UWAGA!

Walka, śpiew, gra i taniec (capoeira)

Elbląg, Walka, śpiew, gra i taniec (capoeira)

W sobotę w Szkole Podstawowej nr 25 odbył się kolejny otwarty trening capoeiry - brazylijskiej sztuki walki, ekscytującej gry połączonej ze śpiewem i tańcem. Od 7 do 9 kwietnia w Elblągu odbędą się ogólnopolskie warsztaty capoeira, które poprowadzi instructor Zinho z Rio de Janeiro. Zapowiada się niezwykle atrakcyjne widowisko.

Na treningach organizowanych przez elbląską grupę Abada Capoeira spotkać można zarówno dzieci, młodzież, studentów jak i osoby dorosłe. Bowiem, jak twierdzą prowadzący trening, capoeira jest dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć i możliwości fizyczne.
     Jak wygląda taki trening, opowiadają Marcin Kalinowski i Łukasz Wysocki: - Trening zaczyna się od rozgrzewki. Do ćwiczeń rozgrzewających przykładamy bardzo wiele uwagi, aby w dalszej części treningu nie było żadnych kontuzji. Wszystkie ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające są bazami wykorzystywanymi potem w capoeirze. Następnie przechodzimy do technik, które są zawsze powtarzane, tak by każda nowa osoba nie miała problemu z nadrobieniem zaległości. Na razie są to podstawowe techniki, specjalnie dla początkujących capoeiristas. Potem przechodzimy do technik ćwiczonych w parach. Choć bardziej zaawansowana capoeira to przede wszystkim ostra sztuka walki, bardzo skuteczna i brutalna, to my na treningach przede wszystkim gramy benguela, czyli układy nisko przy podłodze, na razie traktując ją jak zabawę. Osoby bardziej zaawansowane uczą się już technik typowych dla sztuki walki. Następnie jest roda [czyt. hoda - red.], czyli koło. Tu uczymy się piosenek i gry na instrumentach. Gramy capoeira, czyli jogo [czyt. Żogu – red.]. Piosenki w capoeira śpiewane są po portugalsku. Prowadzi je jedna osoba, reszta roda powtarza słowa piosenki. To taki jakby rytuał. Podczas śpiewania dwie osoby w środku grają jogo. Śpiew i gra roda nadaje ich symulowanej walce energii.
     Elbląscy capoeiristas starają się urozmaicać treningi, dlatego czasami prowadzą je specjalni goście, m.in. Graduado Cortez - instruktor z Trójmiasta. Wtedy można też obserwować zaawansowane style walki i akrobacje. Atrakcyjność capoeira zależy także od ilości uczestników. Im więcej osób, tym większa zabawa, radość i energia.
     Elbląska grupa Abada Capoeira zaprasza na ogólnopolskie warsztaty sztuki walki, które odbędą się w dniach 7-9 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Agrykola. Poprowadzi je instructor Zinho z Rio de Janeiro. Marcin i Łukasz zapowiadają, że będzie to atrakcyjne widowisko, podczas którego swoje umiejętności pokażą także capoeiristas z Trójmiasta.
     Będą to trzy treningi: jeden w piątek 7 kwietnia w godz. 17-20, dwa w sobotę 8 kwietnia - w godz. 10-13 i 16-19. Około godz. 21.30 w klubie Madame odbędzie się impreza specjalnie dla capoeiristas.
     Ponadto grupa organizuje stałe treningi w każdy piątek w godz. 18-20 w SP 3 przy ul. Agrykola oraz w soboty w godz. 12-14 w SP 25 przy ul. Wyżynnej.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama