UWAGA!

Drobny ptaszek, który żyje blisko ludzi (Opowieści z lasu, odc. 169)

 Elbląg, Samica kopciuszka zwyczajnego
Samica kopciuszka zwyczajnego (fot.fxxu/Pixabay)

Przyrodnicy mówią o nim, że jest ruchliwym i zwinnym ptakiem, który dobrze czuje się w miastach. Uważny obserwator może zatem wypatrzeć go na dachu czy na murku, na kominie, fasadzie budynku, na antenie. Kopciuszek zwyczajny zostanie u nas do jesieni, później odleci w cieplejsze, południowe rejony.

 Jak podaje Encyklopedia Leśna ptak ten osiąga długość do 14,5 cm, natomiast masa jego ciała nie przekracza 20 g. Samica kopciuszka zwyczajnego wyraźnie różni się od samca – jest jaśniejsza i skromniej ubarwiona, ale zarówno ona, jak i on mają pomarańczowy ogon. Szacuje się, że w Polsce żyje do 400 tys. par kopciuszków. To ptaki wędrowne, które zimę spędzają w cieplejszych rejonach, m.in. w południowej Europie.
       "Wracają do nas w marcu, a pierwsze lęgi pojawiają się już pod koniec kwietnia. W czerwcu składają drugi lęg, a niektóre pary wyprowadzają nawet trzy lęgi w roku. Samica składa 5–6 jaj o białawej, czasem niebieskawej skorupce, których wysiadywanie trwa ok. 2 tygodni. Kolejne 14–15 dni pisklęta pozostają w gnieździe, a po następnych 2 tygodniach zaczynają same żerować. Często pozostają na terytorium rodziców, nawet gdy ci przystępują do drugiego lęgu. Naukowcy zaobserwowali, że samica rekordzistka w pięcioletniej historii lęgów zniosła aż 62 jaja i wychowała 51 młodych (od 7 do 14 rocznie)! " - opowiadają Maria Jujka - Radziewicz oraz Jadwiga Moczarska w swoim artykule umieszczonym na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
       Jak dodaje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg kopciuszki często zakładają gniazda w budynkach: w szczelinach pod dachem czy w elewacji budynku, w ruinach, na rumowiskach.
       - Kiedyś był to gatunek górski, z czasem przystosował się do obecności człowieka i środowiska przez niego przekształconego – wyjaśnia leśnik. - Można go spotkać na terenach zabudowanych, na wsiach, a także w miastach. Kopciuszek żyje blisko terenów otwartych, bo na nich żeruje.
       Czym żywi się ten ptak?
       - Zjada owady, larwy, ślimaki i inne drobne bezkręgowce, gdy robi się chłodniej wybiera pokarm roślinny – mówi Jan Piotrowski.
       W 2016 r. kopciuszek zwyczajny był bohaterem Europejskich Dni Ptaków. To wydarzenie odbywające się w październiku, organizowane od 25 lat, otwarte dla wszystkich, którego ideą jest poznawanie świata tych zwierząt poprzez aktywne uczestnictwo. W ramach EDP Nadleśnictwo Elbląg organizuje Ptasi Piknik. 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama