.), 4:0 - Płoszczuk (53.), 5:0 — Graczyk (60.), 5:1 — Włodarczyk (66. k.), 6:1 - Gagat (74.), 7:1 — Siudziński (80.), 8:1 — Gagat (90.)
       Huragan: Pysera — Kulpaka, Szawara, Lipka, Naczas, Graczyk, Gagat, Boczko, Galik, Komorowski, Czorniej. Ponadto grali: Siudziński, Gilmore, Buta, Płoszczuk
       Błękitni: Szełemej - Nędzi, Zajączkowski, K. Gołębiewski, Rosenau, Dublanka, Kogut, Korzeb, Kobierski, Kuczkowski, Włodarczyk. Ponadto zagrali: Basałygo, Kluth, Sylwester, A. Gołębiewski, Petrykowski, Czerniewicz.